Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida MDXMI bir guruh o‘qituvchilari va magistrantlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
19.05.2023 2491
Joriy yilning 19-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vazirligining Moskva davlat xalqaro munosabatlar instituti bir guruh o‘qituvchilari va magistrantlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev rossiyalik yosh tadqiqotchilarga Yangi O‘zbekistonning siyosiy va iqtisodiy modernizatsiyasi, yangilanayotgan mamlakatning buguni va kelajagi uchun muhim tarixiy ahamiyati haqida so‘zlab berdi.
MDXMI vakillari O‘zbekistonning ichki va tashqi siyosati, mintaqaviy va xalqaro miqyosdagi jarayonlarga oid ko‘plab savollarga javob oldilar.
MDXMI delegatsiyasi, shuningdek, tahlil markazi – Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti faoliyati bilan tanishish, joriy tadqiqotlar ko‘lami va hamkorlikning salohiyatli yo‘nalishlari bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldi.
JIDU va MDXMI o‘rtasida ilmiy va akademik sohalardagi aloqalarni davom ettirishdan manfaatdorlik qayd etildi.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с группой преподавателей и аспирантов МГИМО
19.05.2023 2493
В Университете мировой экономики и дипломатии 19 мая состоялась встреча с группой преподавателей и магистрантов Московского государственного института международных отношений МИД Российской Федерации.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев рассказал молодым российским исследователям о политической и экономической модернизации Нового Узбекистана, важном историческом значении для настоящего и будущего страны обновления Конституции.
Представители МГИМО получили ответы на многочисленные вопросы, касательно внутренней и внешней политики Узбекистана, а также процессов на региональном и международном уровне.
Делегация МГИМО также имела возможность ознакомиться с деятельностью мозгового центра - Института перспективных международных исследований, узнать о спектре текущих исследований и потенциальных областях для сотрудничества.
Была отмечена заинтересованность в поддержании взаимоотношений между УМЭД и МГИМО в научной и академической сферах