Yoshlarga oid mavzular ShHT va ShHTning O‘zbekistondagi Xalq diplomatiyasi markazi faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, ularni davlatlararo madaniy, iqtisodiy, ilmiy va ta’lim jarayonlariga jalb etishga qaratilgan.
ShHTga aʼzo davlatlar Davlat rahbarlarining sentabrdagi sammitining Samarqand deklaratsiyasida yoshlar yoʻnalishidagi hamkorlikni mustahkamlash, yoshlar tashabbuslarini har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, jumladan, respublikada koʻngillilar harakatini rivojlantirish muhimligi taʼkidlangan. Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlarning uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha ShHT sammitida qabul qilingan 2023-2027 yillarga mo‘ljallangan Kompleks rejada bu masalalar hayotga tatbiq etildi.
O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan 2018-yilda Tsindao shahrida bo‘lib o‘tgan ShHT sammitida ilgari surilgan Davlat rahbarlarining yoshlarga qo‘shma murojaati va uni amalga oshirish bo‘yicha Harakat dasturini amaliy amalga oshirish maqsadida, shuningdek, davlat rahbari Respublika yoshlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Markaz va Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga a’zo davlatlar Yoshlar platformasi SCOLAR Network o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
SCOLAR tarmogʻi xalqaro aloqalarni mustahkamlash, muloqotni ragʻbatlantirish va mintaqaviy taraqqiyotga koʻmaklashish maqsadida ShHT davlatlarining yosh yetakchilarini birlashtirgan platformadir. Ushbu memorandumni amalga oshirish doirasida tomonlar ShHT mamlakatlari SCOLAR tarmog‘i uchun yoshlar platformasining Toshkent xabini yaratish masalasini ishlab chiqdilar.
4-fevral kuni yoshlar markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi, unda ShHTning O‘zbekistondagi Jamoat diplomatiyasi markazi direktori Qobuljon Sobirov, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti prorektori Odilbek Yusupdjonov, rahbari Viktoriya Xu ishtirok etdi. SCOLAR Network yoshlar platformasi va Ostona, Bishkek, Islomobod, Nijniy Novgorod, Pekin va Lahordagi yoshlar markazlari faollari.
Yoshlar platformasi SCOLAR Network va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti ko‘magida ShHTning O‘zbekistondagi Xalq diplomatiyasi markazi negizida tashkil etilgan. Yangi tashkil etilgan xabga JIDU, oliy ta’lim muassasalari talabalari, yosh mutaxassislar va O‘zbekistonning faol yoshlari a’zo bo‘ladi.
JIDU prorektori Odilbek Yusupjonov yoshlar bilan ishlash sohasidagi hamkorlik xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro hamjihatlik va do‘stlikni mustahkamlash, umuminsoniy qadriyatlar barqarorligini ta’minlashga xizmat qilayotganini ta’kidladi. “Bu, albatta, xalq diplomatiyasi vositalari orqali xalqaro aloqalarni mustahkamlash uchun yosh yetakchilarning sa’y-harakatlarini birlashtirish imkoniyatidir. Ishonchim komilki, Toshkent yoshlari umumiy mintaqamiz ravnaqi yo‘lida yanada innovatsion g‘oyalar bilan chiqishadi!” – dedi prorektor.
ShHTning O‘zbekistondagi Jamoat Xalq diplomatiyasi markazi direktori Q.Sobirov o‘z nutqida uning tashkil etilishi mamlakat yosh yetakchilarining bilim va kasbiy o‘sishi uchun muhim platformani faollashtirish, turli sohalardagi keng ko‘lamli faoliyat uchun yangi g‘oyalarni shakllantirish, shu jumladan, hamkorlikni kengaytirish imkonini berishini ta’kidladi. milliy loyihalarni amalga oshirishda ularning ishtiroki. Yangi tuzilma Oʻzbekiston yoshlariga ShHTga aʼzo va kuzatuvchi mamlakatlardan kelgan tengdoshlari bilan muloqot qilish, global taraqqiyotning muhim masalalari boʻyicha fikr almashish uchun yanada keng imkoniyatlar yaratadi, shuningdek, ijodiy, ijtimoiy, maʼrifiy, maʼnaviy-maʼrifiy sohalarni keng yoritishga xizmat qiladi. va yosh avlodning ma’naviy salohiyati, Tashkilotga a’zo mamlakatlar yoshlari o‘rtasida do‘stlik va o‘zaro hamjihatlikni mustahkamlash.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori, ShHT sobiq Bosh kotibi Vladimir Norov o‘zining qutlov nutqida ShHTga a’zo davlatlar o‘sib kelayotgan yosh avlodning jismoniy, aqliy va ma’naviy kamolotiga ko‘maklashishga qaratilgan yoshlar hamkorligini rivojlantirishga katta ahamiyat berishini ta’kidladi. uni birgalikda rivojlantirish bo'yicha keng ko'lamli rejalarga jalb qilish. Shunday ekan, bu tashabbus O‘zbekistonning professional va shaxsiy yoshlari uchun munosib sharoit yaratish, uni tashkilotga a’zo davlatlarning keng ko‘lamli rivojlanish rejalariga jalb etishga qaratilgan.
