Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Executive Education fakultetida “Davlat-xususiy sheriklik” oʻquv dasturi boshlandi
06.06.2023 1581
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Executive Education (Boshqaruv fakulteti)da AXELCIUM (Fransiya) konsalting kompaniyasi bilan birgalikda 6-8-iyun kunlari “Davlat-xususiy sheriklik” ta’lim dasturi bo‘lib o‘tmoqda.
Dastur mamlakat rahbariyati tomonidan Oʻzbekistonning energetika, infratuzilma va boshqa tarmoqlariga xususiy sarmoyalarni jalb etish boʻyicha belgilangan vazifalardan kelib chiqqan holda amalga oshirildi. Bunday sharoitda davlat-xususiy sheriklikning o‘rni va bu boradagi jahon tajribasini o‘rganish zarurati tobora ortib bormoqda.
Taʼlim dasturi Oʻzbekiston vazirliklari, idoralari va viloyatlarining DXSH sohasida loyihalarni joriy etish va amalga oshirish jarayonida ishtirok etayotgan rahbar va mutaxassislari uchun moʻljallangan.
Trening davlat-xususiy sheriklik tamoyillari va muvaffaqiyatli DXSH loyihalarini amalga oshirish shartlari bilan xalqaro amaliyotdan amaliy tanishtirishga qaratilgan.
Mashg‘ulotlar DXSH sohasiga ixtisoslashgan va dunyoning 35 davlatida 130 dan ortiq shunday loyihalarni amalga oshirish tajribasiga ega bo‘lgan Fransiyaning AXELCIUM konsalting kompaniyasi bilan hamkorlikda o‘tkazilmoqda. Ayni paytda kompaniya O‘zbekistonda ham yirik DXSH loyihalarini amalga oshirishda ishtirok etmoqda.

На факультете Executive Education (Образование для руководителей) Университета мировой экономики и дипломатии совместно с консалтинговой компанией AXELCIUM (Франция) 6-8 июня проводится образовательная программа “Государственно - частное партнерство (ГЧП): успешные примеры из международной практики”.
Программа реализована в свете задач, поставленных руководством страны, по привлечению частных инвестиций в энергетику, инфраструктуру и другие отрасли Узбекистана. В этом контексте возрастает роль государственно-частного партнерства и необходимость изучения мирового опыта в этой сфере.
Образовательная программа предназначена для руководителей и специалистов министерств, ведомств и регионов Узбекистана, вовлеченных в процесс внедрения и реализации проектов в сфере ГЧП.
Обучение нацелено на практическое ознакомление с принципами государственно-частного партнерства и условиями реализации успешных проектов ГЧП из международной практики.
Занятия проводятся совместно с французской консалтинговой компанией AXELCIUM, специализирующейся в области ГЧП и имеющей опыт осуществления более 130 таких проектов в 35 странах мира. В настоящее время компания также участвуюет в реализации масштабных проектов ГЧП в Узбекистане.