JIDUda “Markaziy Osiyoda iqlim migratsiyasi: muammolar va yechimlar” kitobining taqdimoti o‘tkazildi
08.06.2023 1744
Joriy yilning 6-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Markaziy Osiyoda iqlim migratsiyasi: muammolar va yechimlar” kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
To‘plam “Markaziy Osiyoda iqlim migratsiyasi: muammolar va yechimlar” (Toshkent, JIDU, 2022-yil 19-oktabr) xalqaro konferensiyasi ishtirokchilarining ma’ruzalari va yosh tadqiqotchilarning maqolalaridan iborat. Tadbir Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan Germaniyaning Rosa Lyuksemburg Fondining Markaziy Osiyoda vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Anjumanda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Buyuk Britaniyadan iqlim o‘zgarishi va uning oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha o‘qituvchilar, olimlar va yetakchi ekspertlar ishtirok etdi.
Ushbu to‘plamning dolzarbligi Markaziy Osiyodagi iqlim o‘zgarishi mintaqa davlatlarining uzoq muddatli iqtisodiy rivojlanishi va ijtimoiy barqarorligiga jiddiy muammo ekanligi bilan belgilanadi. Ayrim tabiiy va texnogen omillarning birgalikdagi ta’siri odatdagi havo haroratining oshishi, tuproqlarning sho‘rlanishi va cho‘llanishi, chang bo‘ronlari sonining oshishi, daryolarning sayozlashishi shaklida yanada keskin iqlim o‘zgarishlariga turtki beradi. Bularning barchasi Markaziy Osiyoning iqlim jihatdan zaif hududlarida yashovchi aholining katta qismiga bevosita ta’sir ko‘rsatishi, mamlakat ichida, Markaziy Osiyo doirasida va undan tashqarida migratsiya jarayonlarini keltirib chiqarishi mumkin.
To‘plamni iqlim migratsiyasi muammolariga kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish maqsadida, Markaziy Osiyo mintaqasidagi iqlim migratsiyasi muammosini kengroq akademik va amaliy muhokama qilish uchun birinchi qadam deb hisoblash mumkin.

The presentation of the book “Climate Migration in Central Asia: Challenges and Solutions” was held at UWED
08.06.2023 1742
On June 6 this year, On June 6 this year, the presentation of the book “Climate Migration in Central Asia: Challenges and Solutions” was held at the University of World Economy and Diplomacy.
This proceeding includes reports from the participants of the international conference “Climate Migration in Central Asia: Challenges and Solutions”, held in Tashkent, UWED, on October 19, 2022. The event was organized by the University of World Economy and Diplomacy in cooperation with the Rosa Luxembourg Stiftung Representative Office in Central Asia (Germany).
The conference was attended by academia, scientists and leading experts in the field of climate change and overcoming its consequences from Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and the UK.
The relevance of this proceeding is determined by the fact that climate change in Central Asia is a serious challenge to the long-term economic development and social stability of the countries of the region. The combined impact of some natural and anthropogenic factors will give impetus to a further sharp change in the usual climatic landscape in the form of an increase in air temperature, salinization and desertification of soils, an increase in the frequency of dust storms, shallowing of rivers, degradation of forest lands and traditional types of irrigation. All this can directly affect significant masses of the population living in climatically vulnerable areas of Central Asia, causing the processes of their migration within their countries of residence, in Central Asia itself and beyond.
Proceedings can be considered the first step towards a broader academic and practical discussion of the problem of climate migration in the Central Asian region, with the aim of developing scenarios and measures for a comprehensive response to the challenges of climate migration, with a special focus on solving social problems.