Joriy yilning 16-fevral kuni Oliy Majlis Senati Raisi birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev hamda Senatning Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi raisi Odiljon Iminov mamlakatimizga tashrif buyurgan Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi Sog‘liqni saqlash va ijtimoiy ta’minot qo‘mitasi raisi Chong Chun Suk boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, shuningdek parlamentlararo munosabatlarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Ta’kidlash joiz, so‘nggi 5 yil mobaynida O‘zbekiston bilan Koreya o‘rtasidagi ikki tomonlama aloqalar sifat jihatidan yangi strategik darajaga ko‘tarildi. Hozirgi kunda Koreya Respublikasi bilan deyarli barcha sohalarda, jumladan, parlamentlararo hamkorlik yo‘nalishida aloqalar rivojlanib bormoqda. Xususan, qonun ijodkorligi va nazorat faoliyati sohasida tajriba almashish, oliy darajada erishilgan kelishuvlarning ijrosi ustidan parlament nazoratini kuchaytirish maqsadida Oliy Majlis Senatining Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi bilan hamkorlik bo‘yicha komissiyasi hamda “Koreya–O‘zbekiston” parlamentlararo do‘stlik Assotsiatsiyasi  samarali faoliyat yuritmoqda.
Muloqot davomida sog‘liqni saqlash yo‘nalishida yangi loyihalarni jumladan, hamkorlikda yangi klinikalar barpo etish, farmatsevtika klasterlarini ishga tushirish, hududiy tibbiyot muassasalarini ilg‘or texnikalar bilan ta’minlash  yuzasidan fikr almashildi.
Davlatimiz rahbarining 2021-yil 16-18-dekabr kunlari Koreya Respublikasiga tashrifi doirasida ikki mamlakat rahbarlari huzurida Sog‘liqni saqlash sohasida imzolangan hukumatlararo bitim mazkur yo‘nalishdagi ishlarni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishga turtki bo‘ldi.
Qayd etish kerak, ayni paytda Koreya Respublikasi bilan hamkorlikda sog‘liqni saqlash sohasida qator loyihalar amalga oshirilmoqda. Xususan, poytaxtimizda ushbu mamlakat ko‘magida “Baum” korporatsiyasi loyihasi asosida qiymati 130 million dollardan ziyod bo‘lgan Bolalar milliy tibbiyot markazi barpo etilishi alohida ahamiyatga egadir. Ayni paytda Koreya xalqaro sog‘liqni saqlash jamg‘armasi (KOFIH) bilan hamkorlikda ko‘plab loyihalar amalga oshirilmoqda. Ularda jumladan, sog‘liqni saqlash hamda tibbiyot kadrlarini tayyorlash, soha mutaxassislari malakasini oshirish, turli kasalliklar diagnostikasini takomillashtirish kabi sohadagi muhim yo‘nalishlar qamrab olingan.
Suhbat chog‘ida shuningdek, mamlakatimizda gender tenglikni ta’minlash va xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar, ushbu yo‘nalishdagi yutuqlar alohida qayd etildi.
Uchrashuv yakunida ikki mamlakat o‘rtasidagi parlamentlararo aloqalarni yanada kengaytirishga, o‘zaro manfaatli hamkorlikni izchil davom ettirishga kelishib olindi.

Обсуждены текущая ситуация и перспективы развития сотрудничества Узбекистана и Кореи в сфере здравоохранения
17.02.2023 1438
16 февраля текущего года состоялась встреча первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса, ректора Университета мировой экономики и дипломатии Содыка Сафоева и председателя Комитета Сената по вопросам науки, образования и здравоохранения Одилжнона Иминова с членами делегации во главе с председателем Комитета Национальной Ассамблеи Республики Корея по здравоохранению и социальному обеспечению Чонг Чун Сук.
В ходе встречи обсуждены текущее состояние и перспективы сотрудничества Узбекистана и Кореи, а также вопросы развития межпарламентских отношений.
Следует отметить, что за последние 5 лет двусторонние отношения между Узбекистаном и Кореей по своему качеству поднялись на новый стратегический уровень. В настоящее время развиваются связи с Республикой Корея практически по всем направлениям, в том числе межпарламентское сотрудничество. В частности, в целях обмена опытом в области законотворчества и контрольной деятельности, а также усиления парламентского контроля за исполнением договоренностей, достигнутых на высшем уровне, эффективно функционирует комиссия Сената Олий Мажлиса по сотрудничеству с Национальной Ассамблеей Республики Корея и межпарламентская ассоциация дружбы «Корея-Узбекистан».
В ходе диалога состоялся обмен мнениями по новым проектам в сфере здравоохранения, в том числе по совместному созданию новых клиник, запуску фармацевтических кластеров, обеспечению региональных медицинских учреждений передовой техникой.
Межправительственное соглашение в сфере здравоохранения, подписанное в рамках визита главы нашего государства в Республику Корея 16-18 декабря 2021 г. в присутствии руководителей двух стран, дало импульс к поднятию на качественно новый уровень работы в этой области.
Следует отметить, что ряд проектов в области здравоохранения реализуется совместно с Республикой Корея. В частности, особое значение имеет строительство при ее содействии в нашей столице по проекту корпорации «Баум» Национального детского медицинского центра стоимостью более 130 миллионов долларов. В настоящее время многие проекты реализуются совместно с Корейским международным фондом здравоохранения (KOFIH). Так, они охватывают важные направления в области здравоохранения и подготовки медицинских кадров, повышения квалификации специалистов, совершенствования диагностики различных заболеваний.
В ходе беседы особо отмечались меры, принимаемые в нашей стране для обеспечения гендерного равенства и защиты прав и интересов женщин, а также достижения в этом направлении.
По завершении встречи достигнута договоренность о дальнейшем расширении межпарламентских связей, последовательном продолжении взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Кореей.