Joriy yilning 4-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda “Olima” ayollar uyushmasi bilan hamkorlikda 8-mart - Xalqaro xotin-qizlar kuniga bag‘ishlangan bayram tadbiri tashkil etildi.
Bayram tadbiri jamiyatimizning faol va iste’dodli ayollari ishtirokida o‘tdi. Har bir ishtirokchi dilni ilhomlantiruvchi va bayramona shukuhni his etdi. Tadbirda Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoyev mehmonlarga qutlov tabrigi bilan murojaat qildi.
S.Safoyev zamonaviy dunyoda ayollarning o‘rni beqiyos ekanligi, nozik hilqat vakillari nafaqat o‘zlarini iqtisodiyot, siyosat, fan, ta’lim, madaniyat, sog‘liqni saqlash, ijtimoiy va boshqa sohalarda ijobiy va ijodiy energiyalarini sarflamoqdalar, balki ushbu sohalarni rivojlantirish tendensiyalarining shakllanishiga salmoqli hissalarini qo‘shib kelmoqdalar.
Toshkent shahar “Olima” ayol olimlar uyushmasi raisi E.Sultonova o‘z nutqida mamlakatimizning barcha sohalarida kuzatilayotgan tub o‘zgarishlarda xotin-qizlarning ahamiyati va ishtirokini oshirishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligini takomillashtirish haqida gapirib o‘tdi. U  SHHT doirasida amalga oshirilayotgan ishlarda ushbu mamlakatlar rivojlanishida yetakchi rol o‘ynaydigan ayollar tashkilotlari ishtirokisiz tasavvur etish mumkin emasligini ta’kidladi.
Bayram dasturining badiiy qismida “So‘g‘diyona” o‘zbek xalq cholg‘ulari davlat kamer orkestri ijrosida xalqimiz boy madaniy merosi, O‘zbekistonda hukm surayotgan do‘stlik, tinchlik va farovonlikni tarannum etgan kuy va qo‘shiqlar taqdim etildi. Tadbir yakunida anjuman ishtirokchilariga esdalik sovg‘alar va gullar topshirildi.

Организовано праздничное мероприятие, посвященное Международному женскому дню
В четвертый весенний день текущего года Университет мировой экономики и дипломатии в сотрудничестве Ассоциацией женщин-ученых «Олима», организовали праздничное мероприятие, посвящённое Международному Дню - 8 марта.
На праздничном мероприятии собралось множество целеустремленных, активных, талантливых женщин из разных стран мира. Воодушевляющую и позитивную атмосферу почувствовал каждый участник. С приветственным словом ко всем собравшимся обратился Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии С.Сафоев.
Он отметил, что роль женщин в современном мире невозможно переоценить. Представительницы прекрасного пола не просто активно заявляют о себе в экономике, политике, науке, образовании, культуре, здравоохранении, общественной деятельности и других областях, но и во многом способствуют формированию тенденций развития данных сфер, вкладывают в работу позитивную и творческую энергию.
Завершая официальную часть мероприятия, Э.Султанова - Председатель Ассоциации женщин учёных «Олима» города Ташкента, рассказала о коренных преобразованиях во всех сферах, о совершенствовании законодательства Республики Узбекистан, которое направлено на повышение роли и участия женщин в процессах развития общества. В своей речи она отметила, что работа, осуществляемая в рамках ШОС невозможна без участия женских организаций, которые играют ведущую роль развитии своих стран.
В художественное части праздничной программы прозвучали мелодии с участием Узбекского камерного оркестра народных музыкальных инструментов “Согдиана”, творчество которых осветило богатое культурное наследие узбекского народа, дружбу, мир и благополучие, царящее в Узбекистане. По окончанию праздничного мероприятия всем женщинам были вручены цветы и подарки.