Bugun, 9-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Tashqi siyosatni o‘rganish instituti boshqaruvi raisi Bolat Nurgaliyev bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida mamlakatlarimiz, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar, ko‘p qirrali hamkorlik aloqalariga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, Prezident saylovida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etayotgan B.Nurgaliyevga so‘nggi yillarda respublikamizda amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlar, xususan, taʼlim tizimidagi o‘zgarishlar, yaratilgan yangi imkoniyatlar, xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari, taʼlim tizimini rivojlantirish borasida davlat o‘z zimmasiga olgan katta masʼuliyatlar, ularning yangi tahrirdagi Konstitutsiyada mustahkamlab qo‘yilgani yaqindan tanishtirildi.
O‘z navbatida, xalqaro kuzatuvchi saylov jarayonlari davomida ko‘plab masʼullar bilan o‘tkazgan uchrashuvlari, saylov uchastkalaridagi tanishuvlaridan kelib chiqib, mazkur siyosiy tadbirga jiddiy tayyorgarlik ko‘rilganini eʼtirof etdi.
Shuningdek, uchrashuvda taʼlim tizimidagi hamkorlik, xalq diplomatiyasini rivojlantirish, ikki mamlakat uchun global bo‘lgan ekologik muammolarni birgalikda hal etish borasidagi masalalar ham ko‘rib chiqildi.

The international observer emphasized the serious preparation for the electoral processes
Today, July 9, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev met with Bolat Nurgaliev, Chairman of the Board of the Institute for Foreign Policy Studies under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan.
During the dialogue, friendly relations between our countries, peoples, issues of multilateral cooperation were discussed.
Also, B. Nurgaliyev, participating as an international observer in the presidential elections, was explained the essence of the large-scale reforms carried out in the republic in recent years, in particular, changes in the education system, new opportunities created, areas of international cooperation, responsibility assumed by the state in issues of development of the education system, its consolidation in the Constitution in the new edition.
In turn, the international observer, based on meetings with many senior officials during the electoral processes, acquaintances at polling stations, admitted that serious preparations had been made for this political event.
Аt the meeting, issues of cooperation in the education system, development of public diplomacy, joint solution of global environmental problems for the two countries were considered.