“Oʻzbekistonda barqaror turizmni rivojlantirish uchun tadqiqot va ta’limni rivojlantirish” mavzusida ilmiy seminar tashkil etildi
22.12.2022 5090
2022-yil 20-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining Osiyo va Tinch okeani mintaqasi tadqiqot markazi hamda Nagoya Universitetining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda “Oʻzbekistonda barqaror turizmni rivojlantirish uchun tadqiqot va ta’limni rivojlantirish” mavzusida gibrid tarzda ilmiy seminar tashkil etildi.
Seminarning maqsadi turizm faoliyatini rivojlantirish va boshqarishda atrof-muhit, hayvonot dunyosi va tabiiy resurslarni muhofaza qilish orqali turizmning mamlakat uchun foydasini oshirish va uning salbiy oqibatlarini kamaytirish maqsadida barqaror turizm sohasidagi ilmiy-tadqiqot va ta’limni yoritish hamda targʻib qilishdan iborat edi.
Seminarda Yaponiyaning Tokio qishloq xoʻjaligi va texnologiya Universiteti professori Kavabata Yoshiko, Vakayama Universiteti professori Nakamoto Kazuye, Nagoya Universitetining Xalqaro taraqqiyot oliy maktabi professori Umemura Tetsuo oʻz taqdimotlarini namoyish qilishdi.
Oʻzbekiston tomonidan JIDU dotsenti Suriya Turayeva hamda Surayyo Usmonova oʻz ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi. Ayniqsa, Turizm va madaniy meros vaziri maslahatchisi Temur Mirzayevning “Oʻzbekistonda ekoturizmning salohiyati va rivojlanish yoʻllari” mavzusidagi taqdimoti talabalar hamda JICA tomonidan ishtirok etgan ekspertlarda katta qiziqish uygʻotdi. Osiyo va Tinch Okeani Mintaqasi Tadqiqot Markazi mazkur seminar yakuni boʻyicha broshyura qoʻllanmasini chop etishni rejalashtirgan.

A scientific seminar was organized on the topic “Development of research and education for the development of sustainable tourism in Uzbekistan”
22.12.2022 5085
On December 20, 2022, the Center for Asia-Pacific Regional Studies at the Institute for Advanced International Studies of the UWED with the support from our partner University in Japan – representative office of Nagoya University in Uzbekistan, held a hybrid seminar “Promotion of Research and Education to foster Sustainable Tourism in Uzbekistan”.
The purpose of the seminar was to highlight and promote research and education in the field of sustainable tourism in order to increase the benefits of tourism for the country and reduce its negative effects by protecting the environment, wildlife and natural resources while developing and managing tourism activities.
Professor Yoshiko Kawabata of the Tokyo University of Agriculture and Technology, Professor Nakamoto Kazue of Wakayama University, Professor Umemura Tetsuo of the Graduate School of International Development, Nagoya University presented their presentations at the seminar. Similarly, associate professor Suriya Turaeva of the UWED shared her research outcomes about the potential ways of development of ecotourism in Uzbekistan and Surayyo Usmanova provided relevant insights and current approaches from the point of legislation of Uzbekistan.
In particular, the speech of the Advisor to the Minister of Tourism and Cultural Heritage Temur Mirzaev titled “Potential and ways of developing ecotourism in Uzbekistan” aroused great interest. At the end of the seminar, a discussion was held with the participation of JICA experts. The Center for Asia-Pacific Research Studies plans to publish a reference booklet dedicated to this workshop.