2022-yil 19-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida kitoblari 22 tilga tarjima qilingan butun dunyo bo'ylab keng o'qilgan ispan yozuvchisi Xavyer Moro bilan davra suhbati bo'lib o'tdi. Mazkur tadbir Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Ispaniyaning O'zbekistondagi elchixonasi va O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi hamkorligida tashkil etildi.
Xavyer Moro Senderos de Libertad, Budda tog'lari, Bhopalda Yarim Tundan Besh O'tib kabi kitoblarida ijtimoiy va atrof-muhit masalalari hamda Ehtirosli Hindiston va Qizil Sarida esa Hindiston haqida keng yozgan. Moroning 2015-tilda yozilga A Flor de piel asari pandemiya davrida katta muvaffaqiyatga erishdi. 2011-yilda, Moro Braziliya imperatori Pedro I haqida haqida yozilgan "El imperio eres tú" kitobi uchun Ispaniya adabiyotida eng nufuzli mukofoti “Premio Planeta”ga sazovor deb topiladi.
Shuningdek, mazkur yig’ilishda Ispaniyaning O’zbekistondagi vakili Gonsalo Furniyer, O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisi Sirojiddin Sayyid, "Jahon adabiyoti" jurnali bosh muharriri Ahmadjon Meliboev, "O'zbekiston adabiyoti va san'ati" gazetasi bosh muharriri Salim Ashur va xalq shoiri Muhammad Ali kabi boshqa faxriy mehmonlar va ilm-ma’rifat nomoyondalari ham ishtirok etdilar. Shu bilan bir qatorda, JIDU o’qituvchisi Xilola Ro'zieva o'zining ispan tiliga tarjima qilingan o'zbek milliy ertaklariga oid kitobini ham taqdim etdi.
Uchrashuv davomida faxriy ishtirokchilar madaniyat va ta'lim sohasidagi O'zbekiston-Ispaniya munosabatlarining hozirgi holati va istiqbollari haqida so'z yuritdilar. Uchrashuv yakunida tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyorligini bildirdilar.

В Университете мировой экономики и дипломатии прошел Первый узбекско-испанский литературный фестиваль
19.12.2022 2194
19 декабря 2022 года в Университете мировой экономики и дипломатии прошел круглый стол с Хавьером Моро, одним из самых известных испанских писателей во всем мире, чьи книги были переведены на 22 языка. Данное мероприятие было совместно организовано Университетом мировой экономики и дипломатии, Посольством Испании в Узбекистане и Союзом писателей Узбекистана.
Хавьер Моро много писал о социальных и экологических проблемах общества в таких книгах, как «Сендерос де Либертад», «Горы Будды», «Пять после полуночи в Бхопале». В 2015 году он добился нового успеха для своей книги под названием «A flor de piel» (Под кожей). Эта книга иллюстрирует историю испанской экспедиции в Новый Свет, которая доставила недавно обнаруженную вакцину против оспы. В 2011 году он получил Premio Planeta, самую престижную награду в испанской литературе, за книгу «El imperio eres tú» об императоре Бразилии Педру I.
На этой встрече присутствовали и другие уважаемые гости как временный поверенный в делах Испании в Узбекистане Гонсало Фурниер, председатель Союза писателей Узбекистана Сироджиддин Сайид, главный редактор журнала «Мировая литература» Ахмаджон Мелибоев, главный редактор газеты «Литература и искусство Узбекистана» Салим Ашур и народный писатель Мухаммед Али. Кроме этого, преподаватель УМЭД Хилола Рузиева представила свою книгу об узбекских национальных сказках, переведенную на испанский язык.
В ходе встречи участники мероприятия обсудили текущее состояние и перспективы узбекско-испанских отношений в области культуры и образования. В завершение встречи стороны выразили готовность к дальнейшему укреплению двустороннего сотрудничества.