Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti axborot-resurs markazida 9 May - Xotira va qadrlash kuniga bag‘ishlangan kitob ko‘rgazmasi o‘tkazildi.
Ajdodlarga izzat, yurtimizning tinchligini saqlash va taraqqiyotiga salmoqli hissa qo‘shgan keksa avlod vakillariga alohida hurmat va e’tibor qaratish muhim milliy qadriyatlar hisoblanadi.
Ushbu tantanali kunda, biz qanchalik og‘ir kulfatlar va qiyinchiliklar evaziga bugungi tinch va xavfsiz hayot, rivojlanish va to‘kin-sochinlikga erishilganini yana bir bor eslaymiz va tinchlik va xotirjamlik hukm surayotgan yurtimizning mustaqilligi ahamiyatini yanada chuqurroq his qilamiz.

A book exhibition dedicated to the May 9 - The Day of Memory and Honor
In the information and resource center of the University of world economy and diplomacy, a book exhibition was held, which was dedicated to May 9 – The Day of Memory and Honor.
Honoring the memory of ancestors, showing special respect and attention to the representatives of the older generation, who made a worthy contribution to the peace and development of the country, are the most important national values.
On this festive day, we once again remember, due to what hardships and severe experience, the present peaceful and quiet life, welfare and prosperity were achieved. We are even more deeply aware of the importance of independence prevailing in our country of peace and serenity.