Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Karyera kuni tashkil etildi
19-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi hamda boshqa yetakchi vazirlik va idoralar ko‘magida mamlakatimizning eng yirik ish beruvchilari ishtirokida “Karyera kuni” (Bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi) tashkil etildi.
Mazkur tadbirni o‘tkazishdan asosiy maqsad universitet talabalari va bitiruvchilariga ishga joylashishda ko‘maklashish hamda ish beruvchi kompaniyalarga malakali istiqbolli yosh mutaxassislarni tanlashda ko‘maklashishdan iborat.
JIDU tomonidan bir necha yillardan buyon o‘tkazib kelinayotgan mazkur tadbir davomida davlat tashkilotlari va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari vakillari universitet bitiruvchilari va talabalari orasidan mutaxassislarni ishga joylashtirishlari uchun tanlashlari mumkin.
“Universitetimizning asosiy vazifasi mamlakatimizning koʻplab nufuzli tarmoqlariga yuqori malakali kadrlarni tayyorlashdan iboratdir. Har yili o'tkaziladigan “Karyera kuni” talabalar va ish beruvchilarga bir-birlari bilan tanishish, dastlabki fikrlarni shakllantirish va aloqa ma’lumotlarini almashish imkonini beradi. Kelgusida manfaatdor tomonlar bilan kelishib, bitiruvchilarni ishga joylashtirish bo‘yicha masalalarni hal etishlari mumkin”,- dedi tadbirni ochib bergan universitet rektori Sodiq Safoyev.
Tadbirda vazirlik va idoralar, davlat tashkilotlari, ishlab chiqarish korxonalari, konsalting va auditorlik firmalari, tijorat banklari, sug‘urta va telekommunikatsiya kompaniyalari kabi 75 dan ortiq tashkilot vakillari ishtirok etdi. Jumladan, Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Adliya vazirligi, Markaziy bank, MITSA, “Uzavtomotors”, “Artel”, “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd”, “Veolia Energy Tashkent”, “UzCard”, “SOF group” va boshqalar. .
Tadbirga JIDU bitiruvchilari uyushmasi va O‘zbekiston-Xitoy “Chinwakil” mas’uliyati cheklangan jamiyati homiylik qildi.
Tadbir doirasida o‘ziga xos bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi ham tashkil etilib, unda taklif etilgan tashkilot va muassasalar vakillari universitet bitiruvchilari va talabalarini o‘z korxonalarida ishlash imtiyozlari va shartlari, shuningdek, vaqtincha va doimiy ish uchun kadrlarga bo‘lgan ehtiyojlari bilan tanishtirdi.
Mazkur “Karyera kuni” natijasida ko‘plab bitiruvchilar ish beruvchilar bilan suhbatga taklifnoma oldilar, yuqori malakali mehnat kadrlarini tayyorlashdan manfaatdor bo‘lgan qator korxonalar universitet bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishib oldilar.

On May 19th, the University of World Economy and Diplomacy (UWED), with the support of the Ministry of Foreign Affairs and other leading ministries and departments of Uzbekistan, organized a Career Day (Job Fair) with the participation of the country's largest employers.
The main purpose of this event is to assist students and graduates of the university in finding employment, as well as to assist employer companies in the selection of qualified promising young professionals.
The event has been being held by UWED for several years, during which representatives of state organizations and private businesses can select specialists among the graduates and students of the university for their possible employment.
“The mission of our university is to prepare highly professional personnel in demand in many sectors of our country. The annual Career Day provides an opportunity for students and employers to get to know each other, form preliminary opinions and exchange contact details. In the future, interested parties can negotiate conditions and resolve issues on the employment of graduates,” said Sodyq Safoev, rector of the university, opening the event.
At the event representetives from over 75 organizations attented, including ministries and departments, state concerns, manufacturing enterprises, consulting and audit firms, commercial banks, insurance and telecommunications companies. Among them, the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Investments, Industry and Trade, the Ministry of Justice, the Central Bank, MITSA, “Uzavtomotors”, “Artel”, “Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan Ltd”, “Veolia Energy Tashkent”, “UzCard”, “SOF group” and other.
The event was sponsored by the UWED Alumni Association and the Uzbek-Chinese “Сhinwakil LLC”.
As part of the event, a job fair was also organized, during which invited representatives of organizations and institutions acquainted graduates and students of the university with the benefits and conditions of work in their companies, as well as staffing needs for temporary and permanent employment.
As a result of this "Career Day", many graduates received invitations for interviews with employers, and a number of companies interested in training highly qualified labor personnel agreed to establish mutually beneficial cooperation with the university.