“Germaniya – Markaziy Osiyo” parlament guruhi o‘rtasida onlayn-uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 13-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Germaniya Bundestagi bilan hamkorlik bo‘yicha parlament guruhi va Bundestagning “Germaniya – Markaziy Osiyo” parlament guruhi o‘rtasida onlayn-uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev, senatorlar, Bundestagning “Germaniya – Markaziy Osiyo” parlament guruhi raisi Oygen Shmidt va mazkur guruhning a’zolari ishtirok etdi.
Ma’lumki, “Germaniya – Markaziy Osiyo” parlament guruhi 1994-yilda tashkil etilgan. Guruh oltita davlat – Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston uchun mas’ul hisoblanadi.
Uchrashuv davomida Germaniya Bundestagi va Markaziy Osiyo davlatlari parlamentlari o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlash, qonun ustuvorligi va fuqarolik jamiyati tuzilmalarini qurishni qo‘llab-quvvatlashda Germaniya parlament tizimi tajribasini o‘rganish borasida amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Muhokamalar chog‘ida Sodiq Safoyev O‘zbekiston va Germaniya parlamentlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish borasidagi ishlar hamda parlament guruhlari o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar nechog‘li muhim ekanligiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Suhbat yakunida parlamentlararo do‘stlik guruhlari doirasida muntazam ravishda muloqot o‘tkazish, navbatdagi uchrashuv kun tartibiga energetika xavfsizligi, ekologiya, ta’lim va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik masalalarini kiritib muhokama qilishga kelishib olindi.

13 февраля текущего года состоялась онлайн-встреча между парламентской группой Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с Бундестагом Германии и парламентской группой Бундестага «Германия-Центральная Азия».
В нем приняли участие первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев, сенаторы, председатель парламентской группы Бундестага «Германия-Центральная Азия» Ойген Шмидт и члены этой группы.
Известно, что парламентская группа «Германия-Центральная Азия» была создана в 1994 году. Группа отвечает за шесть стран – Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан и Монголию.
В ходе встречи обсуждались вопросы развития и укрепления отношений между Бундестагом Германии и парламентами стран Центральной Азии, изучение опыта парламентской системы Германии в поддержке верховенства закона и построении структур гражданского общества.
В ходе обсуждений Содык Сафоев подчеркнул важность дальнейшего развития сотрудничества между парламентами Узбекистана и Германии, а также важность дружеских отношений между парламентскими группами.
В завершение беседы было принято решение вести регулярный диалог в рамках межпарламентских групп дружбы, включить в повестку дня следующего заседания вопросы энергетической безопасности, экологии, образования и культурно-гуманитарного сотрудничества.