2017-yil 27-mart kuni Universitet kutubxonasida “JIDUda Frankofoniya kunlari” tadbirlari doirasida “O’zbekiston – Fransiya hamkorlikning yangi istiqbollarini izlash” mavzusida fransuz tilida I talabalar konferensiyasi bo’lib o’tdi.
Konferensiyaning asosiy maqsadi Universitetimiz talabalarining fransuz tilidan bilim darajasini yuksaltirish, ularning omma oldida chiqish qobiliyatini yanada oshirish, nutq mantiqiyligini rivojlantirish, tanqidiy-g’oyaviy fikr yuritishga va ma’lumotlarni to’g’ri tahlil qilishga o’rgatishdan iboratdir.
Taklif qilingan mehmonlar orasida “Toshkentdagi Fransuz Allianci”ning prezidenti Sh.Sh. Minоvarov, shuningdek, “Roman-german tillari” kafedrasi “Fransuz tili” bo’limining barcha a’zolari va fransuz tilini asosiy va ikkinchi chet tili sifatida o’rganayotgan talabalar ishtirok etdilar.
Konferensiyani Sh.Sh. Minоvarov ochib berdi. Janob Sh.Sh. Minоvarov barcha tashrif buyurganlarni “JIDUda Frankofoniya haftaligi”ni ochilishi bilan tabrikladi va barcha rejalashtirilgan tadbirlar yuksak saviyada o’tishiga tilak bildirdi.
Ushbu konferensiyada 10 nafar ma’ruzachilar ishtirok etdilar. Ma’ruzalarning barchasi yuksak saviyada o’tdi. Talabalar mehmonlarning bergan hamma savollariga javob bergan holda o’zlarining notiqlik san’atidagi va auditoriyani jalb qila olish borasidagi qobiliyatlarini namoyon etdilar.
Hattoki kofe-tanaffus vaqtida ham mehmonlar va talabalar chiqish mavzularini muhokama qildilar.
Ushbu tadbirlar doirasidagi bayram konsertida konferensiya davomida faol ishtirok etgan talabalar sertifikatlar bilan taqdirlanadilar.

“Uzbekistan - France: the search of new prospects for cooperation", 1st conference of French students
27.03.2017 31078
The main aim of the conference is to raise the knowledge level of the French language in their public speech to enhance the ability of the development of reasonableness, critical and ideological viewpoint and consists of teaching analysis of the data.
Among the invited guests, there were some outstanding people such as Sh.Sh. Minavarov, who is the president of the French Alliance in Tashkent, together with all members "French language section" of the "Roman-Germanic languages Department and the students who study the French language as a foreign language
Sh.Sh. Minavarov opened the conference. Mr. Minavarov congratulated all visitors of "UWED Francophonie Week" with the opening of the festival and shared his hope to organize this ceremony at a high and precious harmony.
This conference was attended by 10 speakers. All reports were presented at a high level. Students showed their interest to the language by answering all the questions of the guests with their deep knowledge and the ability to attract audiences interactively
Even during the coffee break the guests and students continued to discuss about the topical issues of the conference.
On the last day of the Francophone Week, Students, who took part in the conference, will be awarded with diplomas at concert events.