O‘zbekiston delegatsiyasi Ar-Riyoddagi Qirol Saud universitetiga tashrif buyurdi
Kuni kecha Saudiya Arabistoniga tashrifi doirasida Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Saudiya Arabistoni Qirollik universiteti rektori Badron al-Umar bilan uchrashdi.
Muzokaralar avvalida Badron al-Umar har tomonlama munosabatlarni rivojlantirishda ikki davlat rahbarlari o‘rtasida mustahkamlangan o‘zaro ishonch va do‘stona munosabatlar muhim omil bo‘layotganini ta’kidladi. Xususan, oliy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda.
Badron al-Umar Saudiya Arabistoni rahbariyati Markaziy Osiyo davlatlari orasida O‘zbekiston bilan munosabatlarni rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratishini ta’kidladi. Bugungi O‘zbekiston hududidan chiqqan Imom Buxoriy, Imom at-Termiziy, az-Zamaxshariy va boshqa buyuk alloma va mutafakkirlarning islom sivilizatsiyasi rivojiga ulkan hissa qo‘shgani e’tirof etiladi. Shuningdek, u “o‘zbek xalqi bu ajdodlar avlodi ekanidan faxrlansa, ular yaratgan mashhur va betakror asarlar arab tilida yozilganidan faxrlanamiz”, deya ta’kidladi.
Saudiyalik olim O‘zbekistonda fan va ta’limni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, xususan, mamlakatimizning qator oliy ta’lim muassasalarida xorijiy tillar, jumladan, arab tili o‘qitilayotganini ham yuksak baholadi.
Eslatib o‘tamiz, Qirol Saud universiteti mamlakat tarixida birinchi bo‘lib tashkil etilgan bo‘lib, tashqi siyosat va xalqaro hamkorlik sohasida kadrlar tayyorlaydigan asosiy oliy ta’lim muassasasi hisoblanadi. JIDU Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, shuningdek, boshqa vazirlik va idoralar uchun malakali kadrlar tayyorlaydi. Shu munosabat bilan arab tilini o‘qitish sifatini oshirish, arab tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish bo‘yicha qisqa muddatli kurslar tashkil etish, qo‘shma darslik va o‘quv qo‘llanmalar tayyorlash hamda boshqa dolzarb jihatlar bo‘yicha hamkorlik qilish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha ikki oliy oʻquv yurti oʻrtasida imzolanadigan oʻzaro anglashuv memorandumi loyihasini tayyorlash boʻyicha kelishuvga erishildi.

Делегация Узбекистана посетила Университет Короля Сауда в Эр-Рияде
Вчера в рамках визита в Саудовскую Аравию делегации Узбекистана во главе с первым заместителем председателя Сената Олий Мажлис, ректором Университета мировой экономики и дипломатии Содыком Сафоевым состоялась встреча с ректором Университета Короля Сауда Бадроном аль-Умаром.
В начале переговоров Бадрон аль-Умар отметил, что важным фактором развития всесторонних отношений служат взаимное доверие и дружеские отношения, сложившиеся между главами двух стран. В частности, открывает новые возможности для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества в сфере высшего образования и научных исследований.
Бадрон аль-Умар отметил, что руководство Саудовской Аравии придает приоритетное значение развитию отношений с Узбекистаном среди стран Центральной Азии. Признано, что такие великие ученые и мыслители, как Имам Бухари, Имам ат-Тирмизи, аз-Замахшари и другие, вышедшие с территории нынешнего Узбекистана, внесли огромный вклад в становление исламской цивилизации. Как отметил саудовский ректор, «если узбекский народ гордится тем, что является потомком этих предков, то мы гордимся тем, что созданные ими знаменитые и уникальные произведения написаны на арабском языке».
Саудовский ученый также высоко оценил широкомасштабные реформы, проводимые Узбекистаном в сфере развития науки и образования, в частности в ряде высших учебных заведений страны преподаются иностранные языки, в том числе арабский.
Отметим, что Университет Короля Сауда был создан первым в истории страны и считается основным высшим учебным заведением, осуществляющим подготовку кадров в области внешней политики и международного сотрудничества. УМЭД готовит квалифицированные кадры для Министерства иностранных дел, Министерства инвестиций, промышленности и торговли, а также других министерств и ведомств. В этой связи достигнута договоренность о сотрудничестве по таким направлениям, как повышение качества преподавания арабского языка, организация краткосрочных курсов с целью повышения квалификации преподавателей арабского языка, подготовка совместных учебников и учебных пособий, а также другие актуальные аспекты взаимосотрудничества в сфере образования.
По итогам встречи достигнута договоренность о подготовке проекта Меморандума о взаимопонимании, который будет подписан между двумя университетами.