Sodiq Safoyev O‘zbekistonning Avstriyadagi faxriy konsuli bilan uchrashuv o‘tkazdi
Joriy yilning 5-iyul kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev 9-iyul kuni muddatidan ilgari bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Prezidenti saylovida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo‘lib turgan “Agrotec Handels Gmbh” investitsiya kompaniyasi prezidenti va O‘zbekistonning Avstriyadagi faxriy konsuli Boris Kandov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida mehmonga Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasi va yangilangan Konstitutsiya doirasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, mamlakatimizda navbatdan tashqari Prezident sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish haqida maʼlumot berildi.
B.Kandov muddatidan ilgari O‘zbekiston Prezidenti saylovida ishtirok etish taklifi uchun minnatdorlik izhor qilib, uning muvaffaqiyatli o‘tishiga tilak bildirdi: “Quyoshli va mehmondo‘st O‘zbekistonga yana tashrif buyurish menga katta mamnuniyat bag‘ishlaydi. Albatta, bugun mamlakatingiz jahon hamjamiyatining diqqat markazida bo‘lib, bu davlatning xalqaro maydondagi roli tobora ortib borayotganidan dalolat beradi. Ishonchim komilki, bo‘lajak Prezident saylovi xalqaro normalar va demokratik tamoyillar asosida yuqori tashkiliy saviyada o‘tadi”.
Mehmon mamlakat rahbariyatining millatlararo va mintaqalararo totuvlikni mustahkamlash, ko‘p millatli O‘zbekiston xalqining birligi va jipsligini taʼminlash borasidagi mutanosib siyosatini taʼkidlab o‘tdi.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekiston bilan Avstriya o‘rtasidagi savdo, investitsiyalar, og‘ir sanoat, oziq-ovqat xavfsizligi, turizm kabi muhim sohalardagi hamkorlikni yana-da kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.

Содык Сафоев провел встречу с Почетным консулом Узбекистана в Австрии
5 июля текущего года первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев провел встречу с президентом инвестиционной компании «Agrotec Handels Gmbh» и почетным консулом Узбекистана в Австрии Борисом Кандовым, находящимся в нашей стране в качестве международного наблюдателя предстоящих 9 июля досрочных выборов Президента Узбекистана.
В ходе беседы гость был проинформирован о проводимых в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана и обновленной Конституции широкомасштабных реформах, а также о ходе подготовки и проведения в стране досрочных президентских выборов.
Б. Кандов выразил признательность за приглашение принять участие в досрочных выборах Президента Узбекистана и пожелал их успешного проведения: «Я с большим удовольствием вновь приехал в солнечный гостеприимный Узбекистан. Безусловно, ваша страна находится сегодня в центре внимания мирового сообщества, и это говорит о ее растущей роли на международной арене. Уверен, что предстоящие выборы Президента пройдут на высоком организационном уровне в соответствии с международными нормами и демократическими принципами».
Он отметил взвешенную политику руководства республики по укреплению межнационального и межрегионального согласия, обеспечению единства и сплоченности многонационального народа Узбекистана.
Стороны также обсудили вопросы расширения взаимодействия между Узбекистаном и Австрией в таких важных сферах, как торговля, инвестиции, тяжелая промышленность, продовольственная безопасность, туризм.