Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ilmiy kengashining
23-iyun kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida Bangladesh Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Zahangir Alamga iqtisod fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi topshirildi.
Diplomatga ilmiy daraja berish to‘g‘risidagi hujjatni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev taqdim etdi.
“Universitetimiz tarixida bu xorijiy davlat elchisi tomonidan amalga oshirilgan birinchi ilmiy ishdir. Unga diplomatiya sohasida kelgusida muvaffaqiyatlar, ilmiy-tadqiqot ishlarida yangi yutuqlar tilab qolamiz”, dedi S.Safoyev marosimda.
Olimning ishi tijorat masalalariga, shuningdek, Bangladesh va Osiyo mamlakatlarida yuqori texnologiyali xalqaro savdoni yanada rivojlantirish va kengaytirishga bag‘ishlangan.
Zahangir Alam ilmiy rahbari, iqtisod fanlari doktori, professor Ibragim Mavlanovga va uning ilmiy ishida hamda nomzodlik dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qilishda yordam bergan barchaga o‘z minnatdorchiligini bildirdi.

На заседании научного совета Университета мировой экономики и дипломатии 23 июня Чрезвычайному и полномочному послу Народной Республики Бангладеш в Республике Узбекистан Захангиру Аламу вручен диплом доктора философии (PhD)по экономическим наукам.
Документ о присвоении ученой степени дипломату вручил первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев.
В истории нашего университета это первая научная работа, выполненная послом иностраннного государства. Желаем ему дальнейших успехов в сфере дипломатии, а также новых достижений в научно-исследовательской работе”, - сказал на церемонии С.Сафоев.
Работа ученого посвящена вопросам коммерции, а также дальнейшему развитию и расширению высокотехнологичной международной торговли в Бангладеш и странах Азии.
Захангир Алам выразил благодарность своему научному руководителю, доктору экономических наук, профессору Ибрагиму Мавланову и всем, кто оказал ему содействие в исследовательской работе и успешной защите диссертации.