2022-yil 1-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Inson taraqqiyoti va O‘zbekistonda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish istiqbollari”mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tadi. Ushbu davra suhbati Barqaror rivojlanish markazining ochilishiga bag‘ishlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-iyuldagi “Jahon iqtisodiyoti vadiplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-330-sonliqarori bilan JIDU “Smart university” konsepsiyasi asosida transformatsiya qilindi. Universitet qoshida Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti tashkil etilgan bo’lib, uning tarkibida Barqaror Rivojlanish Markazi tashkil etilgan. Markaz faoliyatining asosiy maqsadi ilmiy, uslubiy, axborot-tahliliy faoliyat orqali barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad-vazifalarni samarali amalga oshirishga ko‘maklashishdan iborat.
Davra suhbatida universitetning yetakchi mutaxassislari, Barqaror rivojlanish milliy maqsadlariga erishish uchun mas’ul vazirlik va idoralar, shuningdek, xalqaro tashkilotlar ekspertlari ishtirok etadi. Ushbu tadbirning asosiy ma’ruzachisi BMTTDning Yevropa va MDH mamlakatlari bo‘yicha mintaqaviy byurosining katta maslahatchisi doktor Ben Slay bo’lib, janob Slay «Beqaror zamon, behalovat hayot: o‘zgaruvchan dunyoda o‘z kelajagimizni shakllantirish» nomli Global Inson taraqqiyoti hisoboti (2022)ning asosiy natijalari haqida ma’ruza qilishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, tadbirda BRM (SDG)ga erishish yo‘lidagi to‘siqlar va ularni bartaraf etish yo‘llari muhokama qilinadi hamda O’zbekistonda barqaror rivojlanish milliy maqsadlariga erishish istiqbollari taqdimoti o‘tkazilad. Shuningdek, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Barqaror rivojlanish milliy maqsad va vazifalarini ilmiy-uslubiy yo‘nalishlar orqali samarali amalga oshirishga ko‘maklashishni maqsad qilgan universitet qoshida ochilgan Barqaror rivojlanish markazi taqdimoti bo‘lib o‘tadi.
Matbuot uchun malumot
Asosiy ma’ruzachi janob Ben SlaBMTTDning Yevropa va MDH bo‘yicha mintaqaviy byurosining yetakchi iqtisodchisi (senior economistbolibiqtisod va siyosat tahlili, barqaror rivojlanish boyicha dasturlash, tadqiqot va talim, BMTTD strategik dastur va loyihalarni boshqarish bo‘yicha 25 yillik tajribaga ega. 2001-yildan beri u BMTTDning Bratislavadagi Mintaqaviy markazi direktori lavozimida ishlab, vazirlar/hukumat amaldorlari va BMTTD yuqori rahbariyatiga asosiy iqtisodiy rivojlanish masalalari boʻyicha maslahatlar berib kelgan. 2008-yilda doktor Ben Slay BMTTDning Yevropa va MDH mintaqaviy bo‘limida yetakchi iqtisodchi ofisini tashkil qildi. 2012-yilda BMTTD Rivojlanish siyosati byurosida Barqaror rivojlanish bo‘yicha yetakchi maslahatchi lavozimida ishlagan. 2013-2014 yillarda BMTTDning Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida qashshoqlikni kamaytirish guruhi rahbari bo‘lgan. Doktor Ben Slay PlanEcon Inc. akademiyasidafaoliyat yuritgan hamda Amerikaning bir qator nufuzli universitet va kollejlarida iqtisodiyot kursidanma’ruzalar olib borgan.
2021-2022-yillardagi Inson taraqqiyoti hisoboti Birlashgan Millatlar TashkilotiningTaraqqiyot Dasturi (BMTTD) tomonidan 1990-yildan buyon Inson taraqqiyoti toʻgʻrisidagi Globalhisobotlarning eng soʻnggisi boʻlib, rivojlanishning muhim muammolari, tendensiyalari va mazkurjavhada olib borilayotgan siyosat empirik tahlilini o’zida aks ettiradi (Inson taraqqiyoti hisoboti2021/2022 bilan bog‘liq qo‘shimcha manbalarni http://hdr.undp.org saytidan topishingiz mumkin).
O’zbekiston 2021-yilda 0,727 indeksi bilan 191 mamlakat orasida 101-o‘rinni egalladi. Ta’kidlash joizki, O‘zbekistonda jahon tendensiyalaridan farqli o‘laroq, inson taraqqiyoti indeksida ijobiy o’zgarish kuzatilmoqda. 2000-2021-yillar oralig’ida Oʻzbekistonning Inson taraqqiyoti indeksi koʻrsatkichi 19,8 foizga (0,607 dan 0,727 ga) oshgan. Aholi jon boshiga yalpi milliy daromad mazkur davrda qariyb 188,8 foizga o’sdi.
