2017 yil 1 fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, mustaqil O‘zbekiston davlatining asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdug‘aniyevich Karimovning tavallud topgan kuniga bag‘ishlab “Mustaqillik me’mori” mavzusida ma'naviy-ma'rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda «Ijtimoiy-gumanitar fanlar» kafedrasi dotsenti F.Usarova barcha birinchi kurs talabalariga o‘z ma’ruzasi bilan ishtirok etdi.
Ma’ruzada mustaqil O‘zbekiston davlatining asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi, o‘zbek xalqining ulug‘ va ardoqli farzandi, mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov Vatanimizni mustabid tuzum qaramligidan ozod qilib, halokat yoqasiga kelib qolgan yurtimizni qayta tiklaganligi, g‘oyat qaltis va tahlikali bir vaziyatda og‘ir qiyinchiliklar va sinovlarga qaramay, tarixan qisqa davrda O‘zbekistonni jadal va barqaror sur’atlar bilan rivojlanayotgan zamonaviy demokratik davlatga aylantirganligi aniq hayotiy misollar bilan talaba-yoshlarga tushuntirildi.
Mazkur tadbir yakunida mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov hayoti va faoliyati bilan bog‘liq film namoyishi tashkil etildi.

Dedicated to the birthday of the first president of the Republic of Uzbekistan
On the 1st February, 2017 an event dedicated to the birthday of the first president of The Republic of Uzbekistan, founder of independent Uzbekistan, great statesman and politician Islam Abduganievich Karimov was held at the university. Associate professor of the department of social-humanitarian sciences F. Usarova made a report for the 1st year students.
It was highlighted based on real facts to the students how the founder of our independence, great statesman and politician, outstanding son of the uzbek nation, the first president of our country achieved freedom, made it independent from totalitarian system, rebuilt our country which was almost on the edge of collapse regardless of any difficulties and obstacles, in a very little period he turned Uzbekistan into a modern democratic state, developing dramatically and steadily.