Universitetning Axborot-resurs markazida talabalar o‘rtasida kitob mutolaasiga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazildi
12.05.2017 26569
2017 yil 10 may kuni universitetning Axborot-resurs markazida kitob mutolaasiga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazildi. Ushbu tadbirga O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi a’zolari, shoir va yozuvchilar R.Jumaniyozov, Z.Eraliyeva, R.Xaydarovalar tashrif buyurdi. Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2017 yil 12 yanvar kuni «Kitob mahsulotlarini chop etish va tarqatish tizimini rivojlantirish, kitob mutolaasi va kitobxonlik madaniyatini oshirish hamda targ‘ibot qilish bo‘yicha Komissiya tuzish to‘g‘risida»gi farmoyishi o‘rganildi. Tashrif buyurgan mehmonlar mazkur farmoyishning mazmun-mohiyatini tushuntirib o‘tdilar. O‘zlarining ijodidan namunalar keltirdilar. Yoshlarni kitobga bo‘lgan hurmati va uni sevishi, Vatanga, ota-onaga bo‘lgan muhabbat, kattalarga izzat, insonlarga yaxshilik qilishga chorlashiga xizmat qilishini ta’kidlab o‘tdilar.
Uchrashuvda universitetning barcha fakultet talabalari va murabbiylar ishtirok etdilar. Uchrashuv so‘ngida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollari bilan murojaat qildilar. Talabalar bilan do‘stlik rishtalarini o‘rnatish maqsadida mehmonlar «Sharq yulduzi» jurnalining oxirgi nashrlarini sovg‘a qildilar.

В Информационно-ресурсном центре университета состоялась встреча студентов с деятелями культуры
10 мая 2017 года в Информационно-ресурсном центре состоялась встреча, посвященная роли книги в жизни человека. На встречу были приглашены видный деятель культуры страны профессор Р.Жуманиёзов, а также члены Союза писателей Узбекистана поэтесса З.Эралиева и писательница Р.Хайдарова. На встрече было озвучено Распоряжение Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиеева от 12 января 2017 года “О создании Комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению и пропаганде культуры чтения”. Гости рассказали о сущности и содержании данного распоряжения. Прочитали фрагменты из собственных произведений. Было отмечено, что уважение и почитание книг побуждают молодежь на любовь к Родине и родителям, на почитание старших, на добрые дела.
На встрече присутствовали студенты и кураторы всех факультетов университета. Была проведена викторина на знание художественных произведений. По окончанию встречи студенты обратились к гостям с интересующими их вопросами. В дар библиотеке университета были переданы последние издания журнала “Звезда Востока”.