Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga 2023-2024 o‘quv yili uchun bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha o‘qishga kirishda dastlabki imtihonni o‘tkazish tartibi to‘g‘risida ma’lumot
08.06.2023 8018
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga 2023-2024 o‘quv yili uchun abituriyentlarning hujjatlari 2023-yil 15-iyundan 5-iyulgacha bo‘lgan muddatlarda onlayn ariza topshirish orqali qabul qilinadi.
Hujjatlar quyidagi bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha qabul qilinadi:
60310700 – “Siyosatshunoslik”
60412000 – “Xalqaro iqtisodiyot va menejment (mintaqalar va faoliyat turlari bo‘yicha)”
60420100 – “Yurisprudensiya (faoliyat turlari bo‘yicha)”
Abituriyentlar tomonidan elektron ro‘yxatdan o‘tish tizimi – https://admission.uwed.uz orqali onlayn ariza to‘ldirilib, ro‘yxatga olish mobaynida talab etiladigan hujjatlarning elektron nusxasi yuklangach, dastlabki imtihonga yo‘llanma beriladi. Ro‘yxatga olingandan so‘ng, abituriyent dastlabki imtihon sanasi va vaqti haqida ma’lumotga ega bo‘ladi.
Diqqat! 2023-yilda dastlabki imtihon 1-iyuldan 6-iyulgacha bo‘lgan muddatlarda abituriyentlarning xohishiga ko‘ra, onlayn yoki an’anaviy shakllarda o‘tkaziladi.
Dastlabki imtihon uch blokdan iborat quyidagi savollarni o‘z ichiga oladi:
1-blok. Abituriyentning intellektual darajasini aniqlash (IQ test sinovlari, 40 ball).
2-blok. Ona tilini (o‘zbek yoki rus tili) bilish darajasini aniqlash. Madaniyat, san’at, tarix, geografiya kabi fanlar va dolzarb ijtimoiy mavzular yuzasidan savod darajasi va o‘z fikrini bayon etish qobiliyati baholanadi (100-150 so‘zdan iborat qisqacha esse, 30 ball).
3-blok. Xorijiy tillarni (ingliz, fransuz yoki nemis tillari) bilish darajasini aniqlash (Test, 30 ball).
IELTS bilim darajasi kamida 5,5 ball, TOEFL IBT – kamida 61 ball, shuningdek, DaF Test, GOETHE sertifikati, DELF imtihonlari uchun Multilevel usuli (CEFR) bo‘yicha B2 minimal darajasini belgilovchi tegishli til sertifikatiga ega bo‘lgan abituriyentlar uchun xorijiy til bo‘yicha maksimal – 30 ball belgilanadi.
Jami 50 ball va undan yuqori ball to‘plagan abituriyentlarga Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan JIDUga o‘qishga kirish uchun o‘tkaziladigan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kirish imtihonlarida ishtirok etish uchun ruxsat beriladi.
Faqatgina dastlabki imtihonni muvaffaqiyatli topshirgan abituriyentlargina https://my.gov.uz/ saytining “Abituriyentni onlayn ro‘yxatdan o‘tkazish” xizmati orqali yo‘riqnoma bo‘yicha JIDU ta’lim yo‘nalishlaridan birini tanlash imkoni beriladi. Ayni paytda abituriyentlar istagiga ko‘ra, turli OTMlardan JIDU ta’lim yo‘nalishlarini hisobga olganda jami 5tagacha ta’lim yo‘nalishlarini tanlash imkoniyati mavjud.

Submission of applicants’ documents to the University of World Economy and Diplomacy under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan will start from June 15 and last until July 5, 2023 through online application submission system.
Applicants can apply for the following undergraduate majors:
60310800 – “International Relations”
60310700 – “Political Science”
60412000 – “International Economics and Management (by regions and lines of activity)”
60420100 – “Jurisprudence (by type of activity)”
Applicants can fill out an online application form via https://admission.uwed.uz and upload an electronic copy of the required documents for registration. After registration, the applicants will be informed of the date and time of the preliminary exam.
Attention! The preliminary exam for the 2023-2024 academic year will be held either online or offline (at the request of applicants) from July 1 to July 6.
The preliminary exam consists of three modules of questions:
Module 1. Intellectual level assessment (IQ test, 40 points).
Module 2. Native language (Uzbek or Russian) proficiency assessment. Evaluation of literacy and the ability to provide reasonable explanations on the topics of culture, art, history, geography of Uzbekistan and others. (Applicants will be required to write a short essay of 100-150 words, 30 points).
Module 3. Foreign language proficiency assessment (English, French or German) (Test, 30 points):
Applicants that have a language proficiency certificate of at least IELTS level 5.5, TOEFL IBT score 61, or B2 level according to the Multilevel method (CEFR) for DаF Test, GOETHE certificate, DELF, etc. will receive the maximum score of 30 points for the foreign language proficiency assessment.
Applicants who score a total of 50 points or higher will be allowed to participate in the Entrance exams conducted by the Knowledge and Skills Assessment Agency for admission to UWED.
Only applicants who successfully pass the preliminary exam will be able to choose UWED as the university of study when applying for universities through the “Online registration of the applicant” service of https://my.gov.uz/. Applicants can also choose 4 other universities aside from the chosen University of World Economy and Diplomacy.