Loyihadan ko‘zlangan asosiy maqsad – xorijiy va o‘zbekistonlik ekspertlar fikr va prognozlarini jamlagan holda, Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishi keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan salbiy oqibatlarni aniqlash, ularga nisbatan samarali chora ko‘rish bo‘yicha tavsiyalar berishdan iborat. Shuningdek, mintaqa akademik doiralarida bu muammoni dolzarbligini oshirish, va bu yo‘nalishda O‘zbekiston Respublikasi pozitsiyasi hamda milliy olim va amaliyotchilar ovozini keng hamjamiyatga yetkazish vazifasi qo‘yilgan.
Ajratilgan mablag‘lar hisobidan joriy yilning 19-oktabrida xalqaro konferensiya, 20 va 29-oktabr kunlarida talabalar uchun 2 ta mahorat darslari tashkil etildi.
Xalqaro konferensiyada Buyuk Britaniya ochiq universiteti professori L.Lombardotsii, Germaniyaning Roza Lyuksemburg Fondi Markaziy Osiyo ofisi rahbari M. Linke, Qozog‘iston Iqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari E.Karimov, Qirg‘iziston “BIOM” ekologik harakati rahbari V.Korotenko va Tojikistonning “The Little Earth” NNTdan T.Idrisov, O‘zbekiston Respublikasi Senati Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish masalalari va ekologiya qo‘mitasi raisi B.Alixonov, BMT Narkotiklar va jinoyatchilik boshqarmasi milliy koordinatori A.Irmanov, mustaqil tadqiqotchi B.Eshonov kabi soha bo‘yicha mahalliy olimlar, ekspertlar va amaliyotchi mutaxassislar ishtirok etdi. Tadbirda universitet professor-o‘qituvchilari tarkibidan “Xalqaro munosabatlar” fakulteti dekani M.Baxadirov va Xalqaro istiqbolli tadqiqotlar instituti laboratoriya direktori A.Seitov qatnashdi.
20-oktabrda tashkil etilgan mahorat darsini mutaxassis V.Korotenko olib bordi, 29-oktabrda O‘zbekiston Respublikasi Senati qo‘mita raisi B.Alixonov talabalarga dolzarb mintaqaviy ekologik muammolarning nazariy jihatlari haqida maruza o‘qidi.
Loyiha 2 qismdan iborat bo‘lib, grant dasturining ikkinchi qismi 2023-yilning yanvar-mart oylarida amalga oshirish yuzasidan Fond bilan hamkorlik shartnomasi imzolangan. Bu davrda xalqaro konferensiya ishtirokchilari tomonidan taqdim etilgan maqolalar va universitet professor-o‘qituvchilari, talaba, magistrant va doktorantlari tomonidan yuborilgan va saralangan ilmiy ishlar kollektiv monografiya ko‘rinishida chop etilishi rejalashtirilgan.

Реализован грантовый проект «Проблемы климатической миграции в Центральной Азии: вызовы и решения» Фонда Розы Люксембург Германии
08.12.2022 1862
С 15 мая по 15 ноября 2022 года в рамках программы поддержки малых грантов Фонда Розы Люксембург Германии был реализован международный проект на тему «Проблемы климатической миграции в Центральной Азии: вызовы и решения».
Основная цель проекта – определить возможные негативные последствия изменения климата в Центральной Азии и дать рекомендации по принятию эффективных мер против них, обобщив при этом оценки и прогнозы зарубежных и национальных экспертов. Также поставлена задача повышения актуальности данной проблемы в академических кругах региона, и доведения до широкой общественности позиции Республики Узбекистан и голос отечественных ученых и практиков по данному вопросу.
В рамках реализации проекта, 19 октября текущего года состоялась международная конференция, 20 и 29 октября 2022 г. было организовано 2 мастер-класса для студентов.
На международной конференции выступили профессор Открытого университета Великобритании Л. М. Ломбардоции, глава Центральноазиатского офиса Фонда Розы Люксембург Германии М. Линке, заместитель директора Казахстанского института экономических исследований Е. Каримов, председатель экологического движения “БИОМ” Кыргызстана В. Коротенко, исследователь ННО Таджикистана «Маленькая Земля» Т. Идрисов. Также в ней приняли участие Председатель Комитета по развитию Приаралья и экологии Сената Республики Узбекистан Б. Алиханов, национальный координатор Управления ООН по наркотикам и преступности А. Ирманов, независимый исследователь Б. Эшонов и другие ученые, эксперты и практикующие специалисты в данной области. Профессорско-преподавательский состав УМЭД представлен деканом факультета «Международных отношений» М. Бахадировым и директором лаборатории Института международных перспективных исследований А. Сеитовым.
Тренером мастер-класса, организованного 20 октября т.г. стал специалист В. Коротенко, в ходе второго мастер-класса, 29 октября 2022 г. председатель комитета Сената Республики Узбекистан Б. Алиханов ознакомил студентов с теоретическими аспектами актуальных региональных экологических проблем.
Проект состоит из 2-х частей, для реализации, в январе-марте 2023 года, завершающей части грантовой программы, имеется соглашение сотрудничестве с Фондом. В этот период планируется публикация коллективной монографии, из числа статей, представленных участниками международной конференции, и отобранные научные работы, преподавателей, студентов, магистрантов и докторантов университета.