2022-yil 6-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Metodologik kengashining yettinchi yig`ilishi doirasida tashkil etilgan “Oliy ta`lim tizimi rivojlanishining zamonaviy yo`nalishlari/trendlari: muhim maqsad va chaqiriqlar” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar to`g`risida ma`lumotnoma
17.10.2022 2265
2022-yil 6-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Metodologik kengashining faoliyati doirasida “Oliy ta`lim tizimi rivojlanishining zamonaviy yo`nalishlari/trendlari: muhim maqsad va chaqiriqlar” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar o`tkazildi.
Metodologik kengash yig`ilishini O`zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining Birinchi o`rinbosari va JIDU Rektori, Metodologik Kengashning Raisi S.S. Safoyev boshlab berdi.
Metodologik kengash yig`ilishining asosiy qismi doirasida ilmiy seminarda JIDU rahbariyati va professor-o`qituvchilari oldida O`zbekiston Respublikasi Oliy va o`rta maxsus ta`lim vazirining birinchi o`rinbosari Karimov K.X., TDShU professori, Oliy ta`limni isloh qilish bo`yicha milliy eksperti («EACEA/Erasmus+» dasturi) Kosimova N.A. so`zga chiqdilar.
Karimov K.X. o`z nutqida oliy ta`limda global tendensiyalar mavzusiga to`xtalib, oliy ta`lim rivojlanishida bir necha muhim yo`nalishlar/trendlarni va ular bilan bog`liq bo`lgan omillarni belgilab berdi, jumladan, (i) “akademik inqilob”, (ii) oily ta`limning globallashuvi, (iii) oily ta`limning “xalqarolashuvi”, (iv) “xalqaro miqyosdagi universitetlar”ning yaratilishi, (v) malakalar va ta`lim dasturlarni universallashtirish, (vi) akademik mobillik, (vii) oliy ta`limning universal qamrov imkoniyati, (viii) ta`limning tijoratlashtirilishi, (ix) ta`lim jarayonida “gibrid” (aralash) yondashuvlarning rivojlanishi, (x) zarur ko` nikmalarga bo`lgan yangi talab va ehtiyojlar, (xi) ta`lim tizimida AKT va yangi texnologiyalarning qo`llanilishi (global Ed-Tech), va boshqalar. O`z navbatida Kosimova N.A. talabaga yo`naltirilgan ta`limning zamonaviy konsepsiyasi mohiyati, undagi yondashuvlarga, “ta`lim – tadqiqot – innovatsiya”lar kabi elementlarning o`zaro bog`liqligiga, oliy ta`lim muassasalarida strategik rejalashtirish zarurati va muhimligiga, uning vazifalari va yo`nalishlariga, va bu kabi boshqa dolzarb bo`lgan masalalarga katta ahamiyat qaratdi.

On October 6, 2022 the Methodological Council of the University of World Economy and Diplomacy arranged an academic seminar on “Contemporary trends in the development of higher education system: key landmarks and challenges” with opening remarks by the First Deputy Chairman of the Senate of Uzbekistan, Rector of UWED and Head of UWED Methodological Council S. Safoev.
In the main part of the event key speakers, the First Deputy Minister of Higher and Secondary Special Education Karimov K. and Professor of Tashkent State University of Oriental Studies, MHSSE National expert in Higher education reform project («EACEA/Erasmus+») Kasymova N. shared their views on the announced issue with UWED leaders, professors and lecturers.
In his speech Karimov K.  outlined a number of key global trends and issues in Higher Education (HE) through following prisms: (i) the Academic Revolution, (ii) educational globalization, (iii) internationalization of HE, (iv) transformation towards World-Class Universities, (v) universalization of academic competencies, curriculums and educational programs, (vi) academic mobility, (vii) opportunities and scope of HE, (viii) commercialization of HE, (ix) development of hybrid approaches to HE, (x) skills that important while recruiting new employees, (xi) global Ed-Tech, and etc. Kasymova N., in turn, involved audience’s attention to key approaches and dimensions of contemporary student-oriented concept of HE, the interdependence between its components as “education – research - innovations”, issues of strategic planning in HE institutions, its core tasks and directions, and etc.
The final part of the workshop was followed by the Q&A session, when participants commented on the topic and shared views on raised issues.