Oʻzbekiston-Germaniya diplomatik aloqalarining 30 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan viktorinada Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari sovrindor boʻldi
17.10.2022 2489
Oʻzbekiston va Germaniya oʻrtasida diplomatik munosabatlar oʻrnatilganligining 30 yilligi munosabati bilan Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida talaba-yoshlar oʻrtasida viktorina oʻtkazildi.
Tadbir Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan doʻstlik aloqalari qoʻmitasi, Oʻzbekiston-Germaniya doʻstlik jamiyati hamkorligida tashkil etildi.
Tanlov 4 bosqichda boʻlib, talabalar oʻzbek va nemis alifbosi boʻyicha soʻz topish, savol-javob, ikki mamlakat madaniyatini aks ettiruvchi ijodkorlik chiqishlarini hamda Oʻzbekiston-Germaniya aloqalri bo’yicha taqdimot ishlarini namoyish etishdi.
Bundan maqsad oʻzaro doʻstlik aloqalarini mustahkamlash hamda nemis tilidagi bilimlarni sayqallashni nazarda tutadi.
Viktorina natijalariga koʻra, birinchi oʻrin Oʻzbekiston Milliy universitetiga, ikkinchi oʻrin Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga, uchinchi oʻrin Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalariga nasib etdi.

Students of the University of World Economy and Diplomacy won prizes in the quiz organized on the occasion of the 30th anniversary of Uzbek-German diplomatic relations
17.10.2022 2488
On the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Germany, a quiz was held among students at the Uzbekistan State University of World Languages.
The event was organized in cooperation with the Committee on International Relations and Friendship with Foreign Countries under the Cabinet of Ministers and the Uzbekistan-Germany Friendship Society.
The competition was held in 4 stages, students performed word-finding on the Uzbek and German alphabets, question-and-answer, creative performances reflecting the culture of the two countries, and presentation work on Uzbek-German relations.
The purpose of this event was to strengthen mutual friendships and improve knowledge of the German language.
According to the results of the quiz, the first place went to the National University of Uzbekistan, the second place to the University of World Economy and Diplomacy, and the third place to the students of the State University of World Languages of Uzbekistan.