Joriy yilning 5-yanvar kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Yaponiyaning O‘zbekistonda yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Takashi Xatori bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlarining hozirgi holati va uni yana-da rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, ikki tomonlama parlamentlararo hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Xususan, parlamentlararo hamkorlik mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirishning asosiy yo‘nalishi ekani taʼkidlandi, shu nuqtai nazardan ikki tomonlama aloqalar va o‘zaro hamkorlikni faollashtirish, ko‘p qirrali sheriklikni rivojlantirishda parlamentlarning imkoniyatlaridan keng va samarali foydalanish yuzasidan fikr almashildi.
Bunda parlamentlar o‘rtasidagi do‘stlik guruhlari faoliyatini yanada takomillashtirish, o‘zaro tashriflarni amalga oshirish lozimligi taʼkidlandi.
Shuningdek, suhbat chog‘ida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari  va yirik kompaniyalari o‘rtasida amalga oshirilayotgan sarmoyaviy loyihalarni yanada rivojlantirish maqsadida aniq dasturlarni ishlab chiqib, amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha kelishib olindi.

5 января текущего года первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев встретился с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Узбекистане Такаши Хатори.
В ходе встречи обсуждались текущее состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-японских отношений, а также направления двустороннего межпарламентского сотрудничества.
В частности, отмечалось, что межпарламентское сотрудничество является основным направлением развития отношений между странами. Состоялся обмен мнениями по активизации двусторонних связей и взаимодействия, широкому и эффективному использованию возможностей парламентов в развитии многостороннего партнерства.
Подчеркивалась также необходимость дальнейшего совершенствования деятельности групп дружбы между парламентами, осуществления взаимных визитов.
В ходе беседы достигнута и договоренность о разработке и внедрении в практику конкретных программ в целях дальнейшего развития реализуемых инвестиционных проектов между деловыми кругами и крупными компаниями двух стран.