JIDUda “Markaziy Osiyoda iqlim migratsiyasi: muammolar va yechimlar” kitobining taqdimoti o‘tkazildi
08.06.2023 1744
Joriy yilning 6-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Markaziy Osiyoda iqlim migratsiyasi: muammolar va yechimlar” kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
To‘plam “Markaziy Osiyoda iqlim migratsiyasi: muammolar va yechimlar” (Toshkent, JIDU, 2022-yil 19-oktabr) xalqaro konferensiyasi ishtirokchilarining ma’ruzalari va yosh tadqiqotchilarning maqolalaridan iborat. Tadbir Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan Germaniyaning Rosa Lyuksemburg Fondining Markaziy Osiyoda vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Anjumanda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Buyuk Britaniyadan iqlim o‘zgarishi va uning oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha o‘qituvchilar, olimlar va yetakchi ekspertlar ishtirok etdi.
Ushbu to‘plamning dolzarbligi Markaziy Osiyodagi iqlim o‘zgarishi mintaqa davlatlarining uzoq muddatli iqtisodiy rivojlanishi va ijtimoiy barqarorligiga jiddiy muammo ekanligi bilan belgilanadi. Ayrim tabiiy va texnogen omillarning birgalikdagi ta’siri odatdagi havo haroratining oshishi, tuproqlarning sho‘rlanishi va cho‘llanishi, chang bo‘ronlari sonining oshishi, daryolarning sayozlashishi shaklida yanada keskin iqlim o‘zgarishlariga turtki beradi. Bularning barchasi Markaziy Osiyoning iqlim jihatdan zaif hududlarida yashovchi aholining katta qismiga bevosita ta’sir ko‘rsatishi, mamlakat ichida, Markaziy Osiyo doirasida va undan tashqarida migratsiya jarayonlarini keltirib chiqarishi mumkin.
To‘plamni iqlim migratsiyasi muammolariga kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish maqsadida, Markaziy Osiyo mintaqasidagi iqlim migratsiyasi muammosini kengroq akademik va amaliy muhokama qilish uchun birinchi qadam deb hisoblash mumkin.

В УМЭД состоялась презентация книги «Климатическая миграция в Центральной Азии: вызовы и пути решения»
08.06.2023 1745
6 июня текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация книги «Климатическая миграция в Центральной Азии: вызовы и пути решения».
Сборник состоит из докладов участников международной конференции «Климатическая миграция в Центральной Азии: вызовы и пути решения» (г. Ташкент, УМЭД, 19 октября 2022 года). Организатором мероприятия выступил Университет мировой экономики и дипломатии в сотрудничестве с Представительством Фонда им. Розы Люксембург в Центральной Азии (ФРГ).
В конференции приняли участие преподаватели, учёные и ведущие эксперты в области климатических изменений и преодоления их последствий из Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Великобритании.
Актуальность данного сборника определяется тем, что изменение климата в Центральной Азии представляет собой серьёзный вызов долгосрочному экономическому развитию и социальной стабильности стран региона. Совместное воздействие некоторых природных и антропогенных факторов придадут импульс дальнейшему резкому изменению привычного климатического ландшафта в виде повышения температуры воздуха, засоления и опустынивания почв, увеличение частоты возникновения пыльных бурь, обмелению рек, деградации лесных угодий и традиционных видов орошения. Все это может непосредственно затрагивать значительные массы населения, проживающего в климатически уязвимых районах Центральной Азии, вызывая процессы их миграции внутри стран проживания, в самой Центральной Азии и за её пределы.
Сборник можно считать первым шагом для более широкого академического и практического обсуждения проблемы климатической миграции в регионе Центральной Азии, с целью разработки сценариев и мер комплексного реагирования на вызовы климатической миграции с особым упором на решение социальных проблем.