O‘qituvchilarning kasbiy malakasini oshirish, shuningdek, italyan tilini o‘rganayotgan talabalarning til amaliyotini Italiyada o‘tash va universitetlararo aloqalarni rivojlantirish maqsadida JIDU Roman-german tillari kafedrasi va Italiyaning turli universitetlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish borasida doimiy ishlar olib borilmoqda.
2023-yilning 27-iyun kuni Roman-german tillari kafedrasi vakillari, kafedra mudiri V.A.Mamatkasimova va o‘qituvchilar M.A.Madrahimova, S.Y. Sayidazimovalarning Perujiya universitetiga xizmat safari bo‘lib o‘tdi. Safar doirasida Perujiya universiteti (ital. Università degli Studi di Perugia) rektori Valerio De Sezaris, xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i Valentina Seri va o‘quv-uslubiy bo‘lim boshlig‘i Roberto Dolchi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv davomida JIDU va Perujiya universiteti o‘rtasida hamkorlik shartnomasini imzolash istiqbollari bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi.

In order to improve the professional qualifications of teachers, as well as organize internships for students studying Italian in Italy and develop inter-university relations, the Department of Romano-Germanic Languages is constantly developing and expanding cooperation between UWED and various universities in Italy.
On June 27, 2023, a working trip was made by representatives of the Department of Romano-Germanic Languages represented by the Head of the Department Mamatkasimova V.A. and teachers Madrakhimovai M.A., Saidazimova S.Y. to the University of Perugia. As part of the trip, a meeting was held with the rector of the University of Perugia (Italian: Università degli Studi di Perugia) Valerio De Cesaris, with the head of the international relations department Valentina Seri and with the head of the educational and methodological department Roberto Dolci. During the meeting, negotiations were held on the prospects for signing a cooperation agreement between UWED and the University of Perugia.
Within the framework of cooperation between the University of Perugia and UWED, it is planned to organize internships for students in Italy, as well as to improve the qualifications of teachers.