Joriy yilning 5-yanvar kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Yaponiyaning O‘zbekistonda yangi tayinlangan Favqulodda va Muxtor Elchisi Takashi Xatori bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlarining hozirgi holati va uni yana-da rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, ikki tomonlama parlamentlararo hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Xususan, parlamentlararo hamkorlik mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirishning asosiy yo‘nalishi ekani taʼkidlandi, shu nuqtai nazardan ikki tomonlama aloqalar va o‘zaro hamkorlikni faollashtirish, ko‘p qirrali sheriklikni rivojlantirishda parlamentlarning imkoniyatlaridan keng va samarali foydalanish yuzasidan fikr almashildi.
Bunda parlamentlar o‘rtasidagi do‘stlik guruhlari faoliyatini yanada takomillashtirish, o‘zaro tashriflarni amalga oshirish lozimligi taʼkidlandi.
Shuningdek, suhbat chog‘ida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari  va yirik kompaniyalari o‘rtasida amalga oshirilayotgan sarmoyaviy loyihalarni yanada rivojlantirish maqsadida aniq dasturlarni ishlab chiqib, amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha kelishib olindi.

On January 5 this year, the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq  Safoev met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Uzbekistan Takashi Hatori.
During the meeting, the current state and prospects for the further development of Uzbek-Japanese relations, as well as the direction of bilateral inter-parliamentary cooperation were discussed.
In particular, it was noted that inter-parliamentary cooperation is the main direction in the development of relations between the countries. An exchange of views took place on the intensification of bilateral ties and interaction, the wide and effective use of the capabilities of parliaments in the development of multilateral partnerships.
The need for further improvement of the activities of friendship groups between parliaments and mutual visits was also emphasized.
During the conversation, an agreement was also reached on the development and implementation of specific programs in order to further develop ongoing investment projects between business circles and large companies of the two countries.