Oʻzbekiston prezidenti maslahatchisi Suma Chakrabarti JIDUda maʼruza qildi
Oʻzbekiston prezidenti maslahatchisi va Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining (YTTB) sobiq prezidenti
Suma Chakrabartini talabalarga Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya Universiteti (JIDU) rektori Sodiq Safoyev tanishtirdi.
Janob Chakrabarti oʻz maʼruzasini 2060-yilgacha oraligʻidagi 10 ta megatrendlarga bagʻishladi. Xususan, demografiya, urbanizatsiya, oʻrta qatlamning koʻpayishi, tengsizlik, iqlim oʻzgarishi, oʻsib borayotgan migratsiya, axborot texnologiya, global hamkorlikdagi ishonchsizlik va jahon iqtisodiyotidagi oʻzgarishlar ehtimoli koʻrib chiqildi.
Uchrashuv soʻngida Chakrabarti janoblari mavzu boʻyicha berilgan savollarga javob berdi.
Maʼruzada nafaqat JIDUning talabalari va magistrlari, balki Toshkent Xalqaro Vestminster Universiteti talabalari ham ishtirok etishdi.
Janob Suma Chakrabarti Britaniyaning sobiq davlat xizmatchisi, ikki marta YeTTB prezidenti lavozimida ishlagan.
Suma Chakrabarti 2020-yili Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari boʻyicha maslahatchisi etib tayinlangan.

Adviser of the President of Uzbekistan Suma Chakrabarti delivered a lecture at the UWED
Sodyq Safoev, Rector of the University of World Economy and Diplomacy (UWED) introduced the Adviser to the President of Uzbekistan, ex-head of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Suma Chakrabarti.
Mr. Chakrabarti dedicated his lecture to 10 megatrends expected to be observed by the year 2060. In particular, he touched upon such issues as demographics, urbanization, the rise of the middle class, inequality, climate change, increased migration, information technology, weakening of global cooperation and change in shape and size of the world economy.
At the end of his speech, Mr. Chakrabarti answered questions that were of interest to the audience.
Sir Suma Chakrabarti is a former British civil servant who served as the sixth President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). Sir Suma served two terms as President.
In September of 2020 Suma Chakrabarti was appointed Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan on economic development, good governance and international cooperation.