2017 yil 31 may kuni murabbiylik soatida barcha akademik guruhlarda O‘zbekistonda ilm-fanni rivojlantirishga hissa qo‘shgan, yangi yo‘nalishda ilmiy maktablar yaratgan, akademik, taniqli davlat va jamoat arbobi Po‘lat Qirg‘izboyevich Xabibullayev xotirasiga bag‘ishlangan suhbat o‘tkazildi.
Suhbatda akademik P.Q.Xabibullayev tomonidan 80-90 yillarda yadro-fizika institutida faoliyat yuritgani, O‘zbekiston Respublikasi fanlar akademiyasining Prezidenti bo‘lgani, “Fizika – Quyosh” instituti direktori lavozimida ishlagani to‘g‘risida ma’lumot berildi. Ular 500dan ortiq ilmiy maqolalar, 15 monografiya, yaratgani, 30 doktor va 100dan ortiq fan nomzodlarini tayyorlagani haqida so‘z yuritdi. Olimning bosib o‘tgan hayotiy yo‘li, ilm-fanda egallagan yutuqlari, yadro-fizika sohasida yaratgan kashfiyotlari tilga olindi. Suhbat mazmunli va ibratli dars shaklida o‘tkazildi.

31 мая 2017 года на кураторском часе во всех академических группах состоялась беседа посвященная памяти видного государственного и общественного деятеля, внесшего вклад в развитие науки в Узбекистане, основателя научных школ нового направления Пулата Киргизбоевича Хабибуллаева.
Во время беседы были даны сведения о том, как академик П.К.Хабибуллаев в 80-90 годы работал в институте ядерной физики и  занимал должность директора института “Физики – Солнца”. Им были созданы  свыше 500 научных статей,  15 монографий, он подготовил 30 докторов и свыше 100 кандидатов наук. Был озвучен его жизненный путь, достижения в научной деятельности, изобретения в сфере ядерной физики. Беседа прошла в содержательной и образцовой форме.