Bugun, 9-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Tashqi siyosatni o‘rganish instituti boshqaruvi raisi Bolat Nurgaliyev bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida mamlakatlarimiz, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar, ko‘p qirrali hamkorlik aloqalariga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, Prezident saylovida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etayotgan B.Nurgaliyevga so‘nggi yillarda respublikamizda amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlar, xususan, taʼlim tizimidagi o‘zgarishlar, yaratilgan yangi imkoniyatlar, xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari, taʼlim tizimini rivojlantirish borasida davlat o‘z zimmasiga olgan katta masʼuliyatlar, ularning yangi tahrirdagi Konstitutsiyada mustahkamlab qo‘yilgani yaqindan tanishtirildi.
O‘z navbatida, xalqaro kuzatuvchi saylov jarayonlari davomida ko‘plab masʼullar bilan o‘tkazgan uchrashuvlari, saylov uchastkalaridagi tanishuvlaridan kelib chiqib, mazkur siyosiy tadbirga jiddiy tayyorgarlik ko‘rilganini eʼtirof etdi.
Shuningdek, uchrashuvda taʼlim tizimidagi hamkorlik, xalq diplomatiyasini rivojlantirish, ikki mamlakat uchun global bo‘lgan ekologik muammolarni birgalikda hal etish borasidagi masalalar ham ko‘rib chiqildi.

Международный наблюдатель подчёркивал серьезную подготовку к избирательным процессам
Сегодня, 9 июля, первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев встретился с председателем правления Института изучения внешней политики при Министерстве иностранных дел Республики Казахстан Болатом Нургалиевым.
В ходе диалога обсуждались дружественные отношения между нашими странами, народами, вопросы многостороннего сотрудничества.
Также Б. Нургалиеву, участвующему в качестве международного наблюдателя на Президентских выборах, разъснены суть широкомасштабных реформ, проведенных в республике за последние годы, в частности, изменения в системе образования, созданные новые возможности, направления международного сотрудничества, ответственность, которую берет на себя государство в вопросах развития системы образования, ее закрепление в Конституции в новой редакции.
В свою очередь, международный наблюдатель, исходя из встреч со многими ответственными работниками во время избирательных процессов, знакомств на избирательных участках, признал, что к этому политическому событию проведена серьезная подготовка.
Также на встрече рассмотрены вопросы сотрудничества в системе образования, развития народной дипломатии, совместного решения глобальных для двух стран экологических проблем.