Oliy Majlis Senati Raisining birinchi oʻrinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev boshchiligidagi delegatsiya 30-may kuni Saudiya Arabistoni Podshohligiga tashrifi doirasida ushbu mamlakat Tashqi ishlar vazirligi qoshidagi shahzoda Saud al-Faysal nomidagi Diplomatik tadqiqotlar institutida uchrashuv oʻtkazdi.
Uchrashuv avvalida Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, mamlakatimiz o‘z taraqqiyotining muhim bosqichiga qadam qo‘ygani, siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy sohalarda erishilayotgan yutuqlar haqida ma’lumot berildi.
O‘z navbatida institut rahbariyati O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, O‘zbekiston tomoni bilan hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyor ekanliklarini qayd etdilar.
Diplomatik tadqiqotlar instituti rahbari, doktor Odil bin Hasan al-Imroniy O‘zbekiston Prezidentining 2022-yil avgust oyida Saudiya Arabistoniga davlat tashrifi va uning doirasida erishilgan kelishuvlar ko‘p qirrali O‘zbekiston – Saudiya Arabistoni munosabatlarini sifat jihatidan yuqori bosqichga ko‘targanini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan JIDU qoshida tashkil etilgan Diplomatik akademiya bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Markaziy Osiyo va Yaqin Sharq mintaqalaridagi bugungi vaziyat bo‘yicha almashuv ma’ruzalari o‘tkazish, diplomatik akademiya talabalari uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etish, qo‘shma ilmiy-amaliy konferensiyalar, seminar va amaliy mashg‘ulotlar tashkil etish rejalashtirilgan.
Shuningdek, tomonlar JIDU qoshida islom olami siyosati, iqtisodiyoti, madaniyati va xavfsizligi masalalari bilan shug‘ullanuvchi tadqiqot markazini birgalikda tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va shahzoda Saud al-Faysal nomidagi Diplomatik tadqiqotlar instituti o‘rtasidagi muzokaralar natijasida “Hamkorlik bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi” imzolandi.

Делегация во главе с первым заместителем председателя Сената Олий Мажлиса, ректором Университета мировой экономики и дипломатии Содиком Сафоевым в рамках визита в Королевство Саудовская Аравия 30 мая провела встречу в Институте дипломатических исследований имени принца Сауда аль-Фейсала при министерстве иностранных дел этой страны.
В начале встречи была представлена информация о масштабных реформах, проводимых в Новом Узбекистане, о вступлении страны в важный этап своего развития, а также о достижениях в политической, экономической и социальной сферах.
В свою очередь, руководство института высоко оценило проводимые в Узбекистане реформы и отметило готовность к дальнейшему расширению сотрудничества с узбекской стороной.
Глава Института дипломатических исследований д-р Одил бин Хасан аль-Имроний подчеркнул, что государственный визит Президента Узбекистана в Саудовскую Аравию в августе 2022 года и достигнутые в его рамках договоренности подняли многоплановые узбекско-саудовские отношения на качественно новый уровень.
В ходе встречи состоялось обсуждение перспектив сотрудничества с Дипломатической академией, созданной при УМЭД по инициативе Президента Республики Узбекистан. Запланировано проведение обменных лекций по текущей ситуации в регионах Центральной Азии и Ближнего Востока, организации курсов повышения квалификации слушателей дипакадемии, совместных научно-практических конференций, семинаров и практикумов.
Сторонами также достигнута договоренность о совместной организации при УМЭД Исследовательского центра, занимающегося вопросами политики, экономики, культуры и безопасности исламского мира.
По итогам переговоров между Университетом мировой экономики и дипломатии и Институтом дипломатических исследований имени принца Сауда аль-Фейсала был подписан «Меморандум о взаимопонимании о сотрудничестве».