Joriy yilning 4-noyabr kuni JIDU anjumanlar zalida Ispaniyaning Oʻzbekistondagi faxriy Konsuli Karlos Martines va ispaniyalik tadbirkor Oskar Lombera bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Mazkur uchrashuvga JIDU ispan tilini ikkinchi xorijiy til sifatida oʻrganuvchi talabalar taklif etildi.
Tadbir davomida janob Martines Ispaniya va ispanlar haqidagi stereotiplar, chet tillarini oʻrganishda vizual, kinesik, emotsional intellektning ahamiyati va oʻrni haqida soʻzladi.
Shu oʻrinda, talabalar Ispaniyadagi siyosiy -iqtisodiy jarayonlar, ularning huquqiy asoslari haqida oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

On November 3, this year a meeting was held with Honorary Consul of Spain in Uzbekistan Carlos Martinez and Spanish businessman Oscar Lombera in the conference hall of UWED.
UWED students studying Spanish as a second foreign language were invited to this meeting.
In the course of the event, Mr. Martinez spoke about stereotypes about Spain and Spanish people, the importance and place of visual, kinesthetic, and emotional intelligence in learning foreign languages.
Students, in turn, received answers to their questions about the political and economic processes in Spain, their legal basis.
At the end of the interview, the Consul emphasized the need to organize such meetings more often, and he was pleased to exchange ideas with the students of UWED.