JIDU qoshidagi akademik litsey o‘quvchilari bilan kasbga yo‘naltirishga bag‘ishlangan suhbat o‘tkazildi
29.05.2017 28330
2017 yil 26 may kuni JIDU “Xalqaro savdo va investitsiyalar” kafedrasi o‘qituvchilari Yadgarova N.T. va Turdibayeva M.M. tomonidan JIDU qoshidagi Shayxontohur akademik litsey 3-kurs AFR 1-14 talabalari ishtirokida kasbga yo‘naltirishga bag‘ishlangan suhbat o‘tkazildi. Ushbu suhbat davomida JIDU Xalqaro iqtisodiy munosabatlar fakultetida, xususan, “Xalqaro savdo va investitsiyalar” kafedrasi o‘qituvchilari tomonidan qanday fanlar o‘tilishi va kelajakda qaysi tashkilotlarda faoliyat olib borishlari mumkinligi haqida ma’lumot berildi. Bu ma’lumotlar talabalarda katta qiziqish uyg‘otdi. Litsey talabalari Universitetda o‘tiladigan fanlar va hafta davomida o‘tiladigan darslar haqida, Universitetda bo‘ladigan xalqaro konferensiyalar, chet el OTMlari bilan aloqalar, talabalar amaliyoti va chet elda o‘qishi haqida savollar berishdi va qiziqish bilan javoblarni tinglashdi.
Undan tashqari, XSI kafedrasi o‘qituvchisi Turdibayeva Munisa talabalar o‘rtasida Moskva Davlat Universiteti tomonidan ishlab chiqilgan usul asosida kasbga moyilligi bo‘yicha test-so‘rovnomasi o‘tkazdi. Ushbu so‘rovnoma asosida talabalar o‘zlarining qaysi kasbga moyilliklari borligini bilib olishdi. Ularning asosiy qismi iqtisodchi, muhandis, dasturchi, redaktor va boshqa tizimlashtirilgan kasblarga moyilliklari borligi ma’lum bo‘ldi.

Профориентационная беседа с учениками академического лицея при УМЭД
26 мая 2017 года преподаватели кафедры «Международная торговля и инвестиции» УМЭД Ядгарова Н.Т. и Турдибаева М.M. провели беседу о профессиональной ориентированности с учениками 3 курса группы АФР 1-14 Шайхантохурского академического лицея при УМЭД города Ташкента. В ходе беседы преподаватели УМЭД рассказали о предметах, преподаваемых на факультете Международные экономические отношения, в частности на кафедре «Международная торговля и инвестиции», а также о возможных перспективах профессиональной деятельности после окончания университета. Ученики лицея внимательно слушали и проявили заинтересованность в беседе. Они задавали вопросы о количестве предметов в семестре и пар в течении недели, а также о проводимых в Университете международных конференциях, программах обмена студентов и международных отношениях Университета с иностранными ВУЗами.
Также преподавателем кафедры Турдибаевой М. был проведён тест-опросник на определение профориентации учеников по методу Центра тестирования и развития Московского Государственного Университета «Гуманитарные технологии». В завершении теста ученики смогли определить свои склонности к какой-либо профессии. Как выяснилось, при этом большая часть учеников склонна к профессиям, требующим знания и способности к знаковым системам, например, экономист, инженер, программист, редактор, бухгалтер и другие.