2017 yil 16 may kuni JIDUning Faollar zalida O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o`rta maxsus ta`lim vazirligi topshirig‘iga binoan universitet professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirokida uchrashuv-suhbat o‘tkazildi. Uchrashuv yod g‘oyalarga qarshi kurashish, yoshlarda mafkuraviy immunitetni shakllantirish, hamda aholining huquqiy madaniyatini oshirishga qaratildi. Uchrashuvda O’zbekiston Respublikasi OO‘MTV vakili X.Eshov, M.Ulug‘bek nomidagi O‘MU “Milliy g‘oya” kafedrasi dotsenti Sh.Axrarova, JIDU “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi mudiri R.Tursunovalar ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida talabalarga odam savdosi va uning salbiy oqibatlari bo‘yicha aniq faktlarga asoslangan jinoyatlar to‘g‘risida axborot film namoyish etildi. Ma’ruzachilar mamlakatimizda odam savdosiga qarshi ishlab chiqilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida batafsil so‘z yuritdi. Tadbir so‘ngida talabalar o`zlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar.

"Human trafficking is a crime that does not select any regions, borders or nations"
On May 16, 2017, a lecture-discussion was conducted among professors and students in the Assembly Hall of the UWED. It was focused on combating extraneous ideas and creating ideological immunity for protecting the young people as well as increasing the legal culture among the population. The list of participants included the representative of the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan Kh. Eshov, Sh. Akhrarova – the associate professor of “National Ideology” Department of the NUUz named after M. Ulugbek, the head of the Department of “Social and Humanitarian Disciplines” of UWED R.Tursunova.
During the lecture-discussion, the students were demonstrated a documentary video that was based on real facts and committed crimes, related to human trafficking and its negative consequences. The speakers informed about the measures undertaken to prevent and counteract the slave trade in our country. At the end of the event, the students received answers to their questions.