Xoja Ahmad Yassaviy nomidagi Xalqaro qozoq-turk universitetida Turkiy davlatlar tashkiloti Turkiy universitetlar ittifoqining VI Bosh Assambleyasi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Qozog‘iston, Turkiya, Ozarbayjon, Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Vengriyadan 50 ga yaqin oliy o‘quv yurtlari rahbarlari, olimlar va talabalar, shuningdek, xalqaro tashkilotlar vakillari, diplomatlar, ekspertlar, jamoat va madaniyat arboblari ishtirok etdi.
Assambleya Turkiy Davlatlar Tashkiloti Bosh kotibi o‘rinbosari Omer Kosaman, Xalqaro Qozoq-Turk Universiteti Muxtor Kengashi Raisi Prof.Dr.Muhittin Shimshek, Universitet rektori Janar Temirbekova va rektor o‘rinbosari Prof.Dr. Jengiz Tomar kabi vakillarning tabrik so‘zlari bilan boshlandi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Ozarbayjonning bir qancha universitetlari bilan kelgusidagi ikki tomonlama hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Yig‘ilish yakunida raislik Ozarbayjon davlat iqtisodiyot universitetiga o‘tkazildi.
Eslatib o‘tamiz, Turkiy tilli universitetlar ittifoqi 2013-yilda tashkil etilgan bo‘lib, ayni paytda Ittifoqqa Qozog‘iston, Turkiya, Ozarbayjon, Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Vengriyadan 40 dan ortiq oliy o‘quv yurtlari a’zo hisoblanadi.

В Международном Казахско-Турецком университете имени Ходжи Ахмеда Яссави состоялась VI Генеральная ассамблея Союза тюркских университетов Организации тюркских государств.
Во встрече приняли участие около 50 руководителей университетов, ученых и студентов из Казахстана, Турции, Азербайджана, Кыргызстана, Узбекистана, Венгрии, а также представители международных организаций, дипломаты, эксперты, общественные и культурные деятели.
Ассамблея началась с поздравительных речей заместителя Генерального секретаря Организации Тюркских государств Омера Коджамана, председателя Полномочного совета Международного Казахско-Турецкого университета, профессора д-ра Мухиттина Шимшека, ректора университета Жанар Темирбековой и заместителя ректора, профессора д-ра Ченгиза Томара.
Университет мировой экономики и дипломатии обсудил дальнейшее двустороннее сотрудничество с несколькими университетами из Турции, Казахстана, Кыргызстана и Азербайджана.
В конце заседания председательство было передано Азербайджанскому государственному экономическому университету.
Следует отметить, что Союз тюркских университетов был создан в 2013 году. В настоящее время членами Союза являются более 40 университетов из Казахстана, Турции, Азербайджана, Кыргызстана, Узбекистана, Венгрии.