JIDU Yuridik klinikasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan hamkorlikda davra suhbati o‘tkazildi
03.03.2023 1548
Joriy yilning 28-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yuridik klinikasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan hamkorlikda inson huquqlari bo‘yicha aholining xabardorligini oshirish, inson huquqlari sohasida ilmiy tadqiqotlarni tashkil etish, olib borish va nashr etish maqsadida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbati doirasida Markaz direktorining birinchi o‘rinbosari Tillabayev Mirzatillo Alisherovich so‘zga chiqib, markazning inson huquqlari sohasida davlat siyosatini samarali amalga oshirishga ko‘maklashish borasidagi faoliyati haqida gapirdi. Muhokama davomida talabalar tomonidan huquqni qo‘llash amaliyotiga oid masalalar ko‘tarildi, shu bilan birga, ayollar va voyaga yetmagan bolalar huquqlarini ta’minlash sohasida xalqaro majburiyatlarning bajarilishiga to‘sqinlik qilayotgan sabab va shartlar aniqlandi.
Muhokama so‘ngida Yuridik klinika kutubxonasiga “Yangi O‘zbekiston va inson huquqlari” kitoblari burchagi tashkil etilganligi to‘g‘risidagi guvohnoma hamda inson huquqlari bo‘yicha o‘quv-uslubiy materiallarni topshirishga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi. Universitet talabalari tomonidan ushbu kitoblar, sohadagi tadqiqot faoliyatlari uchun foydalaniladi.

В Юридической клинике УМЭД при сотрудничестве с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека был проведен круглый стол
03.03.2023 1550
28 февраля текущего года В Юридической клинике УМЭД при сотрудничестве с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека был проведен круглый стол в целях повышения осведомленности о правах человека, организации, проведении и публикации исследований в области прав человека.
В рамках круглого стола Первый заместитель директора центра Тиллабаев Мирзатилло Алишерович рассказал о деятельности центра в области содействия эффективному осуществлению государственной политики в области прав человека. В ходе обсуждения студентами были подняты вопросы правоприменительной практики, наряду с этим были выявлены причины и условия, препятствующие выполнению международных обязательств в сфере обеспечения прав женщин и несовершеннолетних детей.
По окончании обсуждения прошла торжественная церемония вручения Сертификата о создании уголка книг “Новый Узбекистан и права человека”, а так же учебно-методических материалов по правам человека в библиотеку Юридической клиники, которые будут использованы студентами университета при исследовательской деятельности в данной области.