2017-yilning 31-mart kuni JIDU qoshidagi TTM (Tarjimonlarni tayyorlash markazi) talabalari Amerika tarixining eng maroqli sahifalaridan biri bo‘lmish “Kantri madaniyati”ga bag‘ishlangan festivalga mezbonlik qilishdi. Festivalning maxsus kiyimi qoidasiga binoan, talaba va mehmonlarning aksariyati katak ko‘ylaklar, kovboy shlyapalari, bo‘yinbog‘lar va kovboy rusmiga tegishli boshqa narsalar bilan kiyinishgan edilar. Festival ingliz tilida o‘tkazildi. Tadbir qatnashuvchilari Yangi dunyo haqida, paxta plantatsiyalaridagi og‘ir mehnat, rodeo, qurol-aslaha e’tiqodi, kantri musiqasi va h.k. haqida ko‘plab ma’lumot olish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Maxsus bezatilgan zal, qisqa video lavhalar va kantri musiqasi bilan hamrohlikdagi rasmlar ushbu bayramning ajoyib atmosferasini hosil qilishga ko‘maklashdi. She’rlar, sonetlar, qasidalar va kovboy hangomalari o‘zining samimiyligi va Ingliz tili darajasining go‘zalligi bilan barchani zabt etdi. “Cowboy Line Dance” tomonidan ijro etilgan raqs chiqishi festival dasturining eng esda qolarli qismi bo‘ldi.
Shubhasiz, festivalning eng yorqin lahzasi JIDU TTM asosida tashkil etilgan uch musiqiy guruhning chiqishi bo‘ldi. “The Rock Ambassadors” kantri rok yo‘nalishidagi bir necha musiqiy parchalarni taqdim etishdi. “The Ozone Layer” guruhi esa tomoshabinlarni kantri yo‘nalishining maxsus cholg‘u asboblari bo‘lmish banjo, kir yuvish doskasi, garmoshka va h.k. jo‘rligida ijro etilgan qo‘shiqlar bilan lol qoldirishdi. Shuningdek, bu ikki guruhdan qolishmagan holda “The Roots” musiqiy guruhi ham o‘z iste’dodlarini namoyish etishdi. Mazkur guruh tomonidan ijro etilgan “spiritual” uslubidagi “Chariot” qo‘shig‘i tomoshabinlarda katta taasurot qoldirib ularning davomli olqishiga sabab bo‘ldi.
Toshkentlik ajoyib banjo sozandasi Janna Kimning o‘ziga xos chiqishi tomoshabinlarni raqsga tushishga undamasdan qolmadi. “Blue Grass” uslubida ijro etilgan “The Foggy Mountain Breakdown” parchasi barchaning qalbini egalladi. Ushbu ajoyib festivalning yakuni o‘laroq, eng yaxshi kiyim borasida tashkil etilgan konkurs tadbirga o‘zgacha shukuh bag‘ishladi. Festivalning so‘nggi nuqtasi -JIDU TTMning madhiyasi bo‘lmish “Babel Tower” barchani jo‘r bo‘lib kuylashga chorladi.
JIDU TTM talabalari O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va mamlakatdagi boshqa davlat va xalqaro tashkilotlar o‘tkazadigan turli xildagi tadbirlarda tarjimonlik qilib kelishmoqda va ushbu festival JIDU TTMning 10 yillik faoliyati davomida tashkil etib kelinayotgan madaniy tadbirlarining yana bir yorqin sahifasidan o‘rin oladi.

Фестиваль "Chequered Saturday"
31 марта 2017 г. студенты Центра подготовки конференц-переводчиков УМЭД (ЦПКП УМЭД) провели фестиваль, посвящённый одной из наиболее интересных страниц в истории США «Культуре кантри», назвав его Chequered Saturday. Согласно объявленному дресс-коду все организаторы и большинство гостей фестиваля были одеты в клетчатые рубашки, многие имели на головах ковбойские шляпы, шейные платки и другие атрибуты стиля ковбойской моды. В течение этого замечательного вечера, который, как обычно, проходил на английском языке, можно было узнать много интересного о завоевании Нового света, о нелегком труде на хлопковых плантациях, культе оружия, родео, возникновении музыки кантри и многое другое. Удачно отобранные видео и фотоматериалы, сопровождаемые соответствующей музыкой, помогли создать особую атмосферу праздника. Стихи, сонеты, оды и ковбойские байки Tall Tales в исполнении студентов ЦПКП УМЭД подкупили всех присутствующих своей искренностью и красотой английского языка. Зажигательный ковбойский танец Cowboy Line Dance, исполненный студентами УМЭД, захватил своей безудержной энергией всех участников этого фестиваля.
Безусловным гвоздём программы фестиваля стало выступление трёх ансамблей, организованных на базе ЦПКП УМЭД. Группа The Rock Ambassadors подготовила к исполнению целый ряд песен в стиле кантри рок. Выступление ансамбля The Ozone Layer поразило присутствующих исполнением песен в стиле кантри с использованием оригинального набора музыкальных инструментов, среди которых выделялись банджо, стиральная доска, губная гармошка и другие. Выступление этих замечательных ансамблей продолжила музыкальная группа The Roots. Песня Chariot, исполненная ансамблем в стиле спиричуэл, вызвала бурю эмоций в зале. Отдельно нужно отметить яркое выступление гостя фестиваля Жанны Ким, которая покорила всех филигранным исполнением на банджо мелодии Mountain Fog Breakdown в стиле блю грасс. В завершение фестиваля студенты провели конкурс на лучший ковбойский костюм, который добавил шарма к насыщенной программе фестиваля.
Наряду с серьёзной переводческой работой студентов ЦПКП УМЭД в МИД РУ и многих других государственных и международных организациях нашей страны этот фестиваль стал ещё одной яркой страницей в целом ряде мероприятий культурного характера, которые уже около 10 лет регулярно проводит ЦПКП УМЭД.