JIDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Gulnoza Ismailova boshchiligidagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti delegatsiyasi Qozog‘iston Respublikasining NarXoz universitetiga tashrif buyurdi.
UniCEN loyihasi va Pittsburg Universitetining Boshqaruv va Bozorlar Markazi ko'magida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti delegatsiyasi NarXoz Universiteti o‘quv ishlari bo‘yicha Vitse-Provosti, iqtisodiyot fanlari doktori, professor Samajan Umirzakov boshchiligida universitet rahbariyati bilan ikki kun davom etgan uchrashuv doirasida universitetlar o‘rtasida uchta yo‘nalish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
• Birinchi yo‘nalish talabalar almashinuvi bo‘lib, unda ikki universitet talabalari qisqa va o‘rta muddatli davrda hamkor universitetda o‘zaro kelishuv asosida ta’lim olish imkoniyatlariga ega bo‘ladi. Undan tashqari, ikki universitet talabalari uchun hamkor universitetda yozgi malaka oshirish imkoniyatlari ham yaratiladi.
• Ikkinchi yo‘nalish sifatida JIDU va NarXoz professorlari almashinuvi dasturi ko‘zda tutilgan. Bunda hamkor universitet professorlari talabalarga o‘quv mashg‘ulotlar olib borish uchun tashrif buyurishadi.
• Uchinchi yo‘nalish bo‘yicha o‘zaro hamkorlik - ilmiy yo‘nalishlarni kuchaytirish, bunda universitetlarda konferensiyalar tashkil qilish va o‘tkazish, ilmiy tadqiqotlarga hamrahbar bo‘lish va ilmiy ishlarga taqrizchilik qilish, hamkorlikda ilmiy tadqiqotlar olib borish va axborot resurs markazlariga ochiq kirish ko‘zda tutilgan.
Uchrashuvning ikkinchi qismida  universitet fakultet va kafedralari o‘rtasida ham hamkorliklar bo‘yicha muzokaralar olib borildi. JIDU XIM fakulteti dekani Mirzoumid Xamdamov va NarXoz Universiteti “Iqtisodiyot va menejment” maktabi direktori Dilbar Gimranova o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun, Qozogiston Respublikasining NarXoz universiteti:
Qozog‘iston Respublikasi Olmaota shahrida joylashgan NarXoz universiteti 1963-yilda tashkil topgan. Universitet tarkibiga o‘quv, ilmiy markazlar, ilmiy va o‘quv bo‘limlari, 3 ta oliy maktab, Qozog‘iston mintaqalaridagi 5 ta vakolatxonalar va iqtisodiy kollej kiradi.

Делегация Университета мировой экономики и дипломатии во главе с проректором по научным исследованиям и инновациям Гульнозой Исмаиловой посетила Университет НАРХОЗ в Казахстане.
При поддержке проекта UniCEN и Центра управления и рынков при Университете Питтсбурга Университет мировой экономики и дипломатии провел двухдневные переговоры с администрацией NARXOZ во главе с их проректором по учебной работе. В результате этих переговоров два университета-партнера достигли трех соглашений.
Первое соглашение ориентировано на организацию студенческих обменов. Студенты двух университетов будут иметь возможность учиться на короткие или среднесрочные сроки в университете-партнере на основе взаимного соглашения. Кроме того, для студентов двух университетов будут открыты возможности летнего обучения.
Второе соглашение, направленное на программу обмена профессорами УМЭД и Narxoz, предусмотрено в качестве второго направления, которое позволяет профессорам из университетов-партнеров проводить учебные занятия для студентов.
Третье соглашение направлено на расширение взаимного сотрудничества в научных направлениях, включая организацию и проведение конференций, проведение научных исследований и рецензирование научных работ, а также открытие доступа к академическим ресурсам.
Во второй части встречи на двух площадках обсуждались перспективы сотрудничества между факультетами и кафедрами университета. В частности, декан факультета международной экономики и менеджмента УМЭД Мирзоумид Хамдамов провел продуктивную встречу с директором Школы экономики и менеджмента Университета НАРХОЗ Дильбар Гимрановой.
Для информации: Университет Нархоз Республики Казахстан:
Университет НАРХОЗ, расположенный в Алматы, Республика Казахстан, был основан в 1963 году. Университет включает в себя образовательные, научные центры, научно-педагогические кафедры, 3 высшие школы, 5 представительств в регионах Казахстана и экономический колледж.