Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston-Germaniya: hamkorlikning yangi bosqichi” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
18.05.2023 2501
Joriy yilning 18-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston-Germaniya: hamkorlikning yangi bosqichi” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda Senat a’zolari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Bundestag bilan hamkorlik bo‘yicha deputatlik guruhi a’zolari, Tashqi ishlar vazirligi rahbariyati, Germaniyaning O‘zbekistondagi va O‘zbekistonning Germaniyadagi elchilari, Ebbert jamg‘armasi, Sharqiy qo‘mita vakillari Germaniya iqtisodiyoti kafedrasi, Toshkentdagi Gyote instituti, Berlin tarix muzeyi, O‘zbekiston madaniyati va san’atini rivojlantirish jamg‘armasi, Savdo-sanoat palatasi, Wiedergeburg nemis madaniyat markazi, shuningdek, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Davra suhbati doirasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 2-3-may kunlari Germaniyaga rasmiy tashrifi yakunlari bo‘yicha keng muhokama bo‘lib o‘tdi va bu O‘zbekiston-Germaniya hamkorligini yanada mustahkamlash uchun katta istiqbollarni ochdi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev so‘zga chiqib, O‘zbekiston rahbarining Germaniyaga tashrifi, shubhasiz, tarixga yangi bosqich sifatida kirishini ta’kidladi. O‘zbekiston-Germaniya strategik sherikligi mamlakatimiz bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlik uchun yangi ufqlarni ochadi.
U sammit yakunlari bo‘yicha 16 ta hujjat, jumladan, Moliyaviy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, 2024-2030-yillarga mo‘ljallangan strategik hamkorlik to‘g‘risidagi qo‘shma bitim deklaratsiyasi va boshqa hujjatlar imzolanganini qayd etdi. Xususan, deklaratsiyada ikki davlatning xavfsizlik, taraqqiyot, inson huquqlari va mintaqaviy integratsiya masalalari bo‘yicha hamkorlikni kengaytirishga tayyorligi qayd etilgan. Ushbu hujjat ham hozirgi keng ko‘lamli geosiyosiy muammolar nuqtai nazaridan hamkorlikni faollashtirish alohida ahamiyatga ega ekanidan dalolat beradi.
F.Ebbert jamg‘armasi boshqaruvi a’zosi, Germaniya Federativ Respublikasi sobiq adliya vaziri doktor Herta Doubler-Gmelin O‘zbekistonda muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan islohotlar fonida Germaniya bilan hamkorlik tobora kengayib borayotganidan mamnunligini bildirdi.
Muhokama chog‘ida tadbir ishtirokchilari Germaniya Yevropa Ittifoqi davlatlari orasida O‘zbekistonning eng yirik savdo va sarmoyaviy hamkori ekanligini ta’kidladilar.
Germaniya tomoni vakillari Prezident Sh.Mirziyoyevning jahon iqtisodiyotidagi keng ko‘lamli va jiddiy zarbalarning yangi voqeliklarida O‘zbekiston nemis biznesi uchun samarali va ishonchli platformaga aylanishga tayyorligi haqidagi bayonotiga e’tibor qaratdi.
Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston rahbarining Germaniyaga tashrifi chog‘ida bo‘lib o‘tgan biznes-forum yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarning misli ko‘rilmagan ko‘lami alohida ta’kidlandi.
Davra suhbati ishtirokchilari mintaqa barqaror rivojlanishining garoviga aylangan Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va sheriklik muhitini yaratishda O‘zbekiston rahbariyatining muhim roliga alohida e’tibor qaratdi.
Ikki tomonlama madaniy-gumanitar hamkorlikning yuqori dinamikasi ijobiy baholandi. Keyingi yillarda O‘zbekistonda nemis madaniyati va nemis tilini o‘rganishga qiziqish ortib bormoqda. Germaniyada o‘zbek tarixi va madaniyatiga qiziqish ortib borayotganining yana bir dalili “O‘zbekiston arxeologik xazinalari” ko‘rgazmasiga tashrif buyuruvchilar sonining ko‘pligi bo‘ldi.
