Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “JIDU Shaxmat klubi”ning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
20.02.2023 1602
Joriy yilning 18-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yoshlar ishlari agentligi bilan hamkorlikda Respublika oliy ta’lim muassasalari orasida birinchi marotaba tashkil etilgan “JIDU Shaxmat klubi”ning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti prorektorlari Odil Yusufjonov, Ziyodulla Pulatxodjayev hamda Yoshlar ishlari agentligi vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti prorektori Ziyodulla Pulatxodjayev ochib berar ekan, Shaxmat sport turini bugungi kunda yosh diplomatlar orasida keng targ‘ib qilish va bu orqali talaba-yoshlarda mantiqiy fikrlash ko‘nikmasini yanada rivojlantirishni alohida ta’kidladi.
Shu bilan birga, Yoshlar siyosati va sport vazirining birinchi o‘rinbosari, O‘zbekiston Shaxmat federatsiyasi raisi Alisher Sa’dullayev universitet jamoasiga “JIDU Shaxmat klubi”ning tashkil etilganligi munosabati bilan onlayn tabrik yo‘llab, klub faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Tantanali ochilish marosimidan so‘ng Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan “Rokirovka” turniriga start berildi. “JIDU Shaxmat klubi” ochilishi munosabati bilan tashkil etilgan musobaqa “shvetsarcha” tizimda olib borildi hamda mazkur bellashuvda 100 nafar talabalar shaxmat bo‘yicha o‘zaro bellashishdi.
7 turdan iborat bo‘lgan turnirda g‘olib bo‘lgan ishtirokchilar diplom hamda Yoshlar ishlari agentligi tomonidan taqdim etilgan esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

The opening ceremony of the “UWED Chess Club” was held at the University of World Economy and Diplomacy
20.02.2023 1600
On February 18 this year, the opening ceremony of the “UWED Chess Club” was held at the University of World Economy and Diplomacy, together with the Agency for Youth Affairs.
The event was attended by vice-rectors of the University of World Economy and Diplomacy Odil Yusufzhanov, Ziyodulla Pulatkhojaev, as well as with a video message to the participants of the competition with an appeal, the First Deputy Minister of Youth Policy and Sports, Chairman of the Chess Federation of Uzbekistan Alisher Sadullaev sent congratulations to the university team on the occasion of the creation of the “UWED Chess Club” and wished the club success.
Opening the event, Vice-Rector of the University of World Economy and Diplomacy Ziyodulla Pulatkhojaev emphasized the importance of popularizing chess among young diplomats today and further developing students' logical thinking skills.
After the opening ceremony, a castling tournament was held between students of the University of World Economy and Diplomacy. The competition, organized in connection with the opening of the “UWED Chess Club”, was held according to the “Swiss” system, and 100 students competed in this chess competition.
The winners of the 7th round were awarded diplomas and memorable gifts from the Agency for Youth Affairs.