Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
09.02.2023 1919
Joriy yilning 8-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi, Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, mamlakatimizning boshqa vazirlik va idoralari rahbarlari, O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik missiyalar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari, yetakchi davlat va xususiy kompaniyalar, milliy ommaviy axborot vositalari vakillari, JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etishdi.
Tadbirni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori Durbek Amanov ochib berar ekan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining bunday institutni ochish tashabbusi JIDUni dunyoning yetakchi ilmiy markazlarining ilg‘or tajribalariga asoslangan xalqaro va mintaqaviy tadqiqotlar sohasidagi yetakchi muassasaga aylantirishga qaratilganini taʼkidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Furqat Siddiqov mamlakatimizda ilk bor akademik xalqaro va tarmoqlararo ilmiy-tadqiqot instituti shakllantirilayotganligini, u boshqa jahon professional tadqiqot markazlari va xalqaro ilmiy-tadqiqot institutlari qatorida global tarmoqning bir qismiga aylanishini taʼkidladi.
Tadbir davomida Ebert jamg‘armasi (Germaniya), Sasseks universitetining Xalqaro tadqiqotlar maktabi (Buyuk Britaniya) va Rasana markazi (Saudiya Аrabistoni) kabi xorijiy tashkilotlar bilan hamkorlik va o‘zaro anglashuv memorandumlari imzolandi. Pittsburg universitetining Bozorlar va boshqaruv masalalarini o‘rganish markazi (АQSh) bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma tadqiqot yo‘nalishlarini aniqlash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Institutning asosiy faoliyati xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti, xalqaro huquq, mintaqaviy va mamlakatshunoslikning dolzarb masalalarini fanlararo o‘rganish, zamonaviy jahon siyosati va iqtisodiyotining muhim masalalari bo‘yicha axborot-tahliliy hujjatlar, ilmiy maqolalar va tavsiyalar tayyorlash hisoblanadi.
Institutda Аfg‘oniston va Janubiy Osiyo, Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha fundamental va amaliy tadqiqotlar, Yevropa va Аmerika tadqiqotlari, zamonaviy global taraqqiyot, barqaror rivojlanish, energetika geosiyosati, iqtisodiy diplomatiya, xalqaro huquq, shuningdek antropologiya va konfliktologiya masalalari o‘rganiladi.
Shu maqsadda institut siyosatchilar, olimlar va manfaatdor jamoatchilik vakillari o‘rtasida dolzarb masalalar bo‘yicha ularning bilim va xabardorlik darajasini oshirishga qaratilgan ilmiy-tadqiqot faoliyatini yuritadi va nashrlar, maʼruzalar, konferensiyalar va ommaviy axborot vositalarida chiqishlarni tashkil etadi.
Ushbu “aql markazi” 8 ta ilmiy markaz va laboratoriyadan tashkil topgan bo‘lib, ularga xalqaro aloqalar boʼyicha tajribali va yuqori malakali mutaxassislar va ekspertlar, jumladan diplomatlar, 3 ta fan doktori va 5 ta fan nomzodlari, shu jumladan xalqaro tashkilotlarda, xususan, BMT tuzilmalarida va АQSh, Buyuk Britaniya, Yaponiya va boshqa nufuzli universitetlarda faoliyat olib borish tajribasiga ega bo‘lgan mutaxassislar jalb qilingan.
Institut xodimlari tomonidan qisqa vaqt ichida ommaviy axborot vositalari va ilmiy jurnallarda, jumladan, The National Interest va The Diplomat (АQSh) kabi yetakchi xorijiy jurnallarda 10 dan ortiq maqolalar chop etildi. Bundan tashqari, 7 ta xorijiy mamlakatlar (Qozogʼiston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Ozarbayjon, Germaniya, Buyuk Britaniya, АQSh)da tashkil etilgan xalqaro anjumanlarda maʼruzalar bilan qatnashdilar. Shuningdek, institut vakillari tomonidan xalqaro va mahalliy ilmiy grant dasturlari uchun 4 ta loyiha tayyorlanib, ko‘rib chiqishga taqdim etilgan. JSSTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi va Buyuk Britaniyaning Toshkentdagi elchixonasi bilan institutning ilmiy loyihalarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Kelajakda Institut istiqbolli milliy va xalqaro institutlar, xalqaro tashkilotlar hamda yetakchi ekspertlar bilan aloqalarni kengaytirish, birgalikda ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish va grantlarni jalb qilish asosida hamkorlikda loyihalarni amalga oshirishni rejalashtirgan.

Состоялась церемония открытия Института перспективных международных исследований Университета мировой экономики и дипломатии
09.02.2023 1917
8 февраля текущего года состоялась церемония открытия Института перспективных международных исследований Университета мировой экономики и дипломатии.
В ней приняли участие руководители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Министерства иностранных дел, Министерства инвестиций, промышленности и торговли, других министерств и ведомств страны, главы дипломатических миссий и международных организаций, аккредитованных в Узбекистане, ведущих государственных и частных компаний, национальные средства массовой информации, профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД.
Открывая мероприятие, первый проректор по учебной работе Университета мировой экономики и дипломатии Дурбек Аманов отметил, что инициатива руководства Узбекистана об открытии подобного Института нацелена на преобразование УМЭД в ведущее учреждение страны в области международных и региональных исследований на основе передового опыта ведущих мировых научно-исследовательских центров.
Первый заместитель министра иностранных дел Фуркат Сиддиков подчеркнул, что впервые в нашей стране формируется академический международный и междисциплинарный исследовательский институт, который станет частью глобальной сети вместе с другими мировыми профессиональными исследовательскими центрами и институтами по международным исследованиям.
В ходе мероприятия подписаны меморандумы о партнерстве и взаимопонимании с такими зарубежными организациями, как представительство Фонд Эберта (Германия), Школой глобальных исследований Университета Сассекс (Великобритания) и Центром Rasanah (Саудовская Аравия). Достигнута договоренность с Центром по изучению рынков и вопросов управления Университета Питтсбург (США) о налаживании сотрудничества и определении совместных исследовательских направлений.
Основными направлениями деятельности Института являются междисциплинарное изучение актуальных проблем международных отношений, мировой экономики, международного права, регионоведения и страноведения, подготовка информационно-аналитических документов, прогнозов и рекомендаций по актуальным проблемам современной мировой политики и экономики.
В Институте будет организовано проведение фундаментальных и прикладных исследований Афганистана и Южной Азии, Азиатско-Тихоокеанского региона, европейских и американских исследований, современного глобального развития, проблем устойчивого развития, энергетической геополитики, экономической дипломатии, международного права, а также изучение вопросов антропологии и конфликтологии.
В этих целях Институт организует исследовательскую деятельность и публикации, лекции, конференции и выступления в средствах массовой информации, направленные на повышение знаний, осведомленности и значимости актуальных вопросов политики среди политиков, ученых и заинтересованной общественности.
Данный “мозговой центр”, состоящий из 8 исследовательских центров и лаборатории, сформирован из опытных и высококвалифицированных специалистов и экспертов международных отношений, включая дипломатов, 3 докторов наук и 5 кандидатов наук, в том числе имеющих опыт работы в международных организациях, в частности, структурах ООН, и вузах США, Великобритании, Японии и др.
Сотрудниками Института за короткий период опубликовано более 10 статей в средствах массовой информации и научных журналах, включая в ведущих зарубежных журналах The National Interest и The Diplomat (США). Кроме того, принято участие с лекциями и выступлениями в международных конференциях, организованных в 7 зарубежных странах (Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Азербайджан, Германия, Великобритания и США). Также Институт уже подготовил и представил 4 проекта на международные и национальные программы научных грантов. Достигнута договоренность с представительством ВОЗ в Узбекистане и посольством Великобритании в Ташкенте о поддержке исследовательских проектов Института.
Институт запланировал расширение контактов с перспективными национальными и международными институтами и экспертами, а также с международными организациями, в целях проведения совместных исследований и осуществления проектов, включая на основе привлечения грантов.