Murabbiylik soatida yoshlarni yot g‘oyalardan asrash va ma’naviy immunitetini mustahkamlash masalasi
24.04.2017 30455
2017 yil 19 aprel kuni murabbiylik soatida barcha akademik guruhlarda “Yoshlarni yot g‘oyalardan asrash va ma’naviy immunitetini mustahkamlash” masalalariga bag‘ishlangan suhbat o‘tkazildi. Suhbatda yoshlarning qalbi va ongini egallashga urinayotgan tahdidlarga urg‘u berildi. Ayniqsa, ommaviy madaniyat orqali kirib kelayotgan soch turmaklari, kiyinish madaniyat, musiqiy did, ijtimoiy tarmoqlar orqali flesh-konferensiyalarga qiziqish bildirish kabi ko‘nikmalarning hosil bo‘lishiga e’tibor qaratildi. Shu bois, yoshlarda zo‘ravonlik, konformizm, individualizm va egotsentrizmga bo‘lgan moyillik kelib chiqarishi amri-mahol ekanligi ta’kidlab o‘tildi. Shu qatorda, diniy ekstremistik oqimlar va ularning g‘oyalari, terrorizm tahdidiga qaratilgan muammolarga ham to‘xtalib o‘tildi. Ayni paytda, yoshlar tomonidan dunyoviy va diniy bilimlari sayozligi, sof diniy tushunchalarning asl mazmunini bilmaslik, diniy ekstremistik g‘oyalarning tarqalishiga sabab bo‘luvchi omillarni anglab yetmasligi ularning ma’naviy immunitetiga putur yetkazilishidan dalolatdir.
Suhbat chog‘ida yoshlar tarbiyasi masalasiga batafsil to‘xtalib o‘tildi. Ta’lim muassasalarida talaba-yoshlar orasida mafkuraviy muammolarni va g‘oyaviy kurash masalalarini yanada chuqur o‘rganish, ilm-fan, madaniyatning rivojlanishi, texnika va texnologiyalar hamda ishlab chiqarish sanoatidagi yutuqlari bilan qiziqib borish. Yoshlar ma’naviyati, axloq-odobi va tarbiyasining ahamiyati bilan bog‘liq bo‘lgan vazifalarni kuchaytirish.

19 апреля 2017 года на кураторском часе во всех академических группах прошла беседа на тему “Защита молодежи от разрушительных идей и укрепления в них духовного иммунитета”. Акцентировалось внимание на угрозах, которые затмевают душу и сознание молодежи. В частности, говорилось о том, как посредством массовой культуры прививаются традиции, связанные с укладыванием причесок, культурой одежды, музыкальными вкусами, нарастанием интересов к флеш-конференциям посредством интернета. Было отмечено, что это приводит к формированию в среде молодежи предрасположенности к насилию, конформизму, индивидуализму и эгоцентризму. Вместе с тем, речь зашла о проблемах связанных с распространением течений религиозного экстремизма и преследуемых ими идей, угрозами терроризма. Было отмечено, что сегодняшний день среди молодежной когорты встречаются случаи, когда категории общечеловеческих и религиозных знаний осваиваются поверхностно, отсутствует понимание сути подлинных религиозных вещей, не до конца осознаются  факторы, способствующие распространению экстремистских идей, что приводит к разрушению духовного иммунитета.
Во время беседы речь зашла о воспитании молодежи. При этом отдельно остановились на вопросах, связанных с методами углубленного изучения в учебных заведениях среди студенческой молодежи аспектов идеологического иммунитета и идейной борьбы, расширения интересов к науке, культуре, технике и технологиям, а также достижениям в производственной сфере. Нужно усилить задачи, направленные на повышение значимости духовности, нравственного поведения и воспитания молодежи.