O‘zbek madaniyati va adabiyoti jahon ma’rifatparvarlari tasavvurida, eng avvalo, Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur singari ulug‘ siymolar timsolida gavdalanadi. Ajdodlarimizning o‘lmas ijodi asrlar osha millionlab kitobxonlar qalbini zabt etib, XXI asr o‘quvchisi qalbiga ham oshno bo‘lishda davom etmoqda.
2017 yil 14 fevral kuni universitetda o‘zbek xalqining buyuk mutafakkir shoirlari Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur tavallud topgan kunlari munosabati bilan “Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur ijodi - hamisha barhayot” deb nomlangan bayram dasturi nishonlandi. Mazkur bayramda zamonaviy o‘zbek nasri ijodkori, tarjimon, Shuhrat medali sovrindori Ulug‘bek Hamdam hamda O‘zbekiston Milliy drama akademik teatri yosh ijodkor artistlari Tolib Muminov, Tohir Saidov va Gulnara Jumaniyazova hamda universitet talabalari va professor-o‘qituvchilar ishtirok etdilar.
Uchrashuvni JIDU rektori A.Djumanov ochib berdi. So‘ngra O‘zbek Milliy akademik drama teatri yosh ijodkorlari so‘zga chiqib Navoiy va Bobur ijodi haqida batafsil ma’lumot berib o‘tdilar, “Navoiy va Guli” sahna parchasini yig‘ilganlarga havola etdilar.
Shuhrat medali sovrindori Ulug‘bek Hamdam so‘zga chiqib, Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Bobur merosi haqida atroflicha so‘zladi va ijod namunalaridan o‘qib, falsafiy-ma’rifiy izlanishlari xususida gapirib berdi.
So‘ngra fakultetlarning zukko talabalari ishtirokida savol-javob o‘tkazildi.
Bunda kafedra a’zolari f.f.n., dotsent Sh.Normatova, f.f.n., dotsent A.Aripova, dotsent M.Abdurahmanovalar faol ishtirok etdilar.
Bayram dasturi so‘ngida universitet rektori bayramga tashrif buyurgan mehmon va ishtirokchilarga o‘z minnatdorchiliklarini bildirdi.

Творчество Алишера Навои и Захириддина Бабура - вечно
В истории мировой литературы и культуры наследие Алишера Навои и Захириддина Бабура, проникновенно выразивших гуманизм и сущность жизни, является бесценным. Любовь к родному языку, к родине, чувство осознания его безмерного богатства и величия формируются в нас, прежде всего, благодаря произведениям предков. Чем больше наш народ, молодежь будут приобщаться к этому бесценному наследию, тем успешнее будет процесс формирования добрых гуманистических качеств в обществе. Это играет важную роль в воспитании подрастающего поколения в духе патриотизма, самоотверженности, ощущении причастности к судьбе Родины.
В 2017 году 14 февраля в Университете мировой экономики и дипломатии широко отмечалась дата рождения великих поэтов Алишера Навои и Захириддина Бабура, к чему была приурочена праздничная программа “Наследие и творчество Алишер Навои и Захириддина Бобура - жива навеки”. На данном мероприятии присутствовали – современный прозаик и писатель, переводчик, обладатель медали “Шухрат” - Улугбек Хамдам, а также актеры Узбекского национального драматического театра Толибжан Муминов, Тахир Саидов и Гульнара Жуманиязова, а также ППС, сотрудники и студенты университета.
Встречу открыл ректор Университета А.Джуманов. Затем гости мероприятия продемонстрировали сцену из спектакля “Навои и Гули”, а также прочитали произведения великих поэтов.
В своей речи Улугбек Хамдам говорил о бесценном наследии поэтов, прочитал отрывки из их творчества, и о роли философско-нравственных исследований мыслителей. В заключение студенты задавали интересующие их вопросы по тематике мероприятия.