“Germaniya – Markaziy Osiyo” parlament guruhi o‘rtasida onlayn-uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 13-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Germaniya Bundestagi bilan hamkorlik bo‘yicha parlament guruhi va Bundestagning “Germaniya – Markaziy Osiyo” parlament guruhi o‘rtasida onlayn-uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev, senatorlar, Bundestagning “Germaniya – Markaziy Osiyo” parlament guruhi raisi Oygen Shmidt va mazkur guruhning a’zolari ishtirok etdi.
Ma’lumki, “Germaniya – Markaziy Osiyo” parlament guruhi 1994-yilda tashkil etilgan. Guruh oltita davlat – Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston uchun mas’ul hisoblanadi.
Uchrashuv davomida Germaniya Bundestagi va Markaziy Osiyo davlatlari parlamentlari o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlash, qonun ustuvorligi va fuqarolik jamiyati tuzilmalarini qurishni qo‘llab-quvvatlashda Germaniya parlament tizimi tajribasini o‘rganish borasida amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Muhokamalar chog‘ida Sodiq Safoyev O‘zbekiston va Germaniya parlamentlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish borasidagi ishlar hamda parlament guruhlari o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar nechog‘li muhim ekanligiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Suhbat yakunida parlamentlararo do‘stlik guruhlari doirasida muntazam ravishda muloqot o‘tkazish, navbatdagi uchrashuv kun tartibiga energetika xavfsizligi, ekologiya, ta’lim va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik masalalarini kiritib muhokama qilishga kelishib olindi.

An online meeting was held between the “Germany-Central Asia” parliamentary group
On February 13 of this year, an online meeting was held between the parliamentary group of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on cooperation with the German Bundestag and the “Germany-Central Asia” parliamentary group of the Bundestag.
It was attended by First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, rector of the University of the World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev, senators, Chairman of the Bundestag “Germany-Central Asia” parliamentary group, Eugen Schmidt, and members of this group.
It is known that the “Germany-Central Asia” parliamentary group was established in 1994. The group is responsible for six countries - Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan and Mongolia.
During the meeting, they discussed the development and strengthening of relations between the German Bundestag and the parliaments of the Central Asian countries, the study of the experience of the German parliamentary system in supporting the rule of law and the construction of civil society structures.
During the discussions, Sodyq Safoev emphasized the importance of further development of cooperation between the parliaments of Uzbekistan and Germany, as well as the importance of friendly relations between parliamentary groups.
At the end of the conversation, it was agreed to hold regular dialogue within the framework of inter-parliamentary friendship groups, to include energy security, ecology, education and cultural-humanitarian cooperation issues in the agenda of the next meeting.