D.F.Nurmuxamedova tomonidan 2017 yil 18 may kuni “Xalqaro huquq» fakulteti 2-kurs talabalari uchun O`zbekiston Respublikasining Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasiga qonunchilik va vakillik palatasining davlat hokimiyati organlari tizimida tutgan o`rni va roli, uning faoliyati, vakolatlari doirasi bilan tanishish maqsadida  «Xorijiy mamlakatlarning konstitutsiyaviy huquqi» fani doirasida bir akademik soat davomida «Rivojlangan mamlakatlardagi markaziy davlat hokimiyati organlari» mavzusida sayyor ma`ruza tashkil qilindi.
Ma`ruza davomida Xalqaro masalalar va parlamentlararo aloqalar Qo`mitasi a`zolari K.A.Jurayev va A.A.Umirzakov, shuningdek, Mudofaa va Xavfsizlik masalalari bo`yicha Qo`mita a`zosi A.E.Raxmonov  ma`ruzalar bilan chiqishdi. Rivojlangan mamlakatlardagi qonunchilik jarayoni, markaziy organlarning tizimi va tushunchalari, tashkil etilish tartibi va faoliyatining asosiy tamoyillari yuzasidan savollar muhokama qilindi. Janubiy Koreya Respublikasidagi yangi Prezident saylovi jarayonlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etgan O`zbekiston Respublikasining Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasi deputati A.A.Umirzakov talabalar bilan o`z tajribasini bo`lishdi: saylovda ishtirok etish ko`rsatkichlari bilan bog`liq statistik ma`lumotlar, ovoz berish tartibi, har bir nomzodning ovozlarini hisoblash usullari haqida ma`lumotlar keltirildi va ovoz berishning yakuniga ko`ra 64 yoshli Mun Chje In g`olib bo`lganligi ta’kidlandi.
Sayyor maruzaning ikkinchi qismi O`zbekiston Respublikasining Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasining binosining qurilish tarixi, bino loyihasining rivojlanishi, konstruksiyalari va deputatlaring majlislar zali bo`ylab ekskursiyaga bag`ishlandi. O`zbekiston Respublikasining Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasining Apparatining vazifalari, vakolatlari doirasi va har bir qo`mita, fraksiya, deputatlik guruhlari va O`zbekiston Respublikasining Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasining Kengashining faoliyati atroflicha tasvirlab berildi.

On May 18, 2017, within the framework of an academic hour of "Constitutional law of foreign countries", D.F. Nurmukhamedova organized an off-site lecture to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on the subject "Central government bodies in developed countries of the world" for students of the Faculty of International Law.
During the lecture, members of the Committee on International Affairs and Inter-Parliamentary Relations K.A. Zhuraev and A.A. Umirzakov, as well as a member of the Committee for Defense and Security Affairs A.E. Rakhmonov made their reports. Questions regarding the concept and system of central bodies in developed countries, the order of establishment, basic principles of activity and the legislative process were discussed. A deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, A.A. Umirzakov, as an independent observer in the elections of the new President of the Republic of Korea (South Korea) shared his experience concerning statistical indicators of voter turnout, voting procedure and ways of counting votes for each candidate. The winner of the election by voting results is 64-year-old Moon Zhe Ying.
The second part of the visiting lecture was devoted to an excursion to the building of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the history of the creation and development of the project of the building, construction, premises and a room for meetings of deputies. The work of the Office of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the terms of reference and questions of each committee, faction, deputy groups and the Kengash of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan were described in detail.