JIDUda bo‘lib o‘tgan davra suhbati ishtirokchilari muhokama yakunlarini sarhisob qilar ekan, O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi muloqot mutlaqo yangi konstruktiv va o‘zaro manfaatli sheriklik darajasiga ko‘tarilayotgani ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik uchun katta istiqbollarni ochayotganini bir ovozdan ta’kidladilar.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему “Узбекистан-Германия: новый этап сотрудничества”
18.05.2023 2502
18 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему «Узбекистан-Германия: новый этап сотрудничества».
В его работе приняли участие Сенаторы, члены парламентской группы Законодательной палаты Олий Мажлиса по сотрудничеству с Бундестагом, руководство МИД, послы Германии в Узбекистане и Узбекистана в Германии, представители фонда Эбберта, Восточного комитета немецкой экономики, института Гёте в Ташкенте, Берлинского музея истории, Фонда развития культуры и искусства Узбекистана, торгово-промышленной палаты, немецкого культурного центра Видергебург, а также профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД.
В рамках круглого стола состоялось широкое обсуждение итогов официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Германию 2-3 мая текущего года, открывших большие перспективы для дальнейшего укрепления узбекского-германского сотрудничества.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев в своем вступительном слове подчеркнул, что визит главы Узбекистана в Германию, безусловно, войдет в историю как новый этап развития узбекско-германского стратегического партнерства, откроет новые горизонты сотрудничества нашей страны с Европейским Союзом.
Он напомнил, что по итогам саммита подписано 16 документов, среди них Соглашение о финансовом сотрудничестве, Декларация Совместного соглашения о стратегическом сотрудничестве на 2024-2030 годы и другие. В частности, в Декларации отмечается готовность двух стран расширять взаимодействие по вопросам безопасности, развития, прав человека и региональной интеграции. В этом документе также указывается, что в свете нынешних масштабных геополитических вызовов интенсификация сотрудничества имеет особое значение.
Член правления фонда Ф.Эбберта, экс-министр юстиции ФРГ доктор Герта Дойблер-Гмелин выразила удовлетворение тем, что на фоне успешно продолжающихся реформ в Узбекистане сотрудничество с Германией приобретает все более динамичный характер.
В ходе обсуждения участники мероприятия констатировали, что Германия является крупнейшим торговым и инвестиционным партнером Узбекистана среди стран ЕС.
Представители немецкой стороны обратили внимание на заявление Президента Ш.Мирзиёева о готовности Узбекистана стать эффективной и надежной площадкой для германского бизнеса в новых реалиях масштабных и серьезных потрясений в мировой экономике.
В этом контексте особо отмечены беспрецедентные масштабы достигнутых по итогам бизнес-форума договоренностей, состоявшихся в рамках визита главы Узбекистана в Германию.
Участники круглого стола акцентировали внимание на значимую роль руководства Узбекистана в формировании атмосферы миролюбия, доверия и партнерства в Центральной Азии, ставшую залогом устойчивого развития региона.
Позитивную оценку получила высокая динамика двустороннего культурно-гуманитарного сотрудничества. За последние годы в Узбекистане вырос интерес к изучению германской культуры, немецкого языка. Еще одним свидетельством растущего в Германии интереса к узбекской истории и культуре стало большое число посетителей выставки «Археологические сокровища Узбекистана. От Александра Македонского до Кушанской империи» в Берлине, открывшейся в рамках саммита.
Подводя итоги состоявшегося обсуждения, участники круглого стола в УМЭД были единодушны в том, что диалог Узбекистана с ФРГ переходит на абсолютно новый уровень конструктивного и взаимовыгодного партнерства, открывающего большие перспективы многопланового сотрудничества между двумя странами.