Joriy yilning 4-mart kuni JIDU Bitiruvchilar birlashmasi tomonidan ilk bor “Kitob almashish” nomli loyiha o‘tkazildi. Unda universitet bitiruvchilari kutubxonaga 200 dan ortiq kitoblar, jumladan, darsliklar, ilmiy va badiiy adabiyotlar, jurnalistika, ilmiy-ommabop va ko‘p tarmoqli kitoblarni sovg‘a qilishdi.
Tadbir davomida bitiruvchilar talabalar bilan muloqot qilib, qimmatli  tajribalarini o‘rtoqlashdilar.
“Tadbirdan koʻzlangan asosiy maqsad bitiruvchilarda sogʻinch tuygʻularini uygʻotish, ularning universitet bilan yaqinlashishi va hozirgi talabalar bilan yaqindan tanishishdir. Oʻylaymizki, har bir bitiruvchida universitetimizga qaytib, oʻzini yana talabadek his qilish istagi bor. Umid qilamizki, talabalikning oltin davrlarini eslab maroqli vaqt o‘tkazishdi”, – deydi JIDU Bitiruvchilari birlashmasi raisi Mirkomil Boboyorov.
JIDU bitiruvchilari uyushmasi 6000 dan ortiq a’zoga ega. 2028-yilga kelib o‘sish ikki baravar ko‘payishi kutilmoqda. Tashkilot ko‘proq uchrashuvlar o‘tkazish orqali talabalarni birlashtirib, universitet reytingini oshirishni rejalashtirgan.

4 марта 2023 года Ассоциация выпускников УМЭД впервые провела мероприятие “Book sharing”, в ходе которого выпускники университета подарили библиотеке более 200 книг, среди которых учебники, научная и художественная литература, публицистика, научно-популярные и многоотраслевые книги. Отметим, что книги собирали не только выпускники, которые работают в Узбекистане, но и в других странах мира.
В ходе мероприятия выпускники активно общались со студентами, передавая им бесценный опыт и делясь интересными историями.
"Целью проведения мероприятия является пробудить чувства ностальгии у выпускников, их сближение с университетом и знакомство с нынешними студентами. Мы верим, что у каждого выпускника есть желание вернуться в наш университет и вновь ощутить себя студентом. Мы надеемся, что они хорошо провели время, вспоминая золотые студенческие времена." - говорит председатель Ассоциации выпускников УМЭД Бобоёров Миркомил.
Ассоциация выпускников УМЭД насчитывает более 6000 участников. К 2028 году ожидается рост в 2 раза. Ассоциация планирует проводить больше встреч, сближая их и поднимая рейтинг университета.