BMTning Barqaror Rivojlanish Maqsadlari 2030 (BRM 2030) 17 ta maqsaddan iborat bo’lib, 2015-yilda BMTga a’zo 193-mamlakat tomonidan dastur sifatida qabul qilingan hamda iqtisodiy o’sish, ijtimoiy inklyuziya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohalarida taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan.

1 ноября 2022 года в стенах Университета мировой экономики и дипломатии состоится круглый стол на тему «Человеческое развитие и перспективы достижения Узбекистаном Целей устойчивого развития». Данный круглый стол приурочен к открытию Центра Устойчивого развития.
23 июля 2022 года Постановлением Президента Республики Узбекистан ПП-№330 «О мерах по системному реформированию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии» определены комплексные меры трансформации УМЭД на основе концепции «Смарт Университет». В целях реализации данного программного документа в стенах Университета был создан Институт перспективных международных исследований, частью которого является Центр устойчивого развития. Основной целью функционирования Центра является содействие эффективной реализации Национальных целей и задач в области устойчивого развития посредством проведения научно-методологической и информационно-аналитической деятельности.
В работе круглого стола примут участие ведущие специалисты УМЭД, эксперты из министерств и ведомств, отвечающие за достижение национальных целей устойчивого развития, а также представители международных организаций. Ключевым докладчиком данного мероприятия выступит доктор Бен Слей, Старший советник Регионального бюро ПРООН для Европы и СНГ. Ожидается, что господин Бен Слей доложит основные выводы Глобального доклада о человеческом развитии, который вышел под названием «Неопределенные времена, неустроенные жизни».
Кроме того, на мероприятии будет сделано сообщение о перспективах достижения национальных Целей устойчивого развития (ЦУР) и будет проведено обсуждение барьеров на пути достижения ЦУР и путей их преодоления.                             Справка для прессы
Ключевой докладчик господин, Бен Слей, Старший советник Регионального бюро ПРООН для Европы и СНГ. Д-р Бен Слей имеет 25-летний опыт работы в области анализа экономики и политики, программирования для устойчивого развития, исследований и преподавания, а также стратегического, программного и проектного управления ПРООН. С 2001 года занимал должность директора Регионального центра ПРООН в Братиславе, консультируя министров/должностных лиц правительства и высшее руководство ПРООН по ключевым вопросам экономического развития и перехода. В 2008 году д-р Бен Слей создал офис старшего экономиста в Региональном бюро ПРООН для Европы и СНГ. В 2012 году работал старшим советником по устойчивому развитию в Бюро политики развития ПРООН. В 2013-2014 годах был руководителем группы ПРООН по сокращению бедности в регионе Европы и Центральной Азии. Д-р Бен Слей работал в академических кругах, в том числе в PlanEcon Inc. (теперь часть Global Insight), и преподавал экономику в ряде американских университетов и колледжей.
Доклад о человеческом развитии 2021/2022 является новейшим из серии глобальных Докладов о человеческом развитии, которые публикуются Программой развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) с 1990 года в качестве независимого, аналитически и эмпирически обоснованного обсуждения важнейших вопросов, тенденций и политических мер в области развития. Дополнительные ресурсы, относящиеся к Докладу о человеческом развитии 2021/2022, можно найти в Интернете по адресу http://hdr.undp.org.
Узбекистан входит в категорию стран с высоким уровнем развития человеческого развития, заняв в 2021 году 101-е место из 191 стран и территорий со значением индекса 0,727. Следует подчеркнуть, что в Узбекистане — в контрасте с мировыми тенденциями — наблюдается позитивная динамика индекса человеческого развития. В период с 2000 по 2021 год значение ИРЧ в Узбекистане увеличилось на 19,8%, с 0,607 до 0,727. Валовый национальный доход на душу населения, согласно отчёту, в этот же период вырос примерно на 188,8%.
Цели в области устойчивого развития – это комплекс из 17 целей для будущего международного сотрудничества, которые реализуются под руководством Организации Объединенных Наций. В 2015 году Повестку в области устойчивого развития на период до 2030 года приняли 193 страны – члены ООН. ЦУР ориентированы на обеспечение прогресса в области экономического роста, социальной интеграции и охраны окружающей среды. Дополнительные материалы по ЦУР доступны по адресу https://www.un.org/sustainabledevelopment/ru/sustainable-development-goals/
По дополнительным вопросам, касающимся данного мероприятия или Центра устойчивого развития Вы можете обратиться по электронной почте: