2017 yil 1 fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, mustaqil O‘zbekiston davlatining asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimovning tavallud topgan kuniga bag‘ishlab “Mustaqillik me’mori” mavzusida ma'naviy-ma'rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda «Ijtimoiy-gumanitar fanlar» kafedrasi dotsenti F.Usarova barcha birinchi kurs talabalariga o‘z ma’ruzasi bilan ishtirok etdi.
Ma’ruzada mustaqil O‘zbekiston davlatining asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi, o‘zbek xalqining ulug‘ va ardoqli farzandi, mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov Vatanimizni mustabid tuzum qaramligidan ozod qilib, halokat yoqasiga kelib qolgan yurtimizni qayta tiklaganligi, g‘oyat qaltis va tahlikali bir vaziyatda og‘ir qiyinchiliklar va sinovlarga qaramay, tarixan qisqa davrda O‘zbekistonni jadal va barqaror sur’atlar bilan rivojlanayotgan zamonaviy demokratik davlatga aylantirganligi aniq hayotiy misollar bilan talaba-yoshlarga tushuntirildi.
Mazkur tadbir yakunida mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov hayoti va faoliyati bilan bog‘liq film namoyishi tashkil etildi.

Ко Дню рождения Первого Президента Республики Узбекистан
1 февраля 2017 года в университете состоялось мероприятие, посвященное Дню рождения Первого Президента Республики Узбекистан, основателя независимого Узбекистана, великого государственного и политического деятеля Ислама Абдуганивеича Каримова.
Для студентов первых курсов с докладом выступила доцент кафедры Социально-гуманитарных дисциплин Ф. Усарова.
Студенческой молодежи на основе реальных фактов было разъяснено как основатель нашей независимости, выдающийся государственный и политический деятель, великий сын узбекского народа, Первый Президент нашей страны Ислам Абдуганиевич Каримов освободил нашу Родину от тоталитарного строя, возродил страну, оказавшуюся в то время на краю пропасти, несмотря на трудности и тяжелые испытания, за исторически короткий период он превратил Узбекистан в современное демократическое государство, развивающееся динамичными и стабильными темпами.