Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “JIDU Shaxmat klubi”ning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
20.02.2023 1602
Joriy yilning 18-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yoshlar ishlari agentligi bilan hamkorlikda Respublika oliy ta’lim muassasalari orasida birinchi marotaba tashkil etilgan “JIDU Shaxmat klubi”ning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti prorektorlari Odil Yusufjonov, Ziyodulla Pulatxodjayev hamda Yoshlar ishlari agentligi vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti prorektori Ziyodulla Pulatxodjayev ochib berar ekan, Shaxmat sport turini bugungi kunda yosh diplomatlar orasida keng targ‘ib qilish va bu orqali talaba-yoshlarda mantiqiy fikrlash ko‘nikmasini yanada rivojlantirishni alohida ta’kidladi.
Shu bilan birga, Yoshlar siyosati va sport vazirining birinchi o‘rinbosari, O‘zbekiston Shaxmat federatsiyasi raisi Alisher Sa’dullayev universitet jamoasiga “JIDU Shaxmat klubi”ning tashkil etilganligi munosabati bilan onlayn tabrik yo‘llab, klub faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Tantanali ochilish marosimidan so‘ng Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan “Rokirovka” turniriga start berildi. “JIDU Shaxmat klubi” ochilishi munosabati bilan tashkil etilgan musobaqa “shvetsarcha” tizimda olib borildi hamda mazkur bellashuvda 100 nafar talabalar shaxmat bo‘yicha o‘zaro bellashishdi.
7 turdan iborat bo‘lgan turnirda g‘olib bo‘lgan ishtirokchilar diplom hamda Yoshlar ishlari agentligi tomonidan taqdim etilgan esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

18 февраля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась церемония открытия «Шахматного клуба УМЭД», организованного совместно с Агентством по делам молодежи.
В мероприятии приняли участие проректоры Университета мировой экономики и дипломатии Одил Юсуфжанов, Зиёдулла Пулатходжаев и представители Агентства по делам молодежи.
Открывая мероприятие, проректор Университета мировой экономики и дипломатии Зиёдулла Пулатходжаев подчеркнул важность популяризации шахматного спорта среди молодых дипломатов сегодня и дальнейшего развития навыков логического мышления студентов.
В то же время первый заместитель министра молодежной политики и спорта, председатель Федерации шахмат Узбекистана Алишер Саъдуллаев направил ведеопоздравление в адрес команды университета по случаю создания «Шахматного клуба УМЭД» и пожелал успехов деятельности клуба.
После церемонии открытия состоялся рокировочный турнир между студентами Университета мировой экономики и дипломатии. Соревнование, организованное в связи с открытием «Шахматного клуба УМЭД», проводилось по «швейцарской» системе, и в этом соревновании по шахматам соревновались 100 учащихся.