Joriy yilning 16-fevral kuni Oliy Majlis Senati Raisi birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev hamda Senatning Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi raisi Odiljon Iminov mamlakatimizga tashrif buyurgan Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi Sog‘liqni saqlash va ijtimoiy ta’minot qo‘mitasi raisi Chong Chun Suk boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, shuningdek parlamentlararo munosabatlarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Ta’kidlash joiz, so‘nggi 5 yil mobaynida O‘zbekiston bilan Koreya o‘rtasidagi ikki tomonlama aloqalar sifat jihatidan yangi strategik darajaga ko‘tarildi. Hozirgi kunda Koreya Respublikasi bilan deyarli barcha sohalarda, jumladan, parlamentlararo hamkorlik yo‘nalishida aloqalar rivojlanib bormoqda. Xususan, qonun ijodkorligi va nazorat faoliyati sohasida tajriba almashish, oliy darajada erishilgan kelishuvlarning ijrosi ustidan parlament nazoratini kuchaytirish maqsadida Oliy Majlis Senatining Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi bilan hamkorlik bo‘yicha komissiyasi hamda “Koreya–O‘zbekiston” parlamentlararo do‘stlik Assotsiatsiyasi  samarali faoliyat yuritmoqda.
Muloqot davomida sog‘liqni saqlash yo‘nalishida yangi loyihalarni jumladan, hamkorlikda yangi klinikalar barpo etish, farmatsevtika klasterlarini ishga tushirish, hududiy tibbiyot muassasalarini ilg‘or texnikalar bilan ta’minlash  yuzasidan fikr almashildi.
Davlatimiz rahbarining 2021-yil 16-18-dekabr kunlari Koreya Respublikasiga tashrifi doirasida ikki mamlakat rahbarlari huzurida Sog‘liqni saqlash sohasida imzolangan hukumatlararo bitim mazkur yo‘nalishdagi ishlarni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishga turtki bo‘ldi.
Qayd etish kerak, ayni paytda Koreya Respublikasi bilan hamkorlikda sog‘liqni saqlash sohasida qator loyihalar amalga oshirilmoqda. Xususan, poytaxtimizda ushbu mamlakat ko‘magida “Baum” korporatsiyasi loyihasi asosida qiymati 130 million dollardan ziyod bo‘lgan Bolalar milliy tibbiyot markazi barpo etilishi alohida ahamiyatga egadir. Ayni paytda Koreya xalqaro sog‘liqni saqlash jamg‘armasi (KOFIH) bilan hamkorlikda ko‘plab loyihalar amalga oshirilmoqda. Ularda jumladan, sog‘liqni saqlash hamda tibbiyot kadrlarini tayyorlash, soha mutaxassislari malakasini oshirish, turli kasalliklar diagnostikasini takomillashtirish kabi sohadagi muhim yo‘nalishlar qamrab olingan.
Suhbat chog‘ida shuningdek, mamlakatimizda gender tenglikni ta’minlash va xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar, ushbu yo‘nalishdagi yutuqlar alohida qayd etildi.
Uchrashuv yakunida ikki mamlakat o‘rtasidagi parlamentlararo aloqalarni yanada kengaytirishga, o‘zaro manfaatli hamkorlikni izchil davom ettirishga kelishib olindi.

On February 16 of this year, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev and Chairman of the Senate Committee on Science, Education and Health Affairs Odiljon Iminov met with members of the delegation headed by Chong Chun Suk, chairman of the Health and Social Welfare Committee of the National Assembly of the Republic of Korea.
During the meeting, the current state and prospects of cooperation between Uzbekistan and Korea, as well as the development of inter-parliamentary relations, were discussed.
It should be noted that during the last 5 years bilateral relations between Uzbekistan and Korea have risen to a new strategic level in terms of quality. Currently, relations with the Republic of Korea are developing in almost all areas, including inter-parliamentary cooperation. In particular, the commission of the Senate of the Oliy Majlis on cooperation with the National Assembly of the Republic of Korea and the “Korea-Uzbekistan” inter-parliamentary friendship association are working effectively in order to exchange experience in the field of law-making and control activities, and to strengthen parliamentary control over the implementation of agreements reached at a high level.
During the dialogue, opinions were exchanged on new projects in the field of health care, including the establishment of new clinics in cooperation, the launch of pharmaceutical clusters, and the provision of regional medical institutions with advanced techniques.
As part of the visit of the head of our state to the Republic of Korea on December 16-18, 2021, the intergovernmental agreement signed in the presence of the leaders of the two countries in the field of health provided an impetus to bring the work in this direction to a qualitatively new level.
It should be noted that a number of projects in the field of healthcare are being implemented in cooperation with the Republic of Korea. In particular, the construction of the Children’s National Medical Center worth more than 130 million dollars on the basis of the Baum Corporation project in our capital with the support of this country is of particular importance. Currently, many projects are being implemented in cooperation with the Korea International Health Foundation (KOFIH). They cover, among other things, important directions in the field of health and medical personnel training, improvement of the qualifications of specialists in the field, improvement of diagnostics of various diseases.
During the conversation, measures taken to ensure gender equality and protection of women’s rights and interests in our country, as well as achievements in this direction, were noted.
At the end of the meeting, it was agreed to further expand the inter-parliamentary relations between the two countries, to continue the mutually beneficial cooperation.