“Xorijiy davlatlar zamonaviy iqtisodiy diplomatiyasining rivojlanishi va ularning tajribasini O‘zbekistonda qo‘llash imkoniyatlari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
08.12.2022 1678
Joriy yilning 3-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida “Xorijiy davlatlar zamonaviy iqtisodiy diplomatiyasining rivojlanishi va ularning tajribasini O‘zbekistonda qo‘llash imkoniyatlari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi tashkil etildi.
Mazkur tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institut vakillari hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining professor-oʻqituvchilari, doktorantlari, magistratura talabalari ishtirok etishdi.
Konferensiya ishtirokchilari Xitoy, Koreya Respublikasi, Germaniya, Hindiston, Vengriya, Shvetsiya, Polsha, Indoneziya, Birlashgan Arab Amirliklari va boshqa mamlakatlarda iqtisodiy diplomatiya rivojlanishining bugungi holatini muhokama qildilar. Yangi O‘zbekiston iqtisodiy diplomatiyasining keyingi yillarda doimiy ravishda rivojlanib borayotganligiga e’tibor qaratildi.
So‘zga chiqqanlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 5 apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tizimini tubdan takomillashtirish hamda tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatning ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirishda uning mas’uliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5400-sonli Farmonini respublikada iqtisodiy diplomatiya rivojiga katta turtki boʻlgani va uni tashqi siyosat va tashqi iqtisodiy faoliyatning ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirishning qudratli vositasi sifatida belgilab berganligini ta’kidladilar.

Проведена республиканская научно-практическая конференция на тему «Развитие современной экономической дипломатии зарубежных стран и возможности применения их опыта в Узбекистане»
08.12.2022 1679
3 декабря в Институте перспективных международных исследований при УМЭД была проведена республиканская научно-практическая конференция на тему «Развитие современной экономической дипломатии зарубежных стран и возможности применения их опыта в Узбекистан».
В мероприятии приняли участие депутаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители Министерств иностранных дел Республики Узбекистан и Обороны Республики Узбекистан, научные сотрудники Института прогнозирования и макроэкономических исследований, Института перспективных международных исследований при УМЭД, сотрудники и слушатели Дипломатической академии при УМЭД, а также профессорско-преподавательский состав, докторанты и магистранты Университета Мировой экономики и дипломатии.
Участники конференции обсудили современное состояние развития экономической дипломатии Китая, Республики Корея, Германии, Индии, Венгрии, Швеции, Польши, Индонезии, Объединенных арабских эмиратов и других. Особое внимание было уделено развитию за последние годы экономической дипломатии Нового Узбекистана, темпы которой постоянно набирают ускоренные обороты.
Выступающими было отмечено, что Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию системы министерства иностранных дел Республики Узбекистан и усилению его ответственности за реализацию приоритетных направлений внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности», принятый в апреле 2018г., придал огромный импульс развитию экономической дипломатии в республике и обозначил ее в качестве мощного инструмента реализации приоритетных направлений внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности. Докладчики подчеркнули, что экономическая дипломатия сегодня — это важнейший инструмент продвижения экономических интересов на международной арене и мощный рычаг укрепления международной конкурентоспособности страны.