Joriy yilning 5-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) O‘zbekistonning JSTga kirishi bo‘yicha muzokaralarni yakunlash bilan bog‘liq eng muhim masalalarni ko‘rib chiqishga bag‘ishlangan yuqori darajadagi konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbirlarning maqsadi JST qoʻshishdan kelib chiqadigan imtiyozlardan maksimal darajada foydalanish va a’zolikdan kelib chiqishi mumkin boʻlgan salbiy oqibatlarini minimallashtirish boʻyicha takliflar ishlab chiqish, JSTga a’zo boʻlishining milliy iqtisodiyot va huquqiy tizimiga ta’sirini baholashni modellashtirish orqali JSTga qoʻshilishning tajribasini oʻrganishdan iborat..
Mazkur tadbirda JST, BMTning Yevropadagi iqtisodiy komissiyasi, dastur homiylarining yuqori darajadagi vakillari, shuningdek, manfaatdor davlat organlari va nodavlat tashkilotlarning vakillari ishtirok etdilar.
2021-yil dekabr oyida JIDU JST kafedralari dasturiga yangitdan kirgan dunyodagi 17 ta’lim muassasalardan biriga aylandi. Bu dastur hozirda butun dunyodagi 36 universitetni oʻz ichiga oladi. JST kafedralari dasturi 2010-yilda oʻz faoliyatini boshlangan. Bu rivojlanayotgan mamlakatlardagi akademiklar va amaliyotchilar oʻrtasida universitetlar va ilmiy-tadqiqot muassasalari tomonidan oʻquv dasturlarini ishlab chiqish, ilmiy-tadqiqot va targʻibot ishlari orqali savdo tizimi toʻgʻrisida bilim va tushunchalarni oshirishga qaratilgan dastur bo‘lib, uning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
• Ta’lim muassasalarida savdo bilan bogʻliq masalalarda tadqiqotlarni ragʻbatlantirish;
• Xalqaro savdo kurslarini ishlab chiqish va yetkazib berishni qoʻllab-quvvatlash va oʻqitishni qoʻllab-quvvatlash;
• Targʻibot faoliyatini ragʻbatlantirish;
• Axborotni toʻplash va xalqaro savdoda bilim almashishni ragʻbatlantirish;
• Shugʻullanuvchi akademiklar tarmogʻini tashkil etish;
JIDUdagi JST kafedrasi Markaziy Osiyoda birinchi bu kabi kafedra boʻlib, oʻquv dasturlarini ishlab chiqish, ilmiy tadqiqotlar va targʻibot ishlari orqali akademiklar va siyosatchilar oʻrtasida JST huquqiy tizimi toʻgʻrisida bilim va tushunchalarni oshirishga qaratilgan. Loyiha toʻrt yilga moʻljallangan (2021-2024).
JIDUda JST kafedrasi uchta asosiy faoliyatni amalga oshiradi:
(1) mavjud kurslarni yangilash, yangi kurslarni joriy etish va JIDUda amaliyotchilar uchun har yili qisqa muddatli yozgi oʻquv kursini tashkil etish orqali JST va xalqaro savdo boʻyicha ilgʻor bilimlarni oʻzbek auditoriyasiga yetkazish;
(2) maxsus tadqiqotlarni olib borish, yosh tadqiqotchilarga uslubiy yordam koʻrsatish va turli fanlar tadqiqotchilari o'rtasida aloqani oshirish orqali inson resurslarini jamlash orqali JST standartlari va JST qonunchiligi sohasidagi tadqiqot salohiyatini oshirish;
(3) tadqiqotchilar, amaliyotchilar, davlat xizmatchilari va fuqarolik jamiyati institutlari oʻrtasida xalqaro savdo tizimi va JST masalalari boʻyicha ochiq munozaralar va mulohazalarni ragʻbatlantirish va turli tadbirlar orqali keng jamoatchilikka ma’lumot tarqatish orqali muloqotni rivojlantirish.

ЕЖЕГОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ КАФЕДРЫ ВТО УМЭД: «ВСТУПЕНИЕ УЗБЕКИСТАНА В ВТО: ВЫЗОВЫ И ВОЗМОЖНОСТИ»
5 декабря 2022 г. в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась конференция высокого уровня для рассмотрения важнейших вопросов, связанных с завершением переговоров по вступлению Узбекистана в ВТО. Целью данного мероприятия является разработка предложений по максимизации выгод и минимизации возможных негативных последствий членства, изучение опыта вступления в ВТО, моделирование оценки влияния вступления Узбекистана в ВТО на национальную экономику и ее правовую систему. В мероприятии приняли участие высокопоставленные представители ВТО, ЕЭК ООН, академических учреждений региона и учреждений-партнеров.
УМЭД стал одним из 17 учреждений, выбранных для присоединения к сети кафедр ВТО в декабре 2021 года, в которую сейчас входят 36 университетов со всего мира. Программа кафедр ВТО была запущена в 2010 году. Она направлена на расширение знаний и понимания торговой системы среди ученых и политиков в развивающихся странах посредством разработки учебных программ, расширения исследовательской деятельности университетов и исследовательских институтов. Основными задачами данной программы являются:
- Содействие в исследованиях по вопросам, связанным с торговлей, и уделение особого внимания актуальности политики;
- Поддержка разработки и проведения курсов по международной торговле и оказание поддержки в обучении;
- Поощрение просветительской деятельности;
- Объединение информации и содействие обмену знаниями о международной торговле;
- Создание сети заинтересованных ученых.
Кафедра ВТО в Узбекистане является первой в своем роде в Центральной Азии и направлена на расширение знаний и понимания правовой системы ВТО среди ученых и политиков посредством разработки учебных программ, исследований и просветительской деятельности. Проект рассчитан на четыре года (с 2021 по 2024 годы).
Кафедра ВТО в УМЭД будет осуществлять три основных направления деятельности:
(1) передача передовых знаний касательно ВТО и международной торговли узбекской аудитории путем обновления существующих курсов, внедрения новых и организации ежегодного краткосрочного летнего курса обучения для практиков в УМЭД;
(2) Повышение исследовательского потенциала в области стандартов ВТО и права ВТО путем проведения конкретных исследований, оказания методологической поддержки молодым исследователям и концентрации человеческих ресурсов за счет расширения связей между исследователями из разных дисциплин;
(3) Содействие диалогу между учеными, политиками, государственными служащими и институтами гражданского общества путем поощрения открытых дебатов, дискуссий и размышлений по вопросам международной торговли и ВТО, а также распространения информации среди широкой общественности посредством различных мероприятий.