O‘qituvchilarning kasbiy malakasini oshirish, shuningdek, italyan tilini o‘rganayotgan talabalarning til amaliyotini Italiyada o‘tash va universitetlararo aloqalarni rivojlantirish maqsadida JIDU Roman-german tillari kafedrasi va Italiyaning turli universitetlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish borasida doimiy ishlar olib borilmoqda.
2023-yilning 27-iyun kuni Roman-german tillari kafedrasi vakillari, kafedra mudiri V.A.Mamatkasimova va o‘qituvchilar M.A.Madrahimova, S.Y. Sayidazimovalarning Perujiya universitetiga xizmat safari bo‘lib o‘tdi. Safar doirasida Perujiya universiteti (ital. Università degli Studi di Perugia) rektori Valerio De Sezaris, xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i Valentina Seri va o‘quv-uslubiy bo‘lim boshlig‘i Roberto Dolchi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida JIDU va Perujiya universiteti o‘rtasida hamkorlik shartnomasini imzolash istiqbollari bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi.

Представители кафедры Романо-германских языков посетили Университет Перуджи, Италия
В целях повышения профессиональной квалификации преподавателей, а также организации стажировок студентов, изучающих итальянский язык, в Италию и развитии межуниверситетских связей, кафедра Романо-германских языков постоянно развивает и расширяет сотрудничество между УМЭД и различными университетами Италии.
27 июня 2023 года состоялась рабочая поездка представителей кафедры Романо-германские языки в лице заведующей кафедрой Маматкасимовой В.А. и преподавателей Мадрахимовай М.А., Сайидазимовой С.Ю. в Университет г.Перуджа. В рамках поездки проведена встреча с ректором Университета Перуджи (итал. Università degli Studi di Perugia) Валерио Де Сезарис, с руководителем отдела по международным связам Валентина Сери и с начальником учебно-методического отдела Роберто Долчи. В ходе встречи были проведены переговоры о перспективах подписании договора о сотрудничестве между УМЭД и Университетом г.Перуджа.
В рамках сотрудничества между Университетом Перуджа и УМЭД планируется организация стажировок студентов в Италию, а также повышения квалификации преподавателей.