2017 yil 17 may kuni talabalar orasida kitobxonlikni oshirishga qaratilgan tadbirlar doirasida universitetning Axborot-resurs markazida Fuzuli nomidagi xalqaro mukofot sohibi, shoir, dramaturg To‘ra Mirzo bilan ijodiy uchrashuv o‘tkazildi. Professor Fotima Muminova shoir bilan tanishtirira turib, uning ijodiy hayoti to‘g‘risida so‘zlab berdi. To‘ra Mirzo o‘zbek va rus tillarida Alisher Navoiyning, o‘zining va boshqa mualliflarning asarlaridan namunalar keltirdi. Universitet o‘qituvchilari va xodimlari shoir hamda yozuvchilarning asarlaridan parchalar o‘qishdi.
Talabalar o‘rtasida “Eng faol kitobxon guruhi” ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi. Ular she’rxonlikda, yozuvchilarning badiiy asarlaridan namunalar o‘qishda bellashdi. Sovrindorlarga faxriy yorliqlar topshirildi. Uchrashuv iliq va ijodiy muhitda o‘tdi. Uchrashuv so‘ngida To‘ra Mirzo tanlov ishtirokchilariga kitoblar sovg‘a qildi.

Творческая встреча с поэтом Тура Мирзо
17 мая 2017 года в рамках запланированных мероприятий по повышению культуры чтения среди студентов, в Информационно-ресурсном центре университета состоялась творческая встреча с поэтом, драматургом, лауреатом международной премии им. Фузули Тура Мирзо. Профессор Фатима Муминова представила поэта, рассказав о его творческой биографии. Тура Мирзо прочел ряд произведений Алишера Навои, собственного сочинения и произведения других авторов, на узбекском и русском языках. Преподаватели и сотрудники университета зачитали фрагменты из произведений поэтов и писателей.
Среди студентов прошел III этап конкурса «Самая активная читающая кураторская группа». Студенты состязались на прочтение стихов, отрывков из произведений авторов художественной литературы. Победителям были вручены почетные грамоты. Встреча прошла в теплой и творческой обстановке. В завершение Тура Мирзо участникам конкурса подарил книги.