Sodiq Safoyev Ozarbayjon diasporasi bilan ishlash davlat qo‘mitasi raisi bilan uchrashdi
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Ozarbayjon diasporasi bilan ishlash davlat qo‘mitasi raisi F.Murodov bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida ikki davlat rahbarlari darajasida yo‘lga qo‘yilgan muntazam muloqot, yetakchilarning mustahkam siyosiy irodasi va birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli Toshkent va Baku o‘rtasidagi munosabatlarni keyingi yillarda sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilgani alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekiston va Ozarbayjon parlamentlari o‘rtasidagi an’anaviy yaqin va juda samarali aloqalar rivojlanib borayotganini, bu jarayonlarda parlament palatalarining roli muhim ekanini qayd etdi.
F.Murodov O‘zbekiston Respublikasi rahbariyati va hukumati tomonidan millatlararo va konfessiyalararo munosabatlarni mustahkamlashga katta ahamiyat berayotgani, O‘zbekistonda Ozarbayjon diasporasini rivojlantirish, xususan, ozarbayjon madaniyati va an’analarini asrab-avaylash va ularni yuksaltirishga qaratilgan amaliy harakatlari, shuningdek, ozarbayjon tilini o‘rganish uchun qulay shart-sharoitlar yaratib berilayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.

Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев встретился с председателем Государственного комитета по работе с диаспорой Азербайджана Ф. Мурадовым.
В ходе диалога особо подчеркивалось, что отношения между Ташкентом и Баку в последние годы подняты на качественно новый уровень благодаря регулярному диалогу, налаженному на уровне руководителей двух стран, твердой политической воле и совместным усилиям лидеров.
Также отмечалось, что развиваются традиционные тесные и очень эффективные отношения между парламентами Узбекистана и Азербайджана, и в данных процессах важна роль палат парламента.
Ф.Мурадов выразил благодарность за то, что руководство и правительство Республики Узбекистан придает большое значение укреплению межэтнических и межконфессиональных отношений, за практические усилия, направленные на развитие азербайджанской диаспоры в Узбекистане, особенно на сохранение и популяризацию азербайджанской культуры и традиций, а также за создание благоприятных условий для изучения азербайджанского языка.
В конце встречи достигнута договоренность относительно дальнейшего укрепления сотрудничества между двумя странами.