Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston-Germaniya: hamkorlikning yangi bosqichi” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
18.05.2023 2501
Joriy yilning 18-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston-Germaniya: hamkorlikning yangi bosqichi” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda Senat a’zolari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Bundestag bilan hamkorlik bo‘yicha deputatlik guruhi a’zolari, Tashqi ishlar vazirligi rahbariyati, Germaniyaning O‘zbekistondagi va O‘zbekistonning Germaniyadagi elchilari, Ebbert jamg‘armasi, Sharqiy qo‘mita vakillari Germaniya iqtisodiyoti kafedrasi, Toshkentdagi Gyote instituti, Berlin tarix muzeyi, O‘zbekiston madaniyati va san’atini rivojlantirish jamg‘armasi, Savdo-sanoat palatasi, Wiedergeburg nemis madaniyat markazi, shuningdek, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Davra suhbati doirasida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 2-3-may kunlari Germaniyaga rasmiy tashrifi yakunlari bo‘yicha keng muhokama bo‘lib o‘tdi va bu O‘zbekiston-Germaniya hamkorligini yanada mustahkamlash uchun katta istiqbollarni ochdi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev so‘zga chiqib, O‘zbekiston rahbarining Germaniyaga tashrifi, shubhasiz, tarixga yangi bosqich sifatida kirishini ta’kidladi. O‘zbekiston-Germaniya strategik sherikligi mamlakatimiz bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlik uchun yangi ufqlarni ochadi.
U sammit yakunlari bo‘yicha 16 ta hujjat, jumladan, Moliyaviy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim, 2024-2030-yillarga mo‘ljallangan strategik hamkorlik to‘g‘risidagi qo‘shma bitim deklaratsiyasi va boshqa hujjatlar imzolanganini qayd etdi. Xususan, deklaratsiyada ikki davlatning xavfsizlik, taraqqiyot, inson huquqlari va mintaqaviy integratsiya masalalari bo‘yicha hamkorlikni kengaytirishga tayyorligi qayd etilgan. Ushbu hujjat ham hozirgi keng ko‘lamli geosiyosiy muammolar nuqtai nazaridan hamkorlikni faollashtirish alohida ahamiyatga ega ekanidan dalolat beradi.
F.Ebbert jamg‘armasi boshqaruvi a’zosi, Germaniya Federativ Respublikasi sobiq adliya vaziri doktor Herta Doubler-Gmelin O‘zbekistonda muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan islohotlar fonida Germaniya bilan hamkorlik tobora kengayib borayotganidan mamnunligini bildirdi.
Muhokama chog‘ida tadbir ishtirokchilari Germaniya Yevropa Ittifoqi davlatlari orasida O‘zbekistonning eng yirik savdo va sarmoyaviy hamkori ekanligini ta’kidladilar.
Germaniya tomoni vakillari Prezident Sh.Mirziyoyevning jahon iqtisodiyotidagi keng ko‘lamli va jiddiy zarbalarning yangi voqeliklarida O‘zbekiston nemis biznesi uchun samarali va ishonchli platformaga aylanishga tayyorligi haqidagi bayonotiga e’tibor qaratdi.
Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston rahbarining Germaniyaga tashrifi chog‘ida bo‘lib o‘tgan biznes-forum yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarning misli ko‘rilmagan ko‘lami alohida ta’kidlandi.
Davra suhbati ishtirokchilari mintaqa barqaror rivojlanishining garoviga aylangan Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va sheriklik muhitini yaratishda O‘zbekiston rahbariyatining muhim roliga alohida e’tibor qaratdi.
Ikki tomonlama madaniy-gumanitar hamkorlikning yuqori dinamikasi ijobiy baholandi. Keyingi yillarda O‘zbekistonda nemis madaniyati va nemis tilini o‘rganishga qiziqish ortib bormoqda. Germaniyada o‘zbek tarixi va madaniyatiga qiziqish ortib borayotganining yana bir dalili “O‘zbekiston arxeologik xazinalari” ko‘rgazmasiga tashrif buyuruvchilar sonining ko‘pligi bo‘ldi.
JIDUda bo‘lib o‘tgan davra suhbati ishtirokchilari muhokama yakunlarini sarhisob qilar ekan, O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi muloqot mutlaqo yangi konstruktiv va o‘zaro manfaatli sheriklik darajasiga ko‘tarilayotgani ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik uchun katta istiqbollarni ochayotganini bir ovozdan ta’kidladilar.

A round table on the topic “Uzbekistan-Germany: a new stage of cooperation” was held at the University of World Economy and Diplomacy
18.05.2023 2500
On May 18 this year, a round table on the topic “Uzbekistan-Germany: a new stage of cooperation” was held at the University of World Economy and Diplomacy.
Senators, members of the parliamentary group of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on cooperation with the Bundestag, the leadership of the Ministry of Foreign Affairs, the ambassadors of Germany in Uzbekistan and Uzbekistan in Germany, representatives of the Ebbert Foundation, the Eastern Committee of the German Economy, the Goethe Institute in Tashkent, the Berlin Museum of History, the Foundation development of culture and art of Uzbekistan, the Chamber of Commerce and Industry, the German cultural center Wiedergeburg, as well as the professors and students of UWED.
Within the framework of the round table, a broad discussion took place on the results of the official visit of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Germany on May 2-3 this year, which opened up great prospects for further strengthening Uzbek-German cooperation.
First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev in his opening speech stressed that the visit of the head of Uzbekistan to Germany will certainly go down in history as a new stage in the development of the Uzbek-German strategic partnership, will open new horizons for cooperation between our country and European Union.
He recalled that following the results of the summit, 16 documents were signed, including the Agreement on Financial Cooperation, the Declaration of the Joint Agreement on Strategic Cooperation for 2024-2030 and others. In particular, the Declaration notes the readiness of the two countries to expand cooperation on issues of security, development, human rights and regional integration. This document also indicates that in the light of the current large-scale geopolitical challenges, the intensification of cooperation is of particular importance.
Member of the Board of the F.Ebbert Foundation, ex-Minister of Justice of the Federal Republic of Germany Dr. Herta Doubler-Gmelin expressed satisfaction that against the backdrop of successful reforms in Uzbekistan, cooperation with Germany is becoming more dynamic.
During the discussion, the participants of the event stated that Germany is the largest trade and investment partner of Uzbekistan among the EU countries.
Representatives of the German side drew attention to the statement of President Sh. Mirziyoyev about Uzbekistan’s readiness to become an effective and reliable platform for German business in the new realities of large-scale and serious shocks in the global economy.
In this context, the unprecedented scale of the agreements reached as a result of the business forum, which took place during the visit of the head of Uzbekistan to Germany, was especially noted.
The participants of the round table focused on the significant role of the leadership of Uzbekistan in creating an atmosphere of peace, trust and partnership in Central Asia, which has become the key to sustainable development of the region.
The high dynamics of bilateral cultural and humanitarian cooperation received a positive assessment. In recent years, interest in the study of German culture and the German language has grown in Uzbekistan. Another evidence of the growing interest in Germany in Uzbek history and culture was the large number of visitors to the exhibition “Archaeological Treasures of Uzbekistan. From Alexander the Great to the Kushan Empire in Berlin, which opened as part of the summit.
Summing up the results of the discussion, the participants of the round table at UWED were unanimous that the dialogue between Uzbekistan and Germany is moving to a completely new level of constructive and mutually beneficial partnership, which opens up great prospects for multifaceted cooperation between the two countries.