2022-yil 1-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Inson taraqqiyoti va O‘zbekistonda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish istiqbollari”mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tadi. Ushbu davra suhbati Barqaror rivojlanish markazining ochilishiga bag‘ishlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-iyuldagi “Jahon iqtisodiyoti vadiplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-330-sonliqarori bilan JIDU “Smart university” konsepsiyasi asosida transformatsiya qilindi. Universitet qoshida Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti tashkil etilgan bo’lib, uning tarkibida Barqaror Rivojlanish Markazi tashkil etilgan. Markaz faoliyatining asosiy maqsadi ilmiy, uslubiy, axborot-tahliliy faoliyat orqali barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad-vazifalarni samarali amalga oshirishga ko‘maklashishdan iborat.
Davra suhbatida universitetning yetakchi mutaxassislari, Barqaror rivojlanish milliy maqsadlariga erishish uchun mas’ul vazirlik va idoralar, shuningdek, xalqaro tashkilotlar ekspertlari ishtirok etadi. Ushbu tadbirning asosiy ma’ruzachisi BMTTDning Yevropa va MDH mamlakatlari bo‘yicha mintaqaviy byurosining katta maslahatchisi doktor Ben Slay bo’lib, janob Slay «Beqaror zamon, behalovat hayot: o‘zgaruvchan dunyoda o‘z kelajagimizni shakllantirish» nomli Global Inson taraqqiyoti hisoboti (2022)ning asosiy natijalari haqida ma’ruza qilishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, tadbirda BRM (SDG)ga erishish yo‘lidagi to‘siqlar va ularni bartaraf etish yo‘llari muhokama qilinadi hamda O’zbekistonda barqaror rivojlanish milliy maqsadlariga erishish istiqbollari taqdimoti o‘tkazilad. Shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Barqaror rivojlanish milliy maqsad va vazifalarini ilmiy-uslubiy yo‘nalishlar orqali samarali amalga oshirishga ko‘maklashishni maqsad qilgan universitet qoshida ochilgan Barqaror rivojlanish markazi taqdimoti bo‘lib o‘tadi.
Matbuot uchun malumot
Asosiy ma’ruzachi janob Ben SlaBMTTDning Yevropa va MDH bo‘yicha mintaqaviy byurosining yetakchi iqtisodchisi (senior economistbolibiqtisod va siyosat tahlili, barqaror rivojlanish boyicha dasturlash, tadqiqot va talim, BMTTD strategik dastur va loyihalarni boshqarish bo‘yicha 25 yillik tajribaga ega. 2001-yildan beri u BMTTDning Bratislavadagi Mintaqaviy markazi direktori lavozimida ishlab, vazirlar/hukumat amaldorlari va BMTTD yuqori rahbariyatiga asosiy iqtisodiy rivojlanish masalalari boʻyicha maslahatlar berib kelgan. 2008-yilda doktor Ben Slay BMTTDning Yevropa va MDH mintaqaviy bo‘limida yetakchi iqtisodchi ofisini tashkil qildi. 2012-yilda BMTTD Rivojlanish siyosati byurosida Barqaror rivojlanish bo‘yicha yetakchi maslahatchi lavozimida ishlagan. 2013-2014 yillarda BMTTDning Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida qashshoqlikni kamaytirish guruhi rahbari bo‘lgan. Doktor Ben Slay PlanEcon Inc. akademiyasidafaoliyat yuritgan hamda Amerikaning bir qator nufuzli universitet va kollejlarida iqtisodiyot kursidanma’ruzalar olib borgan.
2021-2022-yillardagi Inson taraqqiyoti hisoboti Birlashgan Millatlar TashkilotiningTaraqqiyot Dasturi (BMTTD) tomonidan 1990-yildan buyon Inson taraqqiyoti toʻgʻrisidagi Globalhisobotlarning eng soʻnggisi boʻlib, rivojlanishning muhim muammolari, tendensiyalari va mazkurjavhada olib borilayotgan siyosat empirik tahlilini o’zida aks ettiradi (Inson taraqqiyoti hisoboti2021/2022 bilan bog‘liq qo‘shimcha manbalarni http://hdr.undp.org saytidan topishingiz mumkin).
