Buyuk shoir, tarixchi, sarkarda Zahiriddin Muxammad ibn Umarshayx Mirzo Bobur tavallud topganining 534 yilligiga bag‘ishlangan ko‘rgazma
17.02.2017 29780
Universitetning Axborot-resurs markazida buyuk shoir, tarixchi, sarkarda Zahiriddin Muxammad ibn Umarshayx Mirzo Bobur tavallud topganining 534 yilligiga bag‘ishlangan “Biz bilgan va bilmagan Bobur” mavzusida ko‘rgazma tashkil etildi.
Boburning she’riy merosi ko‘pqirrali va boydir. Uning she’rlarida davrning tarixiy voqealari, shaxsiy hayoti, uni o‘rab turgan atrof-muhit, odamlarga, dinga, urf-odatlarga bo‘lgan munosabatlar xaqqoniy yoritilgan. Shoirning lirikasi A.Navoiy she’riyati bilan yo‘g‘irilgan. Navoiyning o‘limidan oldin Bobir va u o‘rtasida bo‘lib o‘tgan yozishmalari bizgacha yetib kelgan.
O‘zining g‘azallari va ruboilarida shoir insonlararo munosabatlar, sevgi-muhabbat, do‘slashish, go‘zalikka bo‘lgan intilish kabi muammolarni yoritib bergan. Yer yuzida huqum surayotgan sevgi hissini u yuksak insoniy fazilat deb kuylab o‘tgan.
Ko‘rgazmada Bobur davriga tegishli bo‘lgan kitoblar, ensiklopediyalar, gazeta va jurnallarda chop etilgan maqolalar, miniatyuraviy lavhalar o‘rin olgan.

Выставка, посвященная 534-летию великого поэта, историка, полководца Захириддина Мухаммада ибн Умаршайха Мирзо Бабура
17.02.2017 29781
В информационно-ресурсном центре Университета мировой экономики и дипломатии организована выставка «Бобур, которого мы знаем и не знаем», посвященная 534-летию великого поэта, историка, полководца Захириддина Мухаммада ибн Умаршайха Мирзо Бабура.
Поэтическое наследие Бабура многогранно и богато. В его стихотворениях реалистически отражены исторические события эпохи, его личная жизнь, окружающая среда, отношение к человеку, религии, обычаям.
Лирика поэта пропитана вдохновенной поэзией А.Навои. Известна переписка Бабура с Навои незадолго до смерти последнего. В своих газелях и рубаи поэт поднимает такие проблемы человеческих взаимоотношений, как любовь, дружба, стремление к прекрасному и т.д. Земную любовь, поэт воспевает как самое высокое человеческое достоинство.
На выставке представлены книги, энциклопедии, газетные и журнальные статьи, иллюстрированные миниатюры эпохи Бабура.