JIDU va BMTning Tarraqiyot dasturi iqtisodiy diplomatiya bo‘yicha sohaviy (kasbga doir) ingliz tili kursini boshladi
24.10.2022 2330
Joriy yilning 18-oktyabr kuni O’zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Chet tillarni chuqur o‘rgatish markazi BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda “Iqtisodiy diplomatiyada sohaviy (kasbga doir) ingliz tili” kursini yo‘lga qo‘ydi.
“Professional English for Economic Diplomacy (EconDip)” kursi hukumat davlat xizmatchilari va xususiy sektor vakillariga biznes aloqalari uchun zarur bo‘lgan iqtisod va diplomatiya sohasidagi sohaviy (kasbga doir) til ko‘nikmalarini rivojlantirish uchun maxsus ishlab chiqilgan.
Ushbu kurs interaktiv ta'lim formatida qurilgan va yuqori darajadagi o'zaro ta'sirni o'z ichiga oladi. Har bir modulda iqtisodiy diplomatiyaga oid The Economist, Harvard Business Review, Business Daily jurnallaridan lug‘at, grammatika, tinglash, tarjima, muhokama matnlari, nutq va yozish vazifalari, podkastlari mavjud.
Kursning asosiy yo‘nalishi xalqaro iqtisodiy munosabatlar sohasida samarali muloqotga qaratilgan. Kurs doirasida, til o‘rgatishdan tashqari, uchrashuvlar, muzokaralar va taqdimotlar kabi rasmiy tadbirlarda ham, ko‘proq norasmiy ijtimoiy vaziyatlarda ham ingliz tilida sohaviy (kasbga doir) muloqot ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha treninglar o‘tkaziladi.

On October 18, 2022 the Advanced Foreign Language Training Center of the University of World Economy and Diplomacy (UWED) jointly with the Ministry of Foreign Affairs and the United Nations Development Program in Uzbekistan launched a special course “Professional English for Economic Diplomacy”.
This course (EconDip) is specifically designed to develop professional language skills in Economics and Diplomacy and is intended for government officials and private sector representatives for business communication.
The course focuses on effective communication in the International Economic Relations. It’s based on a collaborative learning approach, involving a high level of interaction. Each module contains prescribed exercises on vocabulary, grammar, listening, translation, discussion, oral and written tasks and contains podcasts in international economics from The Economist, Harvard Business Review, Business Daily journals.
In addition to the language training, the course includes training to improve professional communication skills in English, both in formal events such as meetings, negotiations and presentations, and in more informal social situations. Participants of the program will improve their ability to use current economic, legal and political terminology and communicate effectively in oral and written forms during their studies.