O’zbekiston 2021-yilda 0,727 indeksi bilan 191 mamlakat orasida 101-o‘rinni egalladi. Ta’kidlash joizki, O‘zbekistonda jahon tendensiyalaridan farqli o‘laroq, inson taraqqiyoti indeksida ijobiy o’zgarish kuzatilmoqda. 2000-2021-yillar oralig’ida Oʻzbekistonning Inson taraqqiyoti indeksi koʻrsatkichi 19,8 foizga (0,607 dan 0,727 ga) oshgan. Aholi jon boshiga yalpi milliy daromad mazkur davrda qariyb 188,8 foizga o’sdi.
BMTning Barqaror Rivojlanish Maqsadlari 2030 (BRM 2030) 17 ta maqsaddan iborat bo’lib, 2015-yilda BMTga a’zo 193-mamlakat tomonidan dastur sifatida qabul qilingan hamda iqtisodiy o’sish, ijtimoiy inklyuziya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohalarida taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan.

A round table on the topic Human development and prospects for Uzbekistan to achieve the Sustainable Development Goals
02.11.2022 5619
On November 1, 2022 a round table on the topic “Human development and prospects for Uzbekistan to achieve the Sustainable Development Goals” will be held at the University of World Economy and Diplomacy. This round table is dedicated to the opening of the Center for Sustainable Development.
On July 23, 2022, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan PP-No. 330 “On measures to systematically reform the activities of the University of World Economy and Diplomacy” outlined comprehensive measures for the transformation of UWED based on the concept of “Smart University”. In order to implement this policy document, the University established the Institute for Advanced International Studies, part of which is the Center for Sustainable Development. The main purpose of the Center is to promote the effective implementation of the National goals and objectives in the field of sustainable development through scientific, methodological, information and analytical activities.
Leading UWED specialists, experts from ministries and departments responsible for achieving national sustainable development goals, as well as representatives of international organizations will take part in the round table. The keynote speaker for this event will be Dr. Ben Slay, Senior Advisor of UNDP Regional Bureau for Europe and the CIS. Mr. Ben Slay is expected to report on the main findings of the Global Human Development Report, which was released under the title "Uncertain Times, Unsettled Lives".
In addition, a presentation on the prospects for achieving the national Sustainable Development Goals (SDGs) will be made in the course of the event and barriers in achieving the SDGs and methods to overcome them will be discussed.
Help for the press
Keynote speaker Dr. Ben Slay has 25 years of experience in economics and policy analysis, policy and programming for sustainable development, research and teaching, and UNDP strategic, program, project management. From 2001 served as director of UNDP’s Bratislava Regional Centre, advising government ministers/officials, and UNDP senior management, on key economic development and transition issues. In 2008 Dr. Ben Slay created the senior economist’s office in UNDP’s Regional Bureau for Europe and the CIS. In 2012 served as senior advisor for sustainable development in UNDP’s Bureau of Development Policy. During 2013-2014 served as UNDP's poverty reduction team leader in the Europe and Central Asian region. Dr. Ben Slay has worked in academia, including at PlanEcon Inc. (now part of Global Insight), and teaching economics at a number of American universities and colleges.
The Human Development Report 2021/2022 is the latest in a series of global Human Development Reports published by the United Nations Development Program (UNDP) since 1990 as an independent, analytically and empirically informed discussions of major development issues, trends and policies. Additional resources related to the Human Development Report 2021/2022 can be found online at http://hdr.undp.org
Uzbekistan is included in the category of countries with a high level of human development, ranking 101st out of 191 countries and territories in 2021 with an index value of 0.727. It should be emphasized that in Uzbekistan, there is a positive trend in the human development index, in contrast to the global figures. Between 2000 and 2021, the HDI value in Uzbekistan increased by 19.8%, from 0.607 to 0.727. Gross national income per capita, according to the report, increased by about 188.8% in the same period.
The Sustainable Development Goals are a set of 17 goals for future international cooperation led by the United Nations. In 2015, 193 UN member countries adopted the 2030 Agenda for Sustainable Development. The SDGs are focused on ensuring progress in the areas of economic growth, social inclusion and environmental protection. Additional materials on the SDGs are available at https://www.un.org/sustainabledevelopment/ru/sustainable-development-goals/
For additional questions regarding this event or the Center for Sustainable Development, you can contact us via e-mail at: