Joriy yilning 4-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda “Olima” ayollar uyushmasi bilan hamkorlikda 8-mart - Xalqaro xotin-qizlar kuniga bag‘ishlangan bayram tadbiri tashkil etildi.
Bayram tadbiri jamiyatimizning faol va iste’dodli ayollari ishtirokida o‘tdi. Har bir ishtirokchi dilni ilhomlantiruvchi va bayramona shukuhni his etdi. Tadbirda Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoyev mehmonlarga qutlov tabrigi bilan murojaat qildi.
S.Safoyev zamonaviy dunyoda ayollarning o‘rni beqiyos ekanligi, nozik hilqat vakillari nafaqat o‘zlarini iqtisodiyot, siyosat, fan, ta’lim, madaniyat, sog‘liqni saqlash, ijtimoiy va boshqa sohalarda ijobiy va ijodiy energiyalarini sarflamoqdalar, balki ushbu sohalarni rivojlantirish tendensiyalarining shakllanishiga salmoqli hissalarini qo‘shib kelmoqdalar.
Toshkent shahar “Olima” ayol olimlar uyushmasi raisi E.Sultonova o‘z nutqida mamlakatimizning barcha sohalarida kuzatilayotgan tub o‘zgarishlarda xotin-qizlarning ahamiyati va ishtirokini oshirishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligini takomillashtirish haqida gapirib o‘tdi. U  SHHT doirasida amalga oshirilayotgan ishlarda ushbu mamlakatlar rivojlanishida yetakchi rol o‘ynaydigan ayollar tashkilotlari ishtirokisiz tasavvur etish mumkin emasligini ta’kidladi.
Bayram dasturining badiiy qismida “So‘g‘diyona” o‘zbek xalq cholg‘ulari davlat kamer orkestri ijrosida xalqimiz boy madaniy merosi, O‘zbekistonda hukm surayotgan do‘stlik, tinchlik va farovonlikni tarannum etgan kuy va qo‘shiqlar taqdim etildi. Tadbir yakunida anjuman ishtirokchilariga esdalik sovg‘alar va gullar topshirildi.

A festive event dedicated to International Women’s Day was organized
On the fourth spring day of this year, the University of World Economy and Diplomacy, in cooperation with the Olima Association of Women Scientists, organized a festive event dedicated to the International Day - March 8.
The festive event brought together a lot of purposeful, active, talented women from around the world. Each participant felt an inspiring and positive atmosphere. The First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the University of World Economy and Diplomacy S. Safoev addressed all those present with a welcoming speech.
He noted that the role of women in the modern world cannot be overestimated. The fair sex not only actively declares itself in the economy, politics, science, education, culture, healthcare, social activities and other areas, but also largely contributes to the formation of development trends in these areas, investing positive and creative energy into work.
Concluding the official part of the event, E. Sultanova, Chairwoman of the Association of Women Scientists “Olima” in Tashkent, spoke about fundamental changes in all areas, about improving the legislation of the Republic of Uzbekistan, which is aimed at increasing the role and participation of women in the development of society. In her speech, she noted that the work carried out within the framework of the SCO is impossible without the participation of women's organizations that play a leading role in the development of their countries.
In the artistic part of the festive program, melodies were performed with the participation of the Uzbek Chamber Orchestra of Folk Musical Instruments “Sogdiana”, whose work highlighted the rich cultural heritage of the Uzbek people, friendship, peace and prosperity reigning in Uzbekistan. At the end of the festive event, all women were presented with flowers and gifts.