JIDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Gulnoza Ismailova boshchiligidagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti delegatsiyasi Qozog‘iston Respublikasining NarXoz universitetiga tashrif buyurdi.
UniCEN loyihasi va Pittsburg Universitetining Boshqaruv va Bozorlar Markazi ko'magida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti delegatsiyasi NarXoz Universiteti o‘quv ishlari bo‘yicha Vitse-Provosti, iqtisodiyot fanlari doktori, professor Samajan Umirzakov boshchiligida universitet rahbariyati bilan ikki kun davom etgan uchrashuv doirasida universitetlar o‘rtasida uchta yo‘nalish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
• Birinchi yo‘nalish talabalar almashinuvi bo‘lib, unda ikki universitet talabalari qisqa va o‘rta muddatli davrda hamkor universitetda o‘zaro kelishuv asosida ta’lim olish imkoniyatlariga ega bo‘ladi. Undan tashqari, ikki universitet talabalari uchun hamkor universitetda yozgi malaka oshirish imkoniyatlari ham yaratiladi.
• Ikkinchi yo‘nalish sifatida JIDU va NarXoz professorlari almashinuvi dasturi ko‘zda tutilgan. Bunda hamkor universitet professorlari talabalarga o‘quv mashg‘ulotlar olib borish uchun tashrif buyurishadi.
• Uchinchi yo‘nalish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik - ilmiy yo‘nalishlarni kuchaytirish, bunda universitetlarda konferensiyalar tashkil qilish va o‘tkazish, ilmiy tadqiqotlarga hamrahbar bo‘lish va ilmiy ishlarga taqrizchilik qilish, hamkorlikda ilmiy tadqiqotlar olib borish va axborot resurs markazlariga ochiq kirish ko‘zda tutilgan.
Uchrashuvning ikkinchi qismida  universitet fakultet va kafedralari o‘rtasida ham hamkorliklar bo‘yicha muzokaralar olib borildi. JIDU XIM fakulteti dekani Mirzoumid Xamdamov va NarXoz Universiteti “Iqtisodiyot va menejment” maktabi direktori Dilbar Gimranova o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun, Qozogiston Respublikasining NarXoz universiteti:
Qozog‘iston Respublikasi Olmaota shahrida joylashgan NarXoz universiteti 1963-yilda tashkil topgan. Universitet tarkibiga o‘quv, ilmiy markazlar, ilmiy va o‘quv bo‘limlari, 3 ta oliy maktab, Qozog‘iston mintaqalaridagi 5 ta vakolatxonalar va iqtisodiy kollej kiradi.

The delegation of the University of World Economy and Diplomacy headed by Vice-Rector for Scientific Research and Innovation Gulnoza Ismailova visited the NARXOZ University in Kazakhstan.
With the support of the UniCEN project and the Center of Governance and Markets at the University of Pittsburgh, the University of World Economy and Diplomacy held two-day talks with the administration of NARXOZ led by their Vice-rector for Academic Affairs. As a result of these talks, the two partner universities reached three agreements.
The first agreement is oriented to organize student exchanges. Students of two universities will have the opportunity to study for the short or medium terms at a partner university on the basis of mutual agreement. In addition, summer training opportunities will be possible for students of the two universities.
The second agreement directed to the exchange program of UWED and Narxoz professors is envisaged as the second direction, which enables professors from partner universities to conduct training sessions  for students.
The third agreement is aimed at enhancing mutual cooperation in scientific directions, including organizing and holding conferences, conducting scientific research and reviewing scientific works, and opening access to academic resources.
In the second part of the meeting, the two sites discussed the prospects for cooperation between university faculties and departments. In particular, Mirzoumid Khamdamov, the dean of the Faculty of International economics and management  of UWED had a productive meeting with Dilbar Gimranova, the director of the School of Economics and Management of NARXOZ University.
For information: Narkhoz University of the Republic of Kazakhstan:
NARXOZ University, located in Almaty, Republic of Kazakhstan, was founded in 1963. The university includes educational, scientific centers, scientific and educational departments, 3 higher schools, 5 representative offices in the regions of Kazakhstan and an economic college.