2017-yil 27-mart kuni Universitet kutubxonasida “JIDUda Frankofoniya kunlari” tadbirlari doirasida “O’zbekiston – Fransiya hamkorlikning yangi istiqbollarini izlash” mavzusida fransuz tilida I talabalar konferensiyasi bo’lib o’tdi.
Konferensiyaning asosiy maqsadi Universitetimiz talabalarining fransuz tilidan bilim darajasini yuksaltirish, ularning omma oldida chiqish qobiliyatini yanada oshirish, nutq mantiqiyligini rivojlantirish, tanqidiy-g’oyaviy fikr yuritishga va ma’lumotlarni to’g’ri tahlil qilishga o’rgatishdan iboratdir.
Taklif qilingan mehmonlar orasida “Toshkentdagi Fransuz Allianci”ning prezidenti Sh.Sh. Minоvarov, shuningdek, “Roman-german tillari” kafedrasi “Fransuz tili” bo’limining barcha a’zolari va fransuz tilini asosiy va ikkinchi chet tili sifatida o’rganayotgan talabalar ishtirok etdilar.
Konferensiyani Sh.Sh. Minоvarov ochib berdi. Janob Sh.Sh. Minоvarov barcha tashrif buyurganlarni “JIDUda Frankofoniya haftaligi”ni ochilishi bilan tabrikladi va barcha rejalashtirilgan tadbirlar yuksak saviyada o’tishiga tilak bildirdi.
Ushbu konferensiyada 10 nafar ma’ruzachilar ishtirok etdilar. Ma’ruzalarning barchasi yuksak saviyada o’tdi. Talabalar mehmonlarning bergan hamma savollariga javob bergan holda o’zlarining notiqlik san’atidagi va auditoriyani jalb qila olish borasidagi qobiliyatlarini namoyon etdilar.
Hattoki kofe-tanaffus vaqtida ham mehmonlar va talabalar chiqish mavzularini muhokama qildilar.
Ushbu tadbirlar doirasidagi bayram konsertida konferensiya davomida faol ishtirok etgan talabalar sertifikatlar bilan taqdirlanadilar.

В рамках мероприятий, посвящённых «Дням Франкофонии в УМЭД», 27 марта 2017 года в библиотеке Университета состоялась I студенческая конференция на французском языке на тему: «Узбекистан – Франция: поиск новых путей сотрудничества».
Целью данной конференции является повышение уровня знаний французского языка студентов нашего Университета, улучшение навыков студентов выступать перед публикой, развитие навыков речи, улучшение конструктивно-критического мышления и умений студентов писать аналитические доклады.
Среди приглашенных гостей присутствовал Президент «Alliance Française в Ташкенте» Ш.Ш. Миноваров, а также все члены секции «Французского языка» кафедры «Романо-германских языков» и студенты, изучающие французский язык как основной, так и как второй иностранный языки.
Конференцию открыл Ш.Ш. Миноваров. Господин Ш. Ш. Миноваров поздравил всех присутствующих с открытием «Дней Франкофонии в УМЭД» и пожелал успешно провести все запланированные мероприятия.
В данной конференции принимали участие 10 докладчиков. Доклады были на очень высоком языковом уровне. Студенты показали свои навыки ораторского искусства и умение владеть аудиторией, развернуто отвечали на задаваемые гостями вопросы.
Даже во время кофе-паузы гости и студенты бурно обсуждали темы докладов.
В заключительный день всех мероприятий, на праздничном концерте, докладчики будут награждены дипломами.