2022-yil 6-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Metodologik kengashining yettinchi yig`ilishi doirasida tashkil etilgan “Oliy ta`lim tizimi rivojlanishining zamonaviy yo`nalishlari/trendlari: muhim maqsad va chaqiriqlar” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar to`g`risida ma`lumotnoma
17.10.2022 2265
2022-yil 6-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Metodologik kengashining faoliyati doirasida “Oliy ta`lim tizimi rivojlanishining zamonaviy yo`nalishlari/trendlari: muhim maqsad va chaqiriqlar” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar o`tkazildi.
Metodologik kengash yig`ilishini O`zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining Birinchi o`rinbosari va JIDU Rektori, Metodologik Kengashning Raisi S.S. Safoyev boshlab berdi.
Metodologik kengash yig`ilishining asosiy qismi doirasida ilmiy seminarda JIDU rahbariyati va professor-o`qituvchilari oldida O`zbekiston Respublikasi Oliy va o`rta maxsus ta`lim vazirining birinchi o`rinbosari Karimov K.X., TDShU professori, Oliy ta`limni isloh qilish bo`yicha milliy eksperti («EACEA/Erasmus+» dasturi) Kosimova N.A. so`zga chiqdilar.
Karimov K.X. o`z nutqida oliy ta`limda global tendensiyalar mavzusiga to`xtalib, oliy ta`lim rivojlanishida bir necha muhim yo`nalishlar/trendlarni va ular bilan bog`liq bo`lgan omillarni belgilab berdi, jumladan, (i) “akademik inqilob”, (ii) oily ta`limning globallashuvi, (iii) oily ta`limning “xalqarolashuvi”, (iv) “xalqaro miqyosdagi universitetlar”ning yaratilishi, (v) malakalar va ta`lim dasturlarni universallashtirish, (vi) akademik mobillik, (vii) oliy ta`limning universal qamrov imkoniyati, (viii) ta`limning tijoratlashtirilishi, (ix) ta`lim jarayonida “gibrid” (aralash) yondashuvlarning rivojlanishi, (x) zarur ko` nikmalarga bo`lgan yangi talab va ehtiyojlar, (xi) ta`lim tizimida AKT va yangi texnologiyalarning qo`llanilishi (global Ed-Tech), va boshqalar. O`z navbatida Kosimova N.A. talabaga yo`naltirilgan ta`limning zamonaviy konsepsiyasi mohiyati, undagi yondashuvlarga, “ta`lim – tadqiqot – innovatsiya”lar kabi elementlarning o`zaro bog`liqligiga, oliy ta`lim muassasalarida strategik rejalashtirish zarurati va muhimligiga, uning vazifalari va yo`nalishlariga, va bu kabi boshqa dolzarb bo`lgan masalalarga katta ahamiyat qaratdi.

6 октября 2022 года в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках деятельности Методологического Совета состоялся научно-практический семинар на тему: «Современные тренды развития системы высшего образования: ключевые ориентиры и вызовы».
Заседание Методологического Совета по традиции открыл Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Ректор УМЭД, Председатель Методологического совета УМЭД Сафоев С.С.
В основной части заседания Методологического Совета на семинаре перед руководящим и профессорско-преподавательским составом УМЭД выступили Первый заместитель министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Каримов К.Х., профессор ТГУВ, Национальный эксперт МВССО по реформам высшего образования «EACEA/Erasmus+» Касымова Н.А.
В своём выступлении Каримов К.Х. обозначил ряд ключевых направлений/трендов в развитии высшего образования, связанных с (i) «академической революцией», (ii) факторами глобализации (высшего образования), (iii) интернационализацией образования, (iv) проблемами создания «университетов мирового класса», (v) универсализацией компетенций и образовательных программ, (vi) академической мобильностью, (vii) возможностью комплексного охвата образованием, (vii) коммерциализацией образовательного процесса, (ix) развитием «гибридных» (смешанных) подходов в образовательном процессе, (x) новыми требованиями в приобретении необходимых навыков, (xi) новыми технологиями и использованием ИКТ в системе образования (global Ed-Tech), и др. В свою очередь Касымова Н.А. обратила особое внимание на ключевые подходы и измерения современной, ориентированной на студента, концепции образования, взаимообусловленность основных элементов концепции – «образование – исследования – инновации», значимость стратегического планирования в учебном заведении, его важнейших задач и направлений, и др.
В завершительной части научно-практического семинара в рамках сессии вопросов и ответов выступили участники мероприятия с актуальными вопросами экспертам и комментариями по обсуждаемой тематике.