ShHT SCOLAR tarmog‘i Yoshlar platformasi raisi Viktoriya Xu yig‘ilganlarni O‘zbekistondagi birinchi SCOLAR filialining Toshkentda ochilishi bilan tabrikladi hamda SCOLAR jamoasi tomonidan Toshkent shahrida filial ochish bo‘yicha katta ishlarni amalga oshirganini alohida ta’kidladi. U ShHTning O‘zbekistondagi Jamoat diplomatiyasi markazi va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga umumiy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlaganliklari uchun minnatdorchilik bildirdi, shuningdek, V.I. Norov, 2021-yilda O‘zbekistonda sakkizinchi ShHT modeli doirasida Toshkentda filial ochishga asos solgan. Viktoriya SCOLARning Toshkentdagi filiali mamlakatimizda yoshlar harakatini rivojlantirishga katta hissa qo‘shishiga va boshqa shaharlardan yoshlarni jalb etishda namuna bo‘lib xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Tadbir davomida markaz faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari va uning a’zolari tarkibi haqida ma’lumot berildi, shuningdek, uning 2023-yilga mo‘ljallangan faoliyati bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.

Открылся Ташкентский хаб Молодежной платформы ШОС
Молодежная тематика является одним из приоритетных направлений ШОС и Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане и обращена на его вовлечение в межгосударственные культурные, экономические, научные и образовательные процессы.
В Самаркандской декларации сентябрьского саммита глав государств-членов ШОС выделена важность усиления взаимодействия по молодежной линии, всемерной поддержки инициатив молодежи, в том числе важность развития волонтерского движения в республике. Данные вопросы получили практическое воплощение в принятом на Самаркандском саммите ШОС Комплексном плане на 2023-2027 годы по реализации положений Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В целях практической реализации выдвинутого по инициативе Президента Узбекистана в 2018 году на саммите ШОС в Циндао Совместного обращения глав государств к молодежи и Программы действий по его реализации, а также иницитив главы республики по поддержке молодежи, между Центром и Молодежной платформы стран Шанхайской организации сотрудничества SCOLAR Network подписан меморандум о сотрудничестве.
SCOLAR Network это платформа, объединяющая молодых лидеров из стран ШОС с целью усилить международные связи, стимулировать диалог и способствовать региональному развитию. В рамках реализации данного меморандума сторонами был проработан вопрос создания Ташкентского хаба молодёжной платформы для стран ШОС SCOLAR Network.
4 февраля состоялась церемония открытия молодежного хаба, в которой приняли участие Кабулжон Сабиров, директор Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане, Одилбек Юсупджанов, проректор Университета мировой экономики и дипломатии, Виктория Ху, руководитель молодежной платформы SCOLAR Network и активисты молодёжных хабов Астаны, Бишкека, Исламабада, Нижнего Новгорода, Пекина и Лахора.
Молодежный хаб создан на базе Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане при поддержке SCOLAR Network и Университета мировой экономики и дипломатии. Членами вновь созданного хаба станут студенты УМЭД, высших учебных заведений, молодые специалисты и активная молодежь Узбекистана.
Проректор УМЭД Одилбек Юсупджанов отметил, что сотрудничество в сфере работы с молодежью служит укреплению взаимопонимания и дружбы между народами, обеспечению устойчивости общечеловеческих ценностей. “Непременно это возможность объединить усилия молодых лидеров в целях укрепления международных связей путём инструментов народной дипломатии. Уверен, что ташкентская молодёжь будет выходить с ещё большими инновационными идеями во благо развития нашего общего региона!” – отметил проректор.
Директор Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане К. Сабиров в своем выступлении подчеркнул, что его создание позволит активировать важную площадку для образовательного и профессионального роста молодых лидеров страны, генерировать их новые идеи для обширной деятельности в различных сферах, в том числе активизации их участия в реализации национальных проектов. Новая структура предоставит более широкие возможности для общения молодежи Узбекистана со сверстниками из стран-членов и наблюдателей ШОС, обмена идеями по важным вопросам глобального развития, а также будет способствовать раскрытию творческого, социального, образовательного и духовно-нравственного потенциала молодого поколения, укреплению дружбы и взаимопонимания между молодыми людьми стран-членов Организации.
В своем приветственном слове директор Международного института Центральной Азии, бывший генеральный секретарь ШОС Владимир Норов, отметил, что государства-члены ШОС придают большое значение развитию молодёжного сотрудничества, направленного на содействие физическому, умственному и духовному развитию молодого поколения, вовлечения его в масштабные планы совместного развития. И поэтому данная инициатива направлена на обеспечение достойных условий для профессионального и личностного молодежи Узбекистана, ее вовлечения в масштабные планы развития государств – членов организации.
Председатель Молодежной платформы для стран ШОС SCOLAR Network Виктория Ху поздравила участников с открытием первого в Узбекистана филиала SCOLAR в Ташкенте, а также подчеркнула большую работу, которая была проделана командой SCOLAR в Ташкенте для открытия филиала. Она поблагодарила Центр народной дипломатии ШОС в Узбекистане и Университет мировой экономики и дипломатии за поддержку общих инициатив, а также В.И. Норова, который заложил фундамент для открытия филиала в Ташкенте еще во время проведения Восьмой Модели ШОС в Узбекистане в 2021 году. Виктория выразила уверенность в том, что филиал SCOLAR в Ташкенте внесет значимый вклад в развитие молодежного движения в стране и послужит примером для привлечения молодежи других городов.
В ходе состоявшегося мероприятия была предоставлена информация о приоритетных направлениях деятельности хаба и составе его членов, а также утверждена «Дорожная карта» о его деятельности на 2023 год. В частности, в течение года планируется проведение Модели ШОС, интеллектуальных игр, экологических акций, семинаров-тренингов, флешмобов и конкурсов совместно с молодежью государств-членов ШОС.
Ташкентский хаб несомненно, послужит важной площадкой для общения молодежи Узбекистана со сверстниками из стран-членов и наблюдателей ШОС, обмена идеями по важным вопросам глобального развития.