Yaqin kunlarda har bir oliy ta’lim muassasasi uchun qabul jarayoni boshlanadi. Boʻlajak talabalar oldida katta tanlov turibdi. Shu sabab joriy yilning 15-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Ochiq eshiklar kuni” boʻlib oʻtdi. Tadbirga maktablar va akademik litsey oʻquvchilari bilan birgalikda farzandi kelajagiga befarq boʻlmagan ota-onalar ham tashrif buyurishdi.
Tadbir davomida ularga universitet faoliyati, tuzilmasi, shart-sharoitlar, oʻquv rejasi, erishilgan  yutuqlar va kelgusidagi aniq maqsadlar haqida ma’lumot berildi. Boʻlajak talabalar universitet haqida aniq tasavvur va tushunchaga ega boʻldilar.
Tadbirni JIDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O.Yusufjonov ochib berdi. U o‘z nutqi davomida: “Universitetimiz mamlakatimizning yetakchi oʻrinlarini egallab keladi. JIDU mamlakatimizda xalqaro munosabatlar, xalqaro huquq, xalqaro iqtisodiyot va menejment boʻyicha milliy kadrlar hamda boʻlajak diplomatlarni yagona va tayyorlaydigan eng yirik oliy muassasi hisoblanadi”, - deya ta’kidladi.
“Ochiq eshiklar kuni”ga tashrif buyurgan mehmonlar tadbir soʻnggida har bir fakultet dekanlari va ishchi guruh bilan tanishtirildi. Ular yordamida oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi. Tadbir koʻtarinki ruhda yakunlandi.

В ближайшие дни начнется процесс приема в каждое высшее учебное заведение. Перед будущими студентами стоит огромный выбор. По этой причине в Университете мировой экономики и дипломатии прошел “День открытых дверей”. На нем вместе со школьниками и лицеистами побывали родители, которым небезразлично будущее их ребенка.
В ходе мероприятия им была предоставлена информация о деятельности университета, структуре, условиях, учебном плане, достигнутых успехах и конкретных целях на будущее. Будущие студенты получили четкое представление и понимание университета.
Мероприятие открыл первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УМЭД О.Юсупджанов. В своем выступлении он сказал: “Наш университет занимает лидирующие позиции в нашей стране. УМЭД является крупнейшим высшим учебным заведением в нашей стране, которое готовит национальные кадры и будущих дипломатов в области международных отношений, международного права, международной экономики и управления”.
В конце мероприятия гости, посетившие “День открытых дверей”, были ознакомлены с деканами каждого факультета и рабочей группой. С их помощью они получали ответы на интересующие вопросы.