Joriy yilning 6-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Koreya universiteti bilan ikki tomonlama uchrashuv tashkil etildi. Ikki tomonlama uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad sohadagi professor-o‘qituvchilar hamda talabalar almashinuv dasturini kelishib olish, akademik mobillik, ilmiy loyihalardagi hamkorlik va qo‘shma nashrlar muhokama qilindi.
“O‘zbekistonda siyosiy va iqtisodiy modernizatsiya yanada yorqin tus olayotgan bir paytda, oliy ta’lim muassasalari faoliyatini takomillashtirishga ham alohida e’tibor berilmoqda”, - dedi S.Safoyev. Muloqot davomida Koreya universiteti prezidenti Jin Taek Chung delegatsiya O‘zbekistonga ilk bor tashrif buyurganligini hamda universitetlar o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikka ishonchi mustahkamligini alohida ta’kidladi. Shundan so‘ng tomonlar har ikki universitet haqida qisqacha ma’ruza qildilar. Akademik va ilmiy tashabbuslarni hayotga tatbiq etish bo‘yicha qator amaliy takliflar bildirildi.
Uchrashuv Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Koreya universiteti o‘rtasida tuzilgan memorandum imzolanishi bilan yakunlandi.
Shuningdek, Jin Taek Chung boshchiligidagi delegatsiya a’zolari koreys tilini o‘rganayotgan talabalar bilan uchrashib, ta’limning ahamiyati haqida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi hamda talabalarni qiziqtirgan savollariga javob berdi.

Подписан меморандум о двустороннем сотрудничестве
6 февраля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии была организована двусторонняя встреча с Корейским университетом. В области целей двусторонней встречи обсуждались согласование программы обмена профессорами и студентами, академическая мобильность, сотрудничество в исследовательских проектах и совместные публикации.
Ректор Сафоев рассказал о политической и экономической модернизации, происходящей в Узбекистане, и об особом внимании, уделяемом трансформации высших учебных заведений. В ходе встречи президент Корейского университета Джин Таек Чунг подчеркнул, что делегация впервые посетила Узбекистан и что он твердо верит в двустороннее сотрудничество между университетами. После этого стороны сделали краткую презентацию об обоих вузах. Сделан ряд практических предложений по реализации академических и научных инициатив.
Встреча завершилась подписанием меморандума между Университетом мировой экономики и дипломатии и Корейским университетом.
Также члены делегации во главе с Джин Тэк Чунгом встретились со студентами, изучающими корейский язык, поделились своими мыслями о важности образования и ответили на вопросы студентов.
Для информации, Корейский университет — это частный исследовательский университет, основанный в 1905 году в Сеуле, Южная Корея. Этот университет является одним из 3 университетов, перечисленных среди университетов